Blog

28.07.2020

Pręty oporowe

W artykule znajdziesz:

Pręty oporowe

Pręty oporowe

W przypadku kiedy ściany budcwli zostały wykonane, a ogólny pomost roboczy ma być wykorzystany jako deskowanie stropu nad budowlą, stosuje się zawieszenie tarcz deskowania ślizgowego na ścianach za pośrednictwem prętów oporowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Pręty oporowe wykonuje się ze stali okrągłej, prętowej zwykle zbrojeniowej o odpowiedniej średnicy w granicach 16-20 mm, z jednym końcem zaostrzonym, o długości do 80 cm.
W przypadku stosowania prętów oporowych należy betonowanie ścian przerwać na poziomie ok. 10 cm pod poziomem dolnej powierzchni górnych wieńców (krążyn) lub - w szczególnych przypadkach - dolnych wieńców.

Następnie po wykonaniu podniesienia deskowań o ok. 8 cm w ciągu 3-4 godz. z rusztowań wiszących wbija się pręty oporowe między klepki pod krążynami przez uprzednio wykonane otwory w obu tarczach deskowań ślizgowych.
Następnie zabetonowuje się odcinek ścianek na wysokości 10 cm, tak aby pręty oporowe znalazły się w betonie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W okresie około 3 godz. po betonowaniu pręty oporowe powinny być pobijane kilkakrotnie w celu uniemożliwienia przyczepności do nich betonu.

Zawieszenie tarcz deskowań ślizgowych pozwala zdemontować pręty niosące, dźwigników z osprzętem, ramy dźwigników i inne urządzenia, pozwalając na betonowanie stropu, gzymsu itp.
Pręty oporowe wyciągane są po stwardnieniu stropu, zdemontowaniu deskowań stropu, tarcz deskowania i rusztowań wiszących przynajmniej z jednej strony ściany.
Wyciąganie prętów niosących ze ścian. Wyciąganie prętów niosących ze ścian jest możliwe dzięki temu, że w trakcie wykonywania ścian budowli pozostawia się w betonie szczelinę wokół prętów niosących.

Szczelinę tę uzyskuje się za pomocą specjalnej osłonki - rurki obejmującej pręt na długości ok. 140 cm i zawieszonej do urządzeń ślizgowych. W miarę podnoszenia do góry urządzeń ślizgowych, podciągana jest również z nimi i osłonka, która w dolnej warstwie dostatecznie stwardniałego betonu pozostawia po sobie wokół pręta szczelinę. Powstają więc warunki, w których pręt niosący jest na całej swej długości - wysokości niezabetonowany (wolny), co pozwala
w późniejszym etapie robót na jego wyciągnięcie po wykonaniu ścian w ślizgu. W tym stanie rzeczy pręty te są traktowane jak sprzęt inwentaryzowany (uprawnienia budowlane).

Osłonki

Osłonki - rurki osłaniające pręty niosące przed przyczepnością betonu stosuje się przy dźwignikach śrubowych oraz hydraulicznych. Osłonki - rurki mają grubość ścianki 1-2 mm, ich średnica wewnętrzna jest większa o 3 mm od średnicy pręta niosącego. Osłonki te nakładane są na pręty niosące pod dźwignikiem (program egzamin ustny).
Przy stosowaniu dźwigników śrubowych osłonki te mogą być przymocowane przez przyspawanie do zacisku tulejowego łub najlepiej za pośrednictwem przyspawanych wąsów, mogą być one także przymocowane na śrubki do dolnych kleszczy ramy dźwignika.
Przy stosowaniu dźwigników hydraulicznych osłonki przymocowane są do dna samych dźwigników (opinie o programie).

Wyciąganie prętów niosących przy dźwignikach śrubowych, przy zastosowaniu osłonek może odbywać się pojedynczo za pomocą dodatkowego zacisku, umieszczonego ponad dźwignikiem oraz uchwytu przytrzymującego pręt przed jego opadnięciem. Wyciąganie prętów może również odbywać się za pomocą dźwigni i pręta założonego na pręt lub wyciągarki ręcznej typu CS-2.
Przy dźwignikach hydraulicznych wyciąganie prętów niosących odbywa się za pomocą samego dźwignika. W tym przypadku osłonka powinna być odłączona od dna dźwignika a dźwignik odłączony od sieci instalacji hydraulicznej i ramy (segregator aktów prawnych).
Dźwignik wyciąga się z pręta niosącego do góry, a następnie nasuwa się go z powrotem na pręt, lecz w odwróconej pozycji przymocowując go na śruby do ram. W dalszej operacji dźwigniki podłącza się do sieci.

Należy zwrócić specjalną uwagę w momencie zakończenia robót ślizgowych, by beton nie przywarł do osłonki jak również aby deskowanie ślizgowe oparte było na prętach oporowych lub - po wyciągnięciu ślizgu - na ścianach za pośrednictwem poprzecznie podłużnych beleczek (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami