Blog

20.04.2020

Kanały powietrzne

W artykule znajdziesz:

Kanały powietrzne

Kanały powietrzne

Kanały powietrzne muszą być dostępne do oczyszczania; to samo dotyczy komory grzejnej i kanałów spalinowych. Co pewien czas należy sprawdzać szczelność pomiędzy kanałami dla spalin i dla powietrza (program uprawnienia budowlane na komputer). System kanałowy sprzyja rozchodzeniu się hałasów w domu; ponadto przy ogrzewaniu powietrzem obiegowym łatwo przedostają się zapachy z jednego pomieszczenia do drugiego. W domach jednorodzinnych trzeba ogrzewać pokoje sypialne i mieszkalne na przemian albo w różnych porach, dlatego też przy określaniu wydajności całkowitej należy brać pod uwagę jedynie połowę zapotrzebowania ciepła pomieszczeń sypialnych i ubocznych. Zapotrzebowanie ciepła trzeba obliczać wg normy DIN 4701. Przy obliczaniu kanałów powietrznych nie należy przyjmować wyższej temperatury powietrza ciepłego niż 50 °C.

Uwzględniając dołączone powierzchnie grzejne można przyjąć dla pieca ze wstawką wydajność równą 5000 kcal/m h (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W piecach żelaznych, w odróżnieniu od kaflowych, rezygnuje się całkowicie z akumulowania ciepła w materiale ścianek pieca. Oddawanie ciepła do pomieszczenia zaczyna się wkrótce po rozpaleniu w piecu, a kończy praktycznie w chwili zakończenia procesu spalania. Pieca żelaznego używano dawniej przede wszystkim w pomieszczeniach, które miały być ogrzane jedynie w pewnych okresach czasu. Następnie zaczęto piece zaopatrywać w obszerny lej zasypowy (uprawnienia budowlane).
Zamiast akumulowania ciepła w ścianach pieca, następuje gromadzenie opału, trzeba więc tak ulepszyć palenisko, aby można było regulować spalanie i przez to wydajność cieplną. Można to osiągnąć zmieniając ilość powietrza doprowadzoną do pieca a potrzebną do spalania. Prawidłowe wykonanie niezbędnych do tego urządzeń w piecach żelaznych ma bardzo wielkie znaczenie. Powinny one umożliwiać prostą i niezawodną regulację spalania, a przez to i ogrzewanie pomieszczenia, bez potrzeby stałego dozorowania pieca. Wartość żelaznego pieca zależy przeto od jakości i szczelności urządzeń regulacyjnych. Brak pojemności cieplnej ma tę zaletę, że wydajność pieca daje się łatwo dostosować do krótkotrwałych zmian zapotrzebowania ciepła, jakie zachodzą przede wszystkim w łagodnym klimacie (Zachodnie Niemcy) w porze przejściowej (program egzamin ustny).

Wymiary pieca żelaznego

Wymiary pieca żelaznego w porównaniu z piecem kaflowym o dużej pojemności i o tej samej wydajności są mniejsze, wobec tego piece żelazne nawet o dużej wydajności mogą być przenośne. Mniejsza powierzchnia grzejna powoduje wyższe temperatury powierzchniowe. Dobrze jest zatem dla danego zapotrzebowania ciepła obliczyć piec raczej z zapasem niż zbyt oszczędnie. Poza względami higienicznymi odgrywają tu również rolę względy techniczne. Zgodnie z praktyką, pomieszczenia z piecami żelaznymi nie są stale ogrzewane w zimie (opinie o programie).

Do nagrzania oziębionego pomieszczenia potrzebna jest znacznie wyższa wydajność, niż wydajność przy pracy ciągłej, gdyż do ścian zewnętrznych, sufitu i umeblowania trzeba doprowadzić znaczne ilości ciepła, zanim osiągnie się w pomieszczeniu przyjemny klimat. Istnieje niebezpieczeństwo, że w tym czasie piec żelazny będzie przeciążony. Wraz ze wzrastającym obciążeniem maleje sprawność paleniska i piec pracuje mniej ekonomicznie. Ponadto przeciążone piece łatwo tracą szczelność, a przez to zdolność regulacji. Jeśli powierzchnia pieca nagrzewa się do zbyt wysokiej temperatury, stanowi to najczęściej dowód, że piec jest za mały albo źle obsługiwany.
Przy wykonywaniu pieca należy szczególnie uwzględniać wymagania higieniczne (segregator aktów prawnych). Powierzchnie grzejne muszą być wszędzie łatwo dostępne i możliwe do czyszczenia. Gładka powierzchnia zewnętrzna glazury emaliowanej jest więc godna polecenia nie tylko ze względów estetycznych, lecz także i higienicznych.

Najważniejsze wymagania techniczne dotyczące pieców żelaznych stałopalnych zebrano w normie DIN 18 890 J). Wytwórca może zaopatrywać piece, zgodnie z tą normą, w cechę DIN. Odbiorca ma wtedy gwarancję, że wyrób ten zarówno ze względu na materiał i jego obróbkę oraz konstrukcję budowlaną, jak i właściwości ogrzewcze odpowiada wymaganiom praktycznym (promocja 3 w 1). Norma zawiera między innymi, obok właściwych przepisów warsztatowych i wykonawczych, postanowienia o obliczaniu powierzchni rusztu, kanałów dymowych, nasadzanych rur grzejnych oraz komory spalania i skrzynek na popiół.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami