Blog

Próba płynności zdjęcie nr 2
29.01.2021

Karta informacyjna

W artykule znajdziesz:

Karta informacyjna

Próba płynności zdjęcie nr 3
Karta informacyjna

Karta informacyjna (metryka) jest pierwszą informacją o zamierzonych pracach typizacyjnych. Dotyczy projektów koncepcyjnych i zawiera w zwięzłym ujęciu podstawowe dane technologiczne, architektoniczne i konstrukcyjne, przedstawione w formie opisów, tabel i rysunków w skali odpowiednio mniejszej niż stosowana w dokumentacji (program uprawnienia budowlane na komputer).

Katalog zawiera projekty ukończone i sklasyfikowane, według grup wynikających ze wspólnych kryteriów, oraz ogólne zestawienia porównawcze. W ten sposób rola informacyjna katalogu jest szersza niż kart informacyjnych o projektach.
Album zawiera projekt lub projekty typowe stanowiące wspólne zagadnienie i obejmuje dokumentację budowlaną oraz podstawowe dane z projektów instalacyjnych i kosztorysów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Komplet zawiera całkowitą dokumentację projektowo-kosztorysową - w myśl Instrukcji PKPG nr 98 (§§210, 211, 212, 213, 215) oraz odpowiednich punktów poszczególnych instrukcji branżowych dotyczących projektów typowych.

Omówione formy rozpowszechniania opracowań typowych przeznaczone są przede wszystkim dla projektantów oraz dla biur projektowych zainteresowanych resortów, dla adaptacji lub wykorzystania ich przy sporządzaniu dokumentacji indywidualnej.

Przydatność tych opracowań mierzy się potrzebną ilością pracy zużytkowanej na ich adaptację. Im bardziej wnikliwie został sporządzony projekt typowy, tym mniejsze są nakłady tej pracy i tym większa aktywność inwestycyjna projektu (uprawnienia budowlane).
Zanim omówione zostanie zagadnienie zakresu typizacji, należałoby scharakteryzować metody, jakimi powinni posługiwać się projektanci pragnący dojść do rozwiązań typowych, tym bardziej że metody te mają bezpośredni wpływ na specyfikę i program typizacji budownictwa przemysłowego.

Stała racjonalizacja

Ogólnie wiadomo, że projekty typowe powinny powstawać na podstawie najlepszych teoretycznych i praktycznych osiągnięć (program egzamin ustny). Stała racjonalizacja bądź rozwiązań istniejących, bądź podawanych przez literaturę fachową jest wraz z selekcją, mającą na celu wybranie najlepszych z nich dążeniem zgodnym z tym założeniem. Projektowanie opierające się na istniejącym dorobku i ograniczające ilość rozwiązań do najmniejszej możliwie liczby typów stanowi metodę postępowania nazywaną w budownictwie przemysłowym metodą dedukcyjną, a zastosowanie jej w typizacji nazywa się typizacją dedukcyjną.

Projektowanie opierające się na poszukiwaniach nowych rozwiązań, których bazą jest postęp w dziedzinie architektonicznej i konstrukcyjnej, uzależnione w dużej mierze od postępu nauki i doskonalenia metod wykonawczych stanowi odrębną metodę projektowania nazywaną w odróżnieniu od poprzedniej - metodą indukcyjną, a jej stosowanie w typizacji nazywa się typizacją indukcyjną (opinie o programie).
Powyższe metody są podstawą rozróżniania dwóch równoległych kierunków wprowadzania postępu technicznego do typizacji budownictwa.

Samo sporządzanie dokumentacji typowej może w jednym przypadku postępować od typizacji całych obiektów do typowych elementów, a w drugim - odwrotnie, tj. od elementów do całości. Są to dwa stanowiska, co do których na podstawie badań panuje pogląd, że obydwie te drogi wzajemnie się uzupełniają. Znajduje to potwierdzenie w pracach radzieckich, których autorzy operują bogatszym doświadczeniem niż nasi, wynikającym z prowadzonych już od dawna prac typizacyjnych (segregator aktów prawnych).
Metoda stosowana w projektowaniu budownictwa przemysłowego polegająca na wykorzystaniu i łączeniu w całość uprzednio stypizowanych elementów i ustrojów budowlanych, które tworzą dla projektanta jak gdyby „paletę" środków kompozycyjnych, jest działaniem syntetycznym; zastosowanie takiego działania w typizacji daje typizację syntetyczną.

Odmienny sposób projektowania to metoda polegająca na wydzielaniu z całości budynku jego części, np. okien, w celu stypizowania. Taka typizacja elementów i ustrojów budowlanych, oparta na wielostronnym przeanalizowaniu możliwości zastosowania i ewentualnego łączenia w zespoły będzie typizacją analityczną (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Próba płynności zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Próba płynności zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Próba płynności zdjęcie nr 8 Próba płynności zdjęcie nr 9 Próba płynności zdjęcie nr 10
Próba płynności zdjęcie nr 11
Próba płynności zdjęcie nr 12 Próba płynności zdjęcie nr 13 Próba płynności zdjęcie nr 14
Próba płynności zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Próba płynności zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Próba płynności zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami