Blog

15.02.2022

Karty technologiczne

W artykule znajdziesz:

Karty technologiczne

Karty technologiczne i projekty mechanizacji i organizacji robót dotyczą pojedynczych budynków i w tym zakresie spełniają swoją rolę (program uprawnienia budowlane na komputer). Budynki wykonywane w podstawowych technologiach uprzemysłowionych są najczęściej realizowane w osiedlach. Zachodzi więc konieczność takiego prowadzenia robót, aby zachować wszelkie wymagania mechanizacji, nie tylko w odniesieniu do pojedynczych budynków, ale całego ich zespołu w osiedlu. Po dokładnym przeanalizowaniu sieci powiązań opracowanej w projekcie organizacji i mechanizacji robót dla pojedynczego budynku, należy zgrupować te roboty, które mogą być zrealizowane jednym ciągiem technologicznym (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Okazuje się wtedy, że do realizacji budynku wystarczy ok. 8 ciągów technologicznych. Do realizacji całego osiedla należy zsynchronizować pracę poszczególnych ciągów technologicznych wg zasady pracy równomiernej dla zapewnienia im ciągłej pracy w osiedlu.

Metoda mechanizacji kompleksowej pozwala uzyskać:

  • wysoki stopień wykorzystania maszyn ze względu na ich ciągłość pracy,
  • równomierne rozłożenie poszczególnych procesów w czasie trwania budowy,
  •  stałe i jednakowe zapotrzebowanie materiałów w czasie budowy,
  •  stałe i jednakowe zapotrzebowanie na robotników określonej specjalności (jak również równomierne zapotrzebowanie na maszyny i urządzenia (uprawnienia budowlane),
  • łatwą kontrolę przebiegu robót, co umożliwa natychmiastowe eliminowanie opóźnień,
  • wykończenie budynków w osiedlu w cyklicznych okresach, co znacznie ułatwia ich zagospodarowanie (program egzamin ustny).

Metoda ta daje możliwości planowania rzeczywistego wszystkich środków produkcji i przeciwdziała tzw. „szturmowszczyźnie” na budowie w okresach poprzedzających przekazanie budynków do eksploatacji (opinie o programie).

Efekty usprawnień

Wszelkie usprawnienia w zakresie mechanizacji budownictwa uzyskane w wyniku prac naukowo-badawczych, działalności innowacyjnej, racjonalizatorskiej, wynalazczej itp. spotyka się w następujących dziedzinach:

  • doskonalenia konstrukcji maszyn budowlanych, wyrażającego się w uzyskaniu większej sprawności (operatywności) działania, większej wydajności, zwiększenia dokładności i zakresu działania, ułatwienia pracy maszynisty, zmniejszenia masy własnej maszyny, zmniejszenia zużycia energii, zmniejszenia kosztów obsługi, zwiększenia stopnia niezawodności pracy, polepszenia warunków ergonomicznych i bezpieczeństwa pracy itp.,
  • ulepszenia systemów eksploatacji technicznej maszyn budowlanych, wyrażającego się w uzyskaniu zwiększenia stopnia gotowości technicznej, zmniejszenia pracochłonności obsługi technicznej i napraw, polepszenia zaopatrzenia w części zamienne i materiały eksploatacyjne, skrócenia czasu wyłączenia maszyn dla celów obsługi technicznej i napraw, zwiększenia okresu eksploatacji itp. (segregator aktów prawnych),
  • usprawnienia sposobów użytkowania maszyn w produkcji budowlanej, wyrażającego się w uzyskaniu zmniejszenia kosztów pracy, zwiększenia stopnia wykorzystania, zwiększenia stopnia niezawodności pracy, zwiększenia wydajności, zmniejszenia nakładów pracy ręcznej w produkcji budowlanej, polepszenia warunków bezpieczeństwa w produkcji budowlanej itp.

Efekty usprawnień w każdej dziedzinie mogą być określone w formie finansowej lub rzeczowej. Efekty te stanowią oszczędności uzyskane w określonych jednostkach gospodarczych w postaci:

  1. zmniejszenia kosztów własnych produkcji maszyny lub zwiększenia jej wartości z tytułu uzyskania lepszych parametrów technicznych oraz lepszych cech użytkowych (koszty występujące u producenta maszyn, tj. w zakładach przemysłu maszynowego),
  2. zmniejszenia kosztów własnych eksploatacji technicznej maszyn (koszty występujące u eksploatatora maszyn, tj. w przedsiębiorstwach gospodarki maszynami PGM lub w bazach maszyn przedsiębiorstw budowlanych),
  3. zmniejszenia kosztów własnych zmechanizowanej produkcji budowlanej lub skrócenia cyklu wykonywania robót budowlanych (koszty występujące u użytkownika maszyn, tj. w przedsiębiorstwach budowlanych)(promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami