Kamienie narzutowe

Kamienie narzutowe

Kamienie narzutowe są pochodzenia polodowcowego. Przeważnie są to granity i gneisy, poza tym: piaskowce, porfiry, wapienie itp.
Kamienie narzutowe zależnie od wielkości są używane na fundamenty w całości lub po rozbiciu na drobniejsze części za pomocą dłut i klinów (program uprawnienia budowlane na komputer).

b. Kamienie używane na elementy budowlane i okładziną
Do wykonania elementów budowlanych i okładzin służą następujące kamienie naturalne: granit, marmur, dolomit, piaskowiec, alabaster, łupek gliniasty. Granit — jedna ze skał wybuchowych — składa się ze skalenia oraz różnych minerałów, jak kwarcu, miki, augitu, hornblendy itd. Budowa granitu jest ziarnista, krystaliczna. Granit nadaje się do szlifowania i polerowania; jest to kamień o bardzo dużej twardości i wytrzymałości. Ze względu na wysokie koszty obróbki w budownictwie jest mało używany (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Z granitu wykonuje się często cokoły i kolumny budynków o charakterze reprezentacyjnym.

Marmur właściwy (o budowie ziarnistej jednolitej) jest wapieniem najstarszego pochodzenia o budowie krystalicznej. Marmur bez domieszek ma barwę śnieżnobiałą. W zależności od domieszek przybiera rozmaite kolory. Marmur krajowy ma barwę najczęściej niejednolitą, z żyłkami, pasmami itp (uprawnienia budowlane).

Marmury w budownictwie

Marmury w budownictwie używa się do licowania ścian wewnętrznych, na kolumny, posadzki, stopnie, poręcze i podokienniki (parapety). Marmur daje się łatwo obrabiać, szlifować i dobrze polerować, jednak marmur pospolity pod wpływem wilgoci prędko matowieje (wietrzenie). Dolomit składa się z węglanu wapniowego i węglanu magnezowego (CaCO;3 • MgCO.-j); zwykle występuje z domieszką krzemionki, tlenku żelaza, manganu, bitumu itp. Dolomit można poznać po tym, że burzy się dopiero w stężonym kwasie solnym.

Dolomit stosuje się do licowania ścian zewnętrznych i wewnętrznych (program egzamin ustny).
Piaskowiec służy głównie do licowania ścian zewnętrznych. Daje się stosunkowo łatwo krajać na cienkie płyty i obrabiać (szlifować, dłutować i groszkować). Piaskowiec używany na elewacje należy do tych materiałów, które pod wpływem czasu „patynują się” (stają się odporne na wietrzenie), zyskując na efektownym wyglądzie.

jest odmianą gipsu ziarnistego; jest materiałem wyjątkowo miękkim dającym się łatwo szlifować i pięknie polerować. Alabaster łatwo wietrzeje, przeto służy do licowania ścian tylko wewnętrznych. Łupek gliniasty składa się głównie z gliny z domieszką kwarcu, łyszczyka lub wapienia i bywa w kolorach szarym, ciemnoszarym i czerwonym (opinie o programie).

Łupki dają się łatwo rozczepiać na cienkie płytki, które po obróbce maszynowej (piłowanie, struganie i wyrównanie) służą do krycia dachu (segregator aktów prawnych). Wymiar płytek zbliżony jest do wymiarów karpiówki ceramicznej — 153 X 365 mm. W każdej płytce wywierca się dwa otwory służące do przymocowania drutem do łat. Łupki są bardzo dobrym i trwałym materiałem do krycia dachu. Niektóre kamienie naturalne są używane jako kruszywo do betonów, niekiedy do zapraw. Są to przeważnie granity, rzadziej marmury (do zapraw specjalnych „szlachetnych”). Kruszywo otrzymuje się przez odpowiednie rozdrabnianie kamienia (promocja 3 w 1).

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

Dodaj wpis:


Powiązane artykuły

Stal nierdzewna

Stal nierdzewna to rodzaj stopu stali, który charakteryzuje się wysoką odpornością na korozję i plamienie. Jest to popularny materiał konstrukcyjny,…

Rurociągi

Słowo “rurociągi" jest połączeniem dwóch terminów: “ruro" i “ciąg". Oznacza to system lub sieć rur używanych do przesyłania różnych substancji,…

Sieć ciepłownicza

Sieć ciepłownicza to system dystrybucji ciepła, który dostarcza ciepło do budynków, instytucji lub innych odbiorców na obszarze danego miasta, osiedla…

Odbiorca gazu

Odbiorcą gazu jest osoba, firma, instytucja lub organizacja, która korzysta z gazu jako źródła energii lub surowca do celów przemysłowych,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami