Blog

16.05.2023

Kanały o trapezowym przekroju

W artykule znajdziesz:

Kanały o trapezowym przekroju

Kanały o trapezowym przekroju poprzecznym w zależności od stopnia nachylenia ścian bocznych kanału do poziomu podłogi budynku mogą być:

  • kanał gnojowicowy o kącie nachylenia ściany bocznej przylegającej do stanowisk zwierząt równym 90° w stosunku do poziomu podłogi,
  • kanał gnojowicowy jw., lecz o kącie większym niż 90° (program uprawnienia budowlane na komputer).

Dno kanałów powinno mieć kształt półkolisty o promieniu nie mniejszym niż 17,5 cm. Spadek dna nie może być mniejszy niż 2%. W celu zwiększenia głębokości należy dno kanału wyłożyć kamionką. Długość kanałów trapezowych n:e powinna przekraczać 30 m. Kolektory służą do odbioru ścieków z kanałów gnojowicowych tam, gdzie nie istnieje możliwość bezpośredniego odprowadzenia gnojowicy do zbiornika gnojowicowego. Szerokość kolektorów określana jest jak dla kanałów gnojowicowych. Głębokość kolektorów powinna być większa od głębokości kanałów gnojowicowych o 0,2-0,3 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dno kolektorów może bvć wykonywane:

Przy ciągłym spławaniu gnojowicy, w celu uniemożliwienia przedostawania się gazów i zimnego powietrza ze zbiornika gnojowicowego do budynku, stosuje się przed ujściem kolektora zamknięcia syfonowe. Przy okresowym spławianiu gnojowicy tuż za zasuwą stosuje się zwiesający luźno fartuch zamykający światło kanału (program egzamin ustny).

Objętość zbiorników gnojowicowych należy ustalać przyjmując czas zatrzymania gnojowicy w zbiorniku równy:

  • 3 miesiące dla ferm przemysłowych,
  • 4-5 miesięcy dla obór gospodarstw małoobszarowych,
  • 3-5 miesięcy dla chlewni gospodarstw małoobszarowych, Jednostkowe ilości gnojowicy należy przyjmować wg danych (opinie o programie).

Zasadnicze kształty i wymiary zbiorników gnojowicowych. Zbiorniki gnojowicowe mogą być wykonane jako:

  • zbiorniki naziemne,
  • zbiorniki częściowo wkopane, częściowo obsypane (wgłębione),
  • zbiorniki podziemne (kryte).

Przekrój poprzeczny zbiorników przyjmuje się kołowy lub prostokątny. Dla zbiorników prostokątnych stosunek szerokości zbiornika do jego długości należy przyjmować równy 1 : 2. Stosunek głębokości zbiorników okrągłych do ich średnicy nie powinien być mniejszy niż 1 : 3 : 4. Głębokość zbiorników okrągłych i prostokątnych nie powinna przekraczać 3,5 m. Pomiędzy stropem zbiornika a najwyższym poziomem zawartej w nim gnojowicy powinna być zachowana odległość 0,5 m (segregator aktów prawnych).

Zalecenia budowlane

Zbiorniki gnojowicowe należy lokalizować w odległości co najmniej 1,5 raza większej od głębokości ich posadowienia od zewnętrznej krawędzi ścian budynku inwentarskiego. W przykryciu zbiorników należy przewidzieć otwory umożliwiające właściwe przewietrzanie zbiorników, używanie przenośnego sprzętu do ujednorodniania gnojowicy oraz przepompowywanie. Wymiary otworów powinny wynosić 1×1,2 m lub 0,9 x 2,5 m. Liczbę otworów należy ustalić przy założeniu, że jeden otwór powinien przypadać na 15-20 m2 powierzchni płyty stropowej. Odległość otworów od wewnętrznych pionowych ścian zbiornika powinna wynosić 0,5 m. Konstrukcja stropu zbiornika powinna być typu przejazdowego.

Ścieki z ferm typu przemysłowego charakteryzują się znaczną ilością zanieczyszczeń wyrażonych przez BZT5 i zawartością zawiesin. Właściwości tych ścieków zależne są od metody hodowli (ściółkowa lub bezściółkowa) oraz od składu mieszanek paszowych. Istotny wpływ na właściwości ścieków ma również struktura stada oraz rozwiązanie techniczne samej fermy (promocja 3 w 1).

Analiza literatury dotyczącej jakości tych ścieków wskazuje na duże rozbieżności w zakresie ich stężenia i to zarówno ze względu na BZT5, jak i zawartość zawiesin. Dane dotyczące ilości i jakości ścieków z fermy typu przemysłowego. Ilość tych ścieków jest niezbyt duża, jednak stężenie ich wielokrotnie przekracza stężenie ścieków bytowo-gospodarczych czy miejskich. Biorąc pod uwagę, że obecnie realizowane fermy lokalizowane będą nad odbiornikami o bardzo małych przepływach, należy się liczyć z koniecznością stosowania oczyszczalni o bardzo wysokiej sprawności.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami