Blog

Obciążenie równomiernie rozłożone zdjęcie nr 2
10.04.2019

Architekt i inżynier budownictwa – czym się zajmują?

W artykule znajdziesz:

Architekt i inżynier budownictwa – czym się zajmują?

Architektem jest osoba posiadająca uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej (program na komputer). Odpowiada on przede wszystkim za to, jak wygląda obiekt wymagający projektowania architektonicznego oraz jak jest on wkomponowany w już istniejącą zabudowę. Architekt posiada wiedzę techniczną dotyczącą projektowania obiektów budowlanych, a zwłaszcza budynków i niektórych obiektów przestrzennych. Inżynier budownictwa odpowiada przede wszystkim za konstrukcję obiektu budowlanego, czyli za to jak oraz z czego będzie on zbudowany. Bardzo często odpowiada on za realizację wizji architektonicznej (program na telefon). Może też zmieniać szkic w projekt z zastosowaniem konkretnych rozwiązań (https://uprawnienia-budowlane.pl). Biorąc pod uwagę odpowiednie obliczenia oraz własną wiedzę inżynierską, może określić wszystkie wymagane elementy budowlane.

Inżynier budownictwa jest także specjalistą

Obciążenie równomiernie rozłożone zdjęcie nr 3
Architekt i inżynier budownictwa – czym się zajmują?

Co więcej, inżynier budownictwa odpowiada także za to jaką funkcję będzie pełnić obiekt, jak będzie on wyglądać oraz jak będzie wkomponowany w istniejącą zabudowę, czyli ma także kompetencje architekta (program na egzamin ustny).
Inżynier budownictwa jest także specjalistą, który posiada szeroką wiedzę w kwestii projektowania obiektów budowlanych, czyli w zakresie konstrukcji, doboru materiałów budowlanych i sposobów ich łączenia oraz stosowanych rozwiązań budowlanych (promocja 3 w 1). Projektowanie obiektów budowlanych nie wymaga udziału architekta, jeśli projekt dotyczy wyłącznie rozwiązań technologicznych i konstrukcyjnych, nie wymagających projektowania konkretne formy architektonicznej czy rozwiązań funkcjonalnych (segregator). Udział architekta nie jest też wymagany przy projektowaniu takich obiektów jak wsporcze konstrukcje linii przesyłowych energetycznych i cieplnych, sieci kanalizacyjne, energetyczne czy wodociągowe oraz szereg innych obiektów z zakresu budownictwa hydrotechnicznego i lądowego (opinie).
Co więcej, architekt nie jest potrzebny również przy sporządzaniu projektu zagospodarowania działki lub terenu dla w/w obiektów. Jak więc widać, zakres prac inżyniera budownictwa jest znacznie szerszy niż architekta.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Obciążenie równomiernie rozłożone zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Obciążenie równomiernie rozłożone zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Obciążenie równomiernie rozłożone zdjęcie nr 8 Obciążenie równomiernie rozłożone zdjęcie nr 9 Obciążenie równomiernie rozłożone zdjęcie nr 10
Obciążenie równomiernie rozłożone zdjęcie nr 11
Obciążenie równomiernie rozłożone zdjęcie nr 12 Obciążenie równomiernie rozłożone zdjęcie nr 13 Obciążenie równomiernie rozłożone zdjęcie nr 14
Obciążenie równomiernie rozłożone zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Obciążenie równomiernie rozłożone zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Obciążenie równomiernie rozłożone zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami