Blog

05.05.2021

Kamienie naturalne

W artykule znajdziesz:

Kamienie naturalne

Kamienie naturalne

Czasami kostki są wykonane z oryginalnych kamieni naturalnych, nieraz nawet drogocennych lub też pozłacanych. W każdym wypadku kostki te mają barwę bardzo trwałą nie tracącą na swej sile przez wieki (np. mozaiki starogreckie lub rzymskie). Nie zawsze jednak są to barwy jaskrawe; czasem dobiera się specjalnie barwy spokojne, pawanych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Kolor mozaiki ściennej zależy także w dużej mierze od miejsca, w którym będzie umieszczona, czy będzie ono jasne czy mroczne, od strony oświetlania, od odległości z jakiej mozaika będzie oglądana itp. Przy obrazie oglądanym z daleka uzyskuje się barwy pośrednie przez mieszanie kostek różnych kolorów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Z bliska wygląda to na chaos, lecz widziane z daleka daje pożądany efekt. Zwykle obraz taki otrzymuje obramowanie na wzór obrazów malowanych.

Mozaikę układa się najczęściej wprost na ścianie. Przerysowuje się wtedy na niej w odpowiednim powiększeniu rysunek oryginalny i pokrywa go cienką kratką kwadratów o wielkości zależnej od wielkości kostek plus grubość spoiny między nimi. Można także narysować powiększenie oryginału na papierze, przyłożyć go do ściany i tam przy użyciu rylca przenieść obraz z papieru na ścianę.
Jeżeli obraz składa się z części kwadratowych lub prostokątnych, co zdarza się przy ornamentach niefiguralnych, można wykonać te pola mozaiki w formach na szkle, jak to opisaliśmy przy wykonywaniu mozaiki podłogowej, a potem osadzić te płyty na ścianie przy użyciu zaprawy cementowej (uprawnienia budowlane).

Znane są przyczyny, dla których rzeźba stanowi nową i wielką dziedzinę stosowania betonu o szlachetnym kruszywie, czyli sztucznego kamienia. Używanie bowiem do wykonania rzeźb lub innych zdobniczych przedmiotów plastycznych tylko kamienia naturalnego, wymaga użycia ogromnej ilości cennego materiału, jakim są rzadsze gatunki kamienia. Obróbka kamienia naturalnego, nawet częściowo zmechanizowana, pochłania wielką ilość godzin roboczych wysokokwalifikowanych rzemieślników - kamieniarzy czy rzeźbiarzy, daje wreszcie znaczną ilość odpadków (program egzamin ustny).
Te wszystkie wady ustępują, gdy kamień naturalny zastąpimy betonem.

Forma drewniana

Wykonawszy jeden model z gipsu lub z gliny możemy wykonać potem formę gipsową lub bekonową i odlewać z niej znaczną ilość egzemplarzy z taniego materiału, jakim jest beton. Odlewy nie wymagają użycia robocizny wysokokwalifikowanej, możemy nawet oszczędzać materiał, robiąc odlewy wewnątrz puste. Słusznie też rzeźbę w betonie nazywają demokratyzacją rzeźby, tak samo jak radio upowszechnia muzykę, a dobra rycina - arcydzieła malarskie (opinie o programie).
W wypadkach najprostszych, gdy będzie chodziło o takie wyroby ze sztucznego kamienia, jak podstawy pod figury, płyty nagrobkowe itp. przedmioty o regularnych geometrycznych kształtach, będziemy się posługiwać formą drewnianą, od wewnątrz heblowaną i pociągniętą szelakiem lub tp.

Jeżeli w takim bloku betonowym trafi się jakiś szczegół dekoracyjny, nie dający się wykonać w drewnie, to wtedy umocowujemy w odpowiednim miejscu formy przygotowany przedtem negatyw z gipsu lub z betonu, który w odlewie odda żądane szczegóły zdobnicze (segregator aktów prawnych).
Formę drewnianą do podstawy pod zegar słoneczny. Do wnętrza formy nakładamy najpierw masę sztucznego kamienia, układając ją ręcznie przy ścianach formy warstwą o grubości około 5 cm tak, aby wypełniła ona szczelnie wszelkie załomy.

Następnie napełniamy formę betonem o zbliżonej ilości cementu i wody, aby uzyskać w obu materiałach te same zjawiska skurczu i zmian termicznych. Ubijanie tego betonu należy robić ostrożnie, aby nie przesunąć zewnętrznej warstwy okładzinowej. W celu zaoszczędzenia betonu i zmniejszenia ciężaru bloku wkładamy do wnętrza rdzeń drewniany, który potem wyciągamy.
Gdy wyrób stwardnieje, odejmujemy formę i poddajemy powierzchnię betonu żądanej obróbce kamieniarskiej (promocja 3 w 1).

Drugi przykład, a mianowicie wykonanie płyty nagrobkowej. Wykonanie formy gipsowej dla rzeźb opisaliśmy już poprzednio w rozdziale o wyrobie sztukaterii gipsowej.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami