Blog

Betony cementowe do zadań specjalnych zdjęcie nr 2
16.01.2020

Kamień łamany przycinany

W artykule znajdziesz:

Kamień łamany przycinany

Betony cementowe do zadań specjalnych zdjęcie nr 3
Kamień łamany przycinany

Powierzchnia licowa kamienia łamanego, przycinanego jest obrobiona z grubsza w kształcie wieloboku nieforemnego o krawędziach w przybliżeniu prostych co najmniej dwie z powierzchni bocznych — wspornych powinny być w przybliżeniu płaskie i prostopadłe do licowej i posiadać wyrobione powierzchnie stykowe na głębokość 3 cm od lica (uprawnienia budowlane). Powierzchnia lica jest surowa lub z gruba wyrównana (program na telefon).

Najmniejsza długość boku lica wynosi 10 cm. Długość przekątnej lica powinna mieścić się w granicach 20-f-60 cm. Wymiar w głąb muru ma być co najmniej równy średnicy największego koła wpisanego w wielobok powierzchni lica. Największy ciężar 100 kG (program na komputer).

Kamień łamany przycinany stosuje się do budowy murów piwnicznych, cokołów i ścian budynków mieszkalnych i gospodarczych. Kamień rzędowy ma lico zbliżone kształtem do prostokąta, powierzchnię lica z gruba wyrównaną, powierzchnie wsporne w przybliżeniu płaskie i prostopadłe do lica (program egzamin ustny).

Krawędzie licowe

Wysokość od 15 cm wzwyż, długość 20-J-30 cm, ciężar do 100 kG. Nazwa „rzędowy” pochodzi stąd, że kamienie takie układane są poziomymi warstwami (rzędami) w murze, przy czym wysokość poszczególnych warstw może być różna, ale wysokość kamienia w jednej warstwie jest jednakowa. Ciosy do podpór mostowych itp. mają zastosowanie tylko do powierzchni licowych w grubszych murach (opinie o programie).

Kamienie na swej stronie licowej powinny mieć prawidłowy kontur przystosowany do wymiarów i kształtu budowli.

Obróbka powierzchni licowej może być różna w zależności od wymagań. Kamień może być obrobiony w ramkę, tj. z paskiem szlakowym na obwodzie, przy czym wewnątrz ramki powierzchnia może być surowa, szpicowana, groszkowana itp.

Gdy paska szlakowego nie ma, a tylko krawędzie licowe są prawidłowe, wówczas obróbka nazywa się „w mozaikę” (segregator aktów prawnych). Ten ostatni sposób obróbki ma duże zastosowanie w budowlach inżynierskich. Płaszczyzna wyznaczona przez krawędzie licowe powinna być dokładnie prostopadła bądź też nachylona pod określonym kątem do powierzchni wspornych.

Tak jak przy cegłach rozróżnia się w kamieniach obrobionych dwa rodzaje powierzchni: wozówki i główki. Główkami oblicówka powiązana jest z wnętrzem muru, które wykonane jest zazwyczaj z kamienia łamanego lub betonu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

12.05.2025
Betony cementowe do zadań specjalnych zdjęcie nr 4
Jak wygląda docieplenie starego domu?

Docieplenie starego domu to proces mający na celu poprawę jego efektywności energetycznej, komfortu cieplnego oraz ochrony konstrukcji przed degradacją. W…

08.05.2025
Betony cementowe do zadań specjalnych zdjęcie nr 5
Co to jest membrana dachowa?

Membrana dachowa to specjalna warstwa ochronna stosowana pod pokryciem dachowym (np. dachówką, blachą) w celu zabezpieczenia konstrukcji dachu przed wodą,…

Betony cementowe do zadań specjalnych zdjęcie nr 8 Betony cementowe do zadań specjalnych zdjęcie nr 9 Betony cementowe do zadań specjalnych zdjęcie nr 10
Betony cementowe do zadań specjalnych zdjęcie nr 11
Betony cementowe do zadań specjalnych zdjęcie nr 12 Betony cementowe do zadań specjalnych zdjęcie nr 13 Betony cementowe do zadań specjalnych zdjęcie nr 14
Betony cementowe do zadań specjalnych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Betony cementowe do zadań specjalnych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Betony cementowe do zadań specjalnych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami