Blog

Dobór i układanie kruszywa grubego zdjęcie nr 2
08.05.2023

Kanały wentylacyjne

W artykule znajdziesz:

Dobór i układanie kruszywa grubego zdjęcie nr 3
Kanały wentylacyjne

Czynnikiem wywołującym naturalną wymianę powietrza jest różnica temperatury w budynku i na zewnątrz, energia wiatru, różnica wysokości pomiędzy otworami doprowadzającymi powietrze świeże i odprowadzającymi powietrze zużyte. Czynniki te wywołują różnicę ciśnień wewnątrz i na zewnątrz budynku, będącą siłą napędową naturalnej wymiany powietrza (program uprawnienia budowlane na komputer).

Dla zapewnienia odpowiedniej wymiany powietrza budynki wyposaża się w kanały wentylacyjne. Kanały takie powinny znajdować się w pomieszczeniach kuchennych i łazienkowych jako jeden z podstawowych warunków zainstalowania przyborów gazowych. Kanały wentylacyjne zakończone są wywietrzakami (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wywietrzaki są to nasady dachowe odprowadzające do atmosfery zużyte powietrze. Dzięki specjalnemu ukształtowaniu wykorzystującemu zjawisko podciśnienia na obszarze 2/3 obwodu przewodu narażonego na działanie wiatru pozwalają one wykorzystać energię kinetyczną wiatru dla wytworzenia podciśnienia i wzmożenia wywiewu. Dla zapewnienia skuteczności działania wywietrzaka konieczne jest usytuowanie go na odpowiedniej wysokości w stosunku do dachu (uprawnienia budowlane).

W nowym budownictwie przeważają obecnie małe pomieszczenia kuchenne. Przy instalowaniu w takim pomieszczeniu kuchni szafkowej wymiana powietrza jest niedostateczna. Celowe jest wówczas budowanie okapów wentylacyjnych. Każda łazienka, w której instaluje się grzejnik wody przepływowej, powinna mieć sprawnie działającą wentylację nawiewno-wywiewną. Otwór nawiewny o powierzchni co najmniej 200 cm2 wykonuje się w ścianie lub w drzwiach.

Ze względu na sposób doprowadzenia powietrza do spalania i odprowadzenia spalin przybory gazowe możemy podzielić na 3 grupy:

  • Pobierające powietrze z pomieszczenia i wydzielające spaliny w pomieszczeniu (kuchnie gazowe).
  • Pobierające powietrze z pomieszczenia i wydzielające spaliny na zewnątrz (grzejniki wody przepływowej).
  • Pobierające powietrze poza pomieszczeniem i wydzielające spaliny na zewnątrz (grzejniki wody i ogrzewacze pomieszczeń z zamkniętą komorą spalania).

Podstawowe warunki techniczne odprowadzenia spalin z przyborów gazowych reguluje zarządzenie nr 62 Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 30.XII.1970 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać instalacje gazowe (program egzamin ustny).

Oddzielne przewody spalinowe

Odprowadzenia spalin wymagają:

  • przybory gazowe używane okresowo o wydajności cieplnej powyżej 10 000 kcal/h,
  • przybory gazowe stosowane do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych bez względu na wydajność cieplną.

Przy prowadzeniu rur spalinowych należy przestrzegać następujących zasad:

  • rura spalinowa powinna być prowadzona ze spadkiem 5°/o krótkimi odcinkami pionowymi i poziomymi z łukami o łagodnym wygięciu, o promieniu równym co najmniej średnicy rury spalinowej,
  • łączna długość odcinków pionowych i poziomych nie powinna przekraczać 2 m (opinie o programie).

Do wszystkich kuchni gazowych typu restauracyjnego i kotłów centralnego ogrzewania o wydajności cieplnej powyżej 30 000 kcal/h należy stosować oddzielne przewody spalinowe o wymiarach uzasadnionych obliczeniami.

W miejscu wprowadzenia rury spalinowej do przewodu spalinowego powinna być osadzona blaszana rozeta. Do pojedynczego przewodu spalinowego o średnicy równoważnej 14 cm i wymiarze przekroju nie mniejszym niż 14 X 14 cm mogą być włączone najwyżej dwa grzejniki wody przepływowej o wydajności cieplnej do 30 000 kcal/h każdy, przy odległości włączenia do przewodu spalinowego nie mniejszej niż 1 metr w pionie (segregator aktów prawnych).

Oddzielne przewody spalinowe należy stosować do każdego grzejnika wody przepływowej i najwyżej do dwóch przyborów gazowych do ogrzewania pomieszczeń na ostatniej kondygnacji oraz w budynkach parterowych.

W przypadku odprowadzenia spalin z przyborów zlokalizowanych w budynku parterowym lub na ostatniej kondygnacji budynku wielopiętrowego długość przewodu spalinowego, licząc od okapu przerywacza ciągu do górnej krawędzi przewodu, powinna wynosić co najmniej 2 m (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Dobór i układanie kruszywa grubego zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Dobór i układanie kruszywa grubego zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Dobór i układanie kruszywa grubego zdjęcie nr 8 Dobór i układanie kruszywa grubego zdjęcie nr 9 Dobór i układanie kruszywa grubego zdjęcie nr 10
Dobór i układanie kruszywa grubego zdjęcie nr 11
Dobór i układanie kruszywa grubego zdjęcie nr 12 Dobór i układanie kruszywa grubego zdjęcie nr 13 Dobór i układanie kruszywa grubego zdjęcie nr 14
Dobór i układanie kruszywa grubego zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dobór i układanie kruszywa grubego zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dobór i układanie kruszywa grubego zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami