Blog

16.04.2020

Kalandrowanie

W artykule znajdziesz:

Kalandrowanie

Kalandrowanie

Kalandrowanie - operacja przeprowadzana na kalandrze (np. gładzenie tkaniny, satynowanie papieru).
Kalaweryt - minerał, AuTe2, zawierający 43,59% Au, 56,41% Te; ruda telluru i złota (program uprawnienia budowlane na komputer).
Kalcyflle - organizmy, dla których optymalnym środowiskiem są gleby lub wody bogate w związki wapnia.
Kalcynacja - prażenie substancji w celu usunięcia z niej dwutlenku węgla, wody lub innych składników lotnych; k. poddaje się np. sodę amoniakalną, wapienie, kaolin.

Kalcynowanie sody - termiczny rozkład kwaśnego węglanu sodowego, otrzymywanego podczas produkcji sody metodą Solvaya; ulatnia się para wodna i dwutlenek węgla, a pozostałość stałą stanowi zasadniczy produkt - obojętny węglan sodowy, soda kalcynowana.
Kalcyt, szpat wapienny - minerał, węglan wapniowy, CaC03; główny składnik wapieni, marmurów, kredy.
Kaldera - zagłębienie (owalne lub okrągłe) w szczytowej partii stożka wulkanicznego o rozmiarach niekiedy do 20 km średnicy i do kilkuset metrów głębokości.
Kalenica, grzbiet dachu - górna, najczęściej pozioma krawędź dwóch połaci dachowych przeciwległych (tj. o liniach okapowych nie schodzących się w jednym punkcie) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Kaletnictwo - rzemiosło zajmujące się wyrobem toreb, teczek, walizek, portfeli itp. ze skóry, skóropodobnych tworzyw sztucznych lub tkanin.
Kalfatrowanie - uszczelniacie przestrzeni między deskami pokładu za pomocą pakuł i specjalnej masy uszczelniającej (paku).
Kaliaparat - przyrząd do pochłaniania dwutlenku węgla w stężonym roztworze wodorotlenku potasowego; na podstawie przyrostu ciężaru można oznaczyć ilość pochłoniętego dwutlenku węgla.
Kaliber (broni) - wielkość określająca najmniejszą średnicę przewodu lufy broni palnej wyrażona miarą długości bądź też (w broniach myśliwskich) wagomiarem kulistego pocisku ołowianego, tzn. liczby kul ołowianych o średnicy równej średnicy przewodu lufy, jaką można było wykonać z jednego funta angielskiego czystego ołowiu.
Kaliber bomby - ciężar bomby lotniczej o typowych wymiarach wyrażony w kilogramach (uprawnienia budowlane).

Kalibrator - źródło sygnału pomiarowego o dokładnie znanych parametrach; k. może być wyposażony w organa dokładnej regulacji jednego z parametrów sygnału.
Kalibrol - lekki olej otrzymywany przez rafinację kwasowo-ługową destylatów z ropy naftowej, zawierający inhibitor korozji, stosowany do sprawdzania i regulacji aparatury paliwowej silników wysokoprężnych i do ochrony przed korozją części metalowych aparatury paliwowej.
Kalibrowanie - obcinanie wierszy składu do wymaganej wysokości i długości w składarce wierszowej; (2) ujednolicanie grubości grzbietów wkładów książkowych w danym nakładzie (przez prasowanie) (program egzamin ustny).

 

Kalibrowanie kuźnicze

Kalibrowanie kuźnicze - kształtowanie odkuwki w wykrojach podobnych do stosowanych przy matrycowaniu, w których uzyskuje się większą niż przy matrycowaniu dokładność.
Kalibrowanie otworów - przepychanie nagniatające.
Kalibrowanie owoców - podział owoców na grupy według średnicy; k.o. jest czynnością wstępną przed sortowaniem.
Kalibrowanie walców - projektowanie kształtów i wymiarów wykrojów walców dla określonego wyrobu (opinie o programie).
Kalibrownica - tokarka do wykańczającej obróbki walców hutniczych gładkich i kształtowych; k. jest wyposażona w specjalne podtrzymki do ustawiania nad walcem obrabianym walca współpracującego w celu sprawdzenia zgodności zarysów.
Kalibrownik (owoców) - urządzenie do kalibrowania owoców.

Kaliforn, Cf - pierwiastek chemiczny oddzielnej rodziny aktynowców w grupie dodatkowej skandowców (111 grupa układu okresowego), liczba atomowa 98; powstaje w cyklotronie przez bombardowanie cząstkami izotopu kiuru 242Cm; k jest pierwiastkiem silnie promieniotwórczym; w przyrodzie nie występuje.
Kaliko - bawełniane płótno introligatorskie nasycane krochmalem, mineralnymi substancjami wypełniającymi i pigmentami.
Kalimagnezja - mineralny nawóz potasowy zawierający siarczan magnezowo-potasowy K2S04 • MgS04 (segregator aktów prawnych).
Kalka - wytwór papierniczy do sporządzania kopii pisma na maszynie (k. maszynowa) lub do wykonywania rysunków technicznych (k. k reślarska).
Kalkomania - technika wykonania rysunku polegająca na drukowaniu offsetowym, litograficznym, sitodrukowym na specjalnym papierze oraz przenoszeniu tego rysunku na odpowiednio przygotowane podłoże (szkło, porcelanę, blachę, itp.).

Kalkulacja - rozliczanie kosztów na jednostkę wytwarzanych, sprzedawanych, nabywanych dóbr lub usług; k. jest jednym z elementów rachunkowości przedsiębiorstw.
Kalkulacja warsztatowa - określenie (na drodze doświadczalnej i obliczeniowej) czasu potrzebnego do wykonania produkowanego przedmiotu (promocja 3 w 1)..

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami