Blog

Solidny fundament podstawą każdego domu zdjęcie nr 2
16.02.2022

Naciąg jednostronny

W artykule znajdziesz:

Solidny fundament podstawą każdego domu zdjęcie nr 3
Naciąg jednostronny

W wielu systemach formowanie kabla jest zmechanizowane, a czasem częściowo zautomatyzowane i fabrycznie przygotowane cięgna są dostarczane do miejsca zabudowania. Rozpowszechnione w kraju kable Freyssineta, złożone z 12 lub 18 drutów, formowane są zarówno ręcznie, jak i mechanicznie, za pomocą wkładek stabilizujących z tworzywa, w których druty „zatrzaskują się” dostatecznie skutecznie, aby zachować rozmieszczenie koncentryczne, nawet bez wiązania zewnętrznego (program uprawnienia budowlane na komputer). Druty przygotowywane są na długość odpowiadającą długości elementu, zwiększonej o odcinki potrzebne do uchwycenia kabla w prasie i zakotwieniach.

Służy do tego stanowisko do prostowania i cięcia drutów rozwijanych z kołowrotków. Kolejną czynnością formowania kabla jest wprowadzenie wiązki drutów do osłony lub kanału w betonie za pomocą specjalnych nasadek chwytających kabel od czoła; końcówkę z kablem przeciąga się linką po przedmuchaniu kanału sprężonym powietrzem. W kraju stosowane są końcówki sztywne, złożone z tulei i trzpienia, które muszą być indywidualnie dostosowane do różnych cięgien. Bardzo wygodne są wiotkie końcówki w postaci oplotu (używane w kilku systemach zachodnioeuropejskich), które dostosowują się do różnych średnic kabla (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Czynności składające się na sprężenie zależą od typu cięgna i urządzeń naciągowych. Przedstawiona dalej kolejność naciągu na przykładzie kabli Freyssineta jest typowa dla polskich realizacji, ale szereg czynności dotyczy wielu innych kabli. Zależnie od długości elementu, trasy cięgien, oporów tarcia i możliwości sprzętu naciągowego, stosuje się trzy warianty naciągu (uprawnienia budowlane). Najprostszy naciąg jednostronny stosuje się dla cięgien o trasach prostych lub mało zakrzywionych bądź dla stosunkowo krótkich elementów; chodzi tu zwłaszcza o wpływ tarcia, a czasem także o ograniczony suw tłoka prasy z uchwytami cięgien. Naciąg jednostronny jest stosowany zawsze wtedy, gdy możliwy jest dostęp tylko do jednego końca cięgna.

Po sprężeniu wszystkich kabli danego elementu obcina się lub odpala końcówki drutów w odległości ok. 50 mm poza zakotwieniem i rozgina promieniowo pozostałe krótkie końce. Kable są wówczas przygotowane do iniekcji i zabezpieczenia zakotwień przed korozją (program egzamin ustny).

Tworzywa sztuczne

Iniekcja, czyli zastrzyk materiału wypełniającego kanał kablowy, powinna być dokonana w możliwie krótkim czasie po naciągu kabla, aby stal nie skorodowała i kanał nie zanieczyścił się (opinie o programie).

Zadaniem iniekcji jest:

  • ochrona cięgien przed korozją,
  • zapewnienie współpracy betonu i stali sprężającej,
  • dodatkowe zakotwienie przyczepnościowe cięgien.

Jest to więc zabieg bardzo ważny, jeśli chodzi o trwałość konstrukcji kablobetonowych, ale jednocześnie trudny, gdyż odbywa się w wąskich i długich kanałach (segregator aktów prawnych). Do wypełniania kanałów stosowane były różne materiały masy bitumiczne, zaczyny cementowo-wodne z dodatkami i chemoutwardzalne tworzywa sztuczne. Najbardziej rozpowszechniły się spienione zaczyny cementowo-wodne, których zaletą jest duża płynność, uzyskiwana jednak nie przez duży dodatek wody, ale przez nasycenie zaczynu drobnymi pęcherzykami powietrza. Zaczynom takim stawia się wymagania wynikające z podstawowych zadań iniekcji; polskie wytyczne żądają, aby zaczyn cementowo-wodny cechowały następujące właściwości:

  • wytrzymałość w normalnych warunkach dojrzewania: po 7 dniach co najmniej 20 MPa,
  • po 28 dniach - co najmniej 30 MPa,
  • sedymentacja zaczynu - nie więcej niż 2% objętości,
  • mrozoodporność - po 24 h.

Wymagania te wynikają zarówno z dążenia do zapewnienia pełnej współpracy stali sprężającej z betonem, jak i do całkowitego wypełnienia kanału oraz umożliwienia prac iniekcyjnych w warunkach zimowych. W warunkach krajowych stosuje się zaczyny z cementu marki 35 (jak najświeższego) z ilością wody zależną od żądanej konsystencji - w granicach wic = 0,3-0,4 (promocja 3 w 1). Do wymieszanego zaczynu dodaje się środek napowietrzający w ilości 0,5-H,5% lub spulchniający w ilości 0,02-0,06%) w stosunku do masy suchego cementu. W uzasadnionych przypadkach dodawane są ponadto środki uplastyczniające.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Solidny fundament podstawą każdego domu zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Solidny fundament podstawą każdego domu zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Solidny fundament podstawą każdego domu zdjęcie nr 8 Solidny fundament podstawą każdego domu zdjęcie nr 9 Solidny fundament podstawą każdego domu zdjęcie nr 10
Solidny fundament podstawą każdego domu zdjęcie nr 11
Solidny fundament podstawą każdego domu zdjęcie nr 12 Solidny fundament podstawą każdego domu zdjęcie nr 13 Solidny fundament podstawą każdego domu zdjęcie nr 14
Solidny fundament podstawą każdego domu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Solidny fundament podstawą każdego domu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Solidny fundament podstawą każdego domu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami