Blog

Wapienie krzeszowickie zdjęcie nr 2
19.05.2020

Półka górna

W artykule znajdziesz:

Na temategzaminu

Wapienie krzeszowickie zdjęcie nr 3
Półka górna

Pomost leży w połowie wysokości belek usztywniających. Składa się z płyty, w której ukształtowano koryta torowiska, belek poprzecznych i belek wzdłużnych głównych i drugorzędnych. Płyta ma grubość 18 cm (program uprawnienia budowlane na komputer).

Osiowy rozstaw belek poprzecznych pokrywa się z rozstawem wieszaków. Mają one przekrój poprzeczny dwuteowy o najmniejszej wysokości pod korytem torowiska tramwajowego 1,67 m. Grubość środnika tych belek wynosi 0,26 m, szerokość dolnej półki 0,61 m. Półka górna jest połączona monolitycznie z płytą pomostu. Na odcinku między skrajną drugorzędną i główną belką wzdłużną grubość środnika wzrasta, przez skos w planie, do szerokości dolnej półki 0,61 m. Cztery drugorzędne belki wzdłużne są rozstawione co 3,90 m oś do osi, a odległość między osiami skrajnej belki drugorzędnej i belki głównej wynosi 4,25 m.

Przekrój belek drugorzędnych ma wysokość 0,60 m i szerokość 0,24 m. Belki poprzeczne zakończone są wspornikami wysuniętymi na zewnątrz belek głównych. Na nich leży płyta chodnika. Grubość wsporników wynosi 0,31 m. W ściankach wsporników wykonano dla przeprowadzenia przewodów otwory o średnicy 0,62 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przęsło wykonano w całości na brzegu rzeki, przewieziono na pontonach i ustawiono na podporach. Uzbrojenie z rur wypełnionych betonem umożliwiło podwyższenie naprężeń na ściskanie w lukach z betonu marki 350 *) do 250-7-300 kG/cm. Szerokość jezdni 6,00 m, dwa chodniki dla pieszych po 1,25 m oraz dwa pasy bezpieczeństwa po 0,50 m.

Nawierzchnia z kostki granitowej wysokości 7 cm. Obciążenie I klasy. Całkowita szerokość pomostu od krawędzi do krawędzi chodnika 12,42 m.
Ustrój niosący mostu stanowią dwa luki wzmocnione dwiema belkami. Rozstawienie osi łuków 8,76 m.
Luki mają przekrój prostokątny o ściętych narożach. Wysokość przekroju w zworniku 0,42 m, w wezgłowiu 0,634 m. Uzbrojenie łuku składa się z 10 prętów 0 20 mm i strzemion 0 6 mm, rozstawionych co 25 cm (na odcinkach łuku, w których zakotwione są wieszaki, rozstaw strzemion zmniejszono do 15 cm) (uprawnienia budowlane).
Oś łuku przebiega wzdłuż linii łamanej, punkty załamania leżą na paraboli drugiego stopnia, w miejscu zakotwienia wieszaków i w połowie długości każdego przedziału. Liczba przedziałów między wieszakami wynosi 7.

Belki podłużne

Belki podłużne o wysokości 1,10 m i szerokości 0,76 m są sprężone kablami typu Freyssineta (program egzamin ustny). W każdej belce umieszczono 16 kabli po 12 drutów 0 5 mm. Osie kabli przebiegają wzdłuż prostych równoległych do osi wzdłużnej belki. Ponadto belka uzbrojona jest strzemionami czterociętymi z prętów 0 10 mm, rozstawionymi co 30 cm oraz prętami przeciwskurczowymi i montażowymi. Końce belki, poza węzłami oporowymi, uzbrojone są ponadto siatkami z prętów 0 10 mm, ustawionymi w płaszczyźnie prostopadłej do osi wzdłużnej belki w odstępach około 10 cm. Wieszaki są nieobetonowane. Każdy wieszak składa się z 3 prętów o - 3 mm (opinie o programie).

Płyta pomostu podzielona jest na cztery pola o wymiarach 7,56 m wydłuż mostu i 8,76 m w poprzek, licząc między osiami podłużnie i poprzecznie. Nad podporami w pomoście wykształcono belki poprzeczne o wysokości 1,10 m i szerokości 0,50 m. Płyta jest uzbrojona krzyżowo.
Chodniki ułożone są na płycie wspornikowej o najmniejszej grubości 12 cm.
Przęsło oparto na dwóch przyczółkach. Ściana przyczółka jest uzbrojona, ścianka czołowa i połączone z nią skrzydełka wiszące są uzbrojone. Przyczółek stoi na 26 palach Raymonda 0 32 cm.
Przęsło betonowano w dwóch fazach: w pierwszej zabetonowano płytę, belki i łuki do wysokości 1 m (segregator aktów prawnych).

Następnie przystąpiono do sprężania kabli w belkach wzdłużnych. Kable prowadzono w osłonkach z blachy. Sprężanie wykonano prasami typu prof. Koreckiego, naciągającymi jednocześnie 12 drutów. Po sprężeniu zabetonowano pozostałe odcinki łuków.

Beton marki 300 kG/cm2, wibrowany. Stal sprężająca o wytrzymałości 15 000 kG/cm- i naprężeniu dopuszczalnym 9400 kG/’cm2. Stal miękka o granicy płynności 2300 kG/cm2.
Projekt opracowało i budowę wykonało Kieleckie Przedsiębiorstwo Robót Mostowych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wapienie krzeszowickie zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wapienie krzeszowickie zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wapienie krzeszowickie zdjęcie nr 8 Wapienie krzeszowickie zdjęcie nr 9 Wapienie krzeszowickie zdjęcie nr 10
Wapienie krzeszowickie zdjęcie nr 11
Wapienie krzeszowickie zdjęcie nr 12 Wapienie krzeszowickie zdjęcie nr 13 Wapienie krzeszowickie zdjęcie nr 14
Wapienie krzeszowickie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wapienie krzeszowickie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wapienie krzeszowickie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami