Blog
Korozja betonu
W artykule znajdziesz:
Korozja betonu
Ze względu na to, że zjawisko korozji betonu nigdy niemal nie występuje w czystej postaci, Moskwin [43] podaje następującą praktyczną klasyfikację korozji, dzieląc ją na trzy typy:
- to korozja powodowana przez wodę o małej przemijającej twardości, stykającą się z powierzchnią budowli betonowej lub przesiąkającą przez nią (program uprawnienia budowlane na komputer). Występuje wtedy agresywność ługująca: wypłukiwanie z betonu składników spoiwa łatwo rozpuszczalnych w wodzie miękkiej.
- to korozja będąca wynikiem reakcji pomiędzy składnikami cementu a związkami agresywnymi rozpuszczonymi w wodzie. Reakcje mają najczęściej charakter podwójnej wymiany, przy czym w cemencie ulega jej najczęściej kation (składnik zasadowy). Najczęściej będzie to agresja magnezowa.
Składnikiem ulegającym wymianie jest tu magnez, który w składnikach cementu zastępuje wapń, co obniża wytrzymałość betonu i prowadzi nieraz do jego zniszczenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Należy tu także korozja kwasowęglowa. Dwutlenek węgla (CO..), a ściśle kwas węglowy, zamienia wapień CaC03 na rozpuszczalny w wodzie i wymywalny kwaśny węglan wapniowy Ca(HCO)2.
Produkty reakcji bądź są potem wypłukane i uniesione przez wodę, bądź pozostają zamiast części spoiwa na miejscu, tworząc bezpostaciową masę, nie mającą własności wiążących (uprawnienia budowlane).
III - obejmuje korozję polegającą na tworzeniu się i osadzaniu w porach betonu nierozpuszczalnych w wodzie kryształków soli, w których powstające ciśnienia wewnętrzne przenoszą się na beton, prowadząc do powstawania w nim dużych naprężeń wewnętrznych i do rozsadzania betonu. Agresja ta jest zwykle wtedy siarczanowa.
W wodzie morskiej korozja najczęściej jest mieszana, występują wszystkie trzy typy korozji jednocześnie z przewagą typu III (program egzamin ustny).
Jakość betonu
Moskwin na podstawie analizy wyników wielu prac badawczych doszedł do wniosku, że w betonie poddanym przez wiele lat działaniu wody morskiej różne typy korozji występują równocześnie w różnych częściach betonu w zależności od ich położenia względem poziomu wody i powierzchni betonu oraz od jakości betonu (opinie o programie).
Sole rozpuszczone w wodzie morskiej (szczególnie chlorki i siarczany magnezu) są szkodliwe dla zawierających wiele wapna cementów portlandzkich, stanowiących spoiwo betonów i zapraw. Łącząc się z wapnem wchodzącym w skład cementu lub wydzielającym się przy jego wiązaniu, chlorki magnezu tworzą sole łatwo rozpuszczalne w wodzie, które potem wypłukiwane są przez dyfuzję lub mechaniczne działanie wody; siarczany zaś tworzą z wapnem gips lub sól Candlota 3Ca0’AL;>CV3CaS01-30H20 (siarczanogliniany), które krystalizując pęcznieją i rozsadzają najbardziej zwarte betony (tzw. bakcyl cementowy).
Podobnie niszczące skutki wywołuje działanie wody morskiej na cementy glinowe, z tym tylko, że zachodzące przemiany są powolniejsze (segregator aktów prawnych).
Mała natomiast zawartość wapna w cemencie może być korzystna, bowiem niektóre sole zawarte w wodzie morskiej zapobiegają dyfuzji wapna, tworząc nierozpuszczalne węglany, zatykające pory w betonie i powstrzymujące w ten sposób postęp niszczenia.
Skuteczność tego działania zależy jednak od warunków powstawania węglanów, które tylko wtedy wystąpią w postaci kryształków kalcytu, doskonale przylegających do cząstek mineralnych zaprawy czy betonu i wypełniających pory, jeżeli powstaną ze słabych koncentracji wapna (poniżej 0,5 g CaO na litr wody). Takie stężenia zaś możliwe są tylko przy cementach o małej zawartości wapna. Z tych względów w budowlach morskich wskazane jest stosowanie dwu rodzajów cementu: o małej zawartości wapna i o małej zawartości glinu (poniżej 4%) (promocja 3 w 1).
Ubogie w wapno są cementy żużlowe, z żużlu wielkopiecowego, one też najbardziej nadają się do stosowania w wodzie morskiej, przy czym należy jednak unikać żużli z rud manganowych i żużli kwaśnych. Można również poprawić odporność cementu portlandzkiego na działanie wody morskiej przez dodanie cementu krzemowego, rudowego lub pucolany.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32