Blog

Organizacja robót zdjęcie nr 2
11.08.2018

Kanalizację trzeba dobrze zaplanować

W artykule znajdziesz:

Kanalizację trzeba dobrze zaplanować


Uprawnienia budowlane.Dużym wyzwaniem w branży budowlanej jest stworzenie systemu kanalizacji dla obiektu budowlanego, który przyniesie korzyści na trzech płaszczyznach: ekologii, ekonomii i poziomie jakości życia, który jest ważny dla mieszkańców.
Jednym z elementów, który trzeba wziąć pod uwagę myśląc o ciągłym, bezawaryjnym i ekonomicznym funkcjonowaniu kanalizacji, jest przepompownia ścieków. Może ona być wykorzystana w rozwiązaniach służących utylizacji płynnych zanieczyszczeń domowych, wód deszczowych i ścieków sieciowych.
Przydomowa przepompownia ścieków w swoim działaniu wykorzystuje zasadę tłoczenia zanieczyszczeń, które z gospodarstwa domowego trafiają do zbiornika z pompą. Ta uruchamia się w momencie, gdy zainstalowane w nim czujniki zarejestrują odpowiedni poziom i wtłacza ścieki do kanalizacji połączonej z zewnętrznym systemem.
To, jakie rozwiązania techniczne można wykorzystać budując przepompownię ścieków, dyktują warunki zabudowy oraz dostępność działki pod budowę. Trzeba pamiętać o tym, że system ten może być uciążliwy dla osób mieszkających w jego sąsiedztwie.
Tworząc system kanalizacyjny warto zastanowić się, czy możliwe jest wykorzystanie systemu grawitacyjnego. To najmniej awaryjne z dostępnych rozwiązań, a można je zastosować w przypadku, gdy występuje spadek terenu w kierunku oczyszczalni ścieków lub studzienki kanalizacyjnej. Kanalizacja grawitacyjna sprawdzi się, gdy zwierciadło wód gruntowych znajduje się o pół metra niżej, niż dno wykopu. Zabudowa musi tu być zwarta. Wymagane też są nośne grunty.
Przed podjęciem decyzji o jej budowie należy oszacować ilość ścieków, które kanalizacja grawitacyjna będzie odprowadzać w przyszłości. Od tego zależy typ urządzeń, które będzie można zastosować przy tworzeniu systemu. Zaletą kanalizacji grawitacyjnej jest niewątpliwie jej prosta eksploatacja i niski koszt z tym związany. Za wadę można uznać konieczność przeprowadzenia robót ziemnych na etapie budowy instalacji. To podnosi koszt realizacji całej inwestycji.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Organizacja robót zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Organizacja robót zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Organizacja robót zdjęcie nr 7 Organizacja robót zdjęcie nr 8 Organizacja robót zdjęcie nr 9
Organizacja robót zdjęcie nr 10
Organizacja robót zdjęcie nr 11 Organizacja robót zdjęcie nr 12 Organizacja robót zdjęcie nr 13
Organizacja robót zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Organizacja robót zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Organizacja robót zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami