Blog

23.09.2021

Kanał wejściowy

W artykule znajdziesz:

Kanał wejściowy

Kanał wejściowy

Pozostaje przy tym najczęściej ważna „klasyczna” zasada, że nie należy rumowiska ani zatrzymywać, ani odprowadzać w morze, gdyż w ten sposób poczyni się znaczne szkody na zawietrznej portu. Układ taki zatem powinien kierować rumowisko w wybrane miejsce odkładu, skąd samoczynnie już powracałoby do brzegu, wyrównując braki, jakie powstają w wyniku erozji spowodowanej wybudowaniem portu. Poza tym musiałby zapewniać niezapiaszczanie wejścia i kanału wejściowego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Niestety, dzisiejszy stan wiedzy i techniki nie daje jeszcze w tym względzie generalnych reguł. Zadanie to można usiłować rozwiązywać odrębnie dla każdego konkretnego portu, stosownie do warunków miejscowych. Dużą pomoc mogą przy tym stanowić badania modelowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Na podstawie dotychczasowego doświadczenia wydaje się jednak, że wszelkie rozwiązania tego rodzaju mogą w najlepszym wypadku dać wyniki połowiczne i tymczasowe, gdyż trudno będzie przez układ falochronów zapobiec przesuwaniu się w morze rew i odcinaniu przez nie kanałów wejściowych do portów.
W rezultacie w bardzo nielicznych tylko wypadkach będzie możliwe uniknięcie konieczności prowadzenia systematycznych prac pogłębiarskich w celu zapewnienia kanałowi wejściowemu oraz samemu wejściu potrzebnej głębokości (uprawnienia budowlane).

W pewnych warunkach jednak zagadnienie zaburzenia reżimu dynamicznego brzegów można uważać za sprawę drugorzędną, t a mianowicie wtedy, gdy erozja na zawietrznej ani nie jest groźna ze względów gospodarczych, ani też nie powoduje ujemnych skutków na odleglejszych odcinkach brzegu (program egzamin ustny).
“W takich wypadkach na pierwsze miejsce wysuwa się sprawa zabezpieczenia portu przed zapiaszczeniem wejścia i kanału wejściowego. Zagadnienie to rozwiązuje, wspomniane już w omówieniu Władysławowa, zatrzymanie rumowiska, a nawet skierowanie jego potoku w morze przed portem.

Falochrony ukośne

Zatrzymanie to mogłoby nastąpić albo bezpośrednio przed portem, przy czym dużą rolę odgrywałby nawietrzny falochron portowy, albo też w pewnej od niego odległości.
W ciągu pierwszych kilku lat (tak jak to było we Władysławowie) całe rumowisko zatrzymuje się w kącie utworzonym między brzegiem a falochronem, w latach następnych należałoby więc wybudować (stopniowo przedłużaną) ostrogę odgałęziającą się w morze ukośnie od falochronu (opinie o programie).

W celu zatrzymania ruchu rumowiska w pewnej odległości przed portem można by jeszcze w czasie budowy portu wybudować tam ostrogę sięgającą od brzegu głęboko w morze. Przed ostrogą tą zbierałoby się rumowisko, a gdy po pewnym czasie działanie ostrogi skończyłoby się i rumowisko zaczęłoby znowu, okrążając ostrogę, przesuwać się ku portowi, można by temu zapobiec przez przedłużanie ostrogi albo też przez wybudowanie innej, po nawietrznej stronie od ostrogi pierwszej (segregator aktów prawnych).
Zamiast ostrogi można by wybudować falochron blokujący albo zastosować blokowanie za pomocą falochronu pływającego, przesuwanego w morze w miarę narastania kosy powstałej z zatrzymanego rumowiska. Sposób ten stosowany był z powodzeniem w Rosji. Zaletą jego jest stosunkowo niski koszt.

Należy jednak powtórzyć, że zatrzymanie czy odprowadzenie rumowiska w morze wywoła pogarszanie się warunków na zawietrznej portu i z tego powodu proponowane wyżej rozwiązania znajdą zastosowanie tylko w nietypowych, rzadko raczej spotykanych okolicznościach.
Rozpatrzmy jeszcze rozwiązania proponowane dla portów znajdujących się w ujściach rzek.
W takich wypadkach można także zastosować opisane poprzednio wejście zakryte (promocja 3 w 1).

Układ ten polega na ujęciu ujścia rzeki przez dwa równoległe falochrony ukośne w stosunku do linii brzegu, na wyprowadzeniu końcówki falochronu nawietrznego do położenia prostopadłego do kierunku dominujących sztormów ległości przed głowicą falochronu nawietrznego, aby umożliwiony był swobodny manewr statków i w czasie dominujących sztormów zapewniony spokój w wejściu.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami