Blog
Odkryte zasieki
W artykule znajdziesz:
Wadą przechowywania kruszyw na hałdach jest również używanie na składowisku, do przemieszczania materiału do strefy działania przenośnika podhałdowego, spycharek o napędzie gąsienicowym, rozdrabniających kawałki grubego kruszywa ze skał o małej wytrzymałości i również zanieczyszczających go. Poza tym przy zrzucaniu kruszyw z dużej wysokości istnieje niebezpieczeństwo rozwarstwiania się mieszanki kruszywowej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Odkryte zasieki stanowią wykop o przekroju trapezowym, rozdzielony poprzecznymi ściankami żelbetowymi na przedziały. Odkryte składowiska danej konstrukcji nie są pozbawione istotnej wady - zawilgocenia materiału opadami atmosferycznymi, przy czym woda z całego placu może spływać przez rynny zsypowe do korytarza podhałdowego i dostać się na przenośnik taśmowy. W rejonach z obfitymi opadami atmosferycznymi stosuje się zasieki zamknięte. Prócz zasieków jako zamknięte wykonuje się składy korytarzowe, wyposażone w urządzenia zgarniakowe lub suwnice czerpakowe, i składy typu namiotowego. Przechowywanie sztucznych kruszyw spęcznionych (keramzyt, perlit, agloporyt) powinno się realizować tylko w składach typu zamkniętego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Hałdy charakteryzują się małym wykorzystaniem pojemności składu (zaledwie 15-P25%), co pociąga za sobą znaczne zwiększenie właściwych nakładów inwestycyjnych. Znacznie większe są wskaźniki wykorzystania kubatury zabudowania w zasiekach, a szczególnie w silosach (w zasiekach do 75%, a w silosach pierścieniowych do 90%). Poza tym w składach tego typu mniejsze są jednostkowe nakłady inwestycyjne, straty cieplne i mniejsze zużycie ciepła na rozmrażanie i podgrzewanie kruszyw; mniejsze są również koszty własne przerobu 1 m3 kruszywa wskutek mniejszego stanu liczbowego obsługującego personelu, likwidacji urządzenia do przemieszczania kruszyw do przenośników podhałdowych (uprawnienia budowlane).
Normatyw zapasu materiałów
Obecnie istnieje stosunkowo duży zbiór typowych projektów składów kruszyw o pojemności od 400 do 16 000 m3. Wyboru pojemności składu dokonuje się z uwzględnieniem istniejących norm na ich projektowanie. Przy tym jako podstawę obliczenia pojemności składu przyjmuje się normatyw zapasu materiałów. Na przykład przy dostawie transportem samochodowym zapas kruszyw na składzie powinien być obliczony na zapewnienie 5-P7 dni pracy wytwórni, a przy transporcie kolejowym - 7-10 dni. W przypadku, kiedy kruszywa dostarcza się wyłącznie transportem wodnym, ich zapas przewiduje się na cały okres międzynawigacyjny (program egzamin ustny).
Poniżej opisano najbardziej rozpowszechnione typy składowisk kruszyw urządzanych w wytwórniach produkujących wyroby i elementy żelbetowe. Odkryta hałda z estakadą i odbiorem korytarzem podziemnym przeznaczona jest dla wytwórni o zdolności produkcyjnej do 100 tys. m3 wyrobów żelbetowych rocznie. Kruszywa dostarczone do składu wyładowuje się z ramp kolejowych za pomocą wy- ładowarki T-182A lub podaje do zasobników odbiorczych bezpośrednio z węglarek i samochodów samowyładowczych (opinie o programie). Z zasobników poprzez zsypy podaje się, za pomocą pochyłego przenośnika taśmowego umieszczonego w pochyłej estakadzie, kruszywo na przenośnik rozdzielczy ulokowany w estakadzie poziomej; stąd materiał zrzuca się na dół za pomocą wózka zrzutowego, gdzie tworzy on hałdy o przekroju trójkątnym. Ścianki działowe pozwalają zapewnić przechowywanie kruszyw według rodzajów i frakcji. Wydawanie kruszyw z hałd na przenośnik poziomy odbywa się przez zsypy rozmieszczone w przekryciu korytarza podhałdowego i wibracyjne podajniki korytowe. Następnie kruszywa kieruje się przenośnikiem pochyłym do zasobników roboczych betonowni lub do specjalnych zasobników grzewczych (segregator aktów prawnych).
Obudowany skład typu zasiekowego z estakadą i odbiorem korytarzem podziemnym znalazł szerokie zastosowanie w wytwórniach wyrobów żelbetowych. Zasiek powstaje przez częściowe lub całkowite zagłębienie hałdy w ziemi przy odpowiednim kącie nachylenia bocznych ścianek (ok. 55°) i obwałowaniu go pryz- mami ziemi (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32