Blog

30.05.2018

Katastrofy i awarie podczas prac budowlanych

W artykule znajdziesz:

Katastrofy i awarie podczas prac budowlanych


Katastrofy i awarie podczas prac budowlanych - różnice

 

Pośpiech, chaos, bałagan, a także nieprzestrzeganie zasad BHP i błędy w sztuce budowlanej są najczęstszymi przyczynami powstawania awarii i katastrof budowlanych, które niosą ze sobą śmierć, ból i kalectwo niewinnych ofiar. Tak było między innymi we Wrocławiu w 1966 roku, gdy walący się budynek pochłonął 10 ofiar. Była to największa katastrofa budowlana we Wrocławiu w historii powojennej.

Wrocław, marzec 1966 roku

 

O godzinie 14:10, 22 marca 1966 roku na Placu Grunwaldzkim we Wrocławiu w kilkanaście sekund kilkopiętrowy gmach złożył się jak domek z kart. Pod gruzami zginęło 10 osób. Byli to robotnicy, którzy pracowali przy wznoszeniu obiektu. Miał to być nowy budynek Wydziału Melioracji Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu. Budowało go wtedy Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego nr 1. Przed katastrofą budowlaną, budynek miał już 5 pieter, 72 metry długości i 14 metrów szerokości. Akcję ratunkową prowadził generał Leon Łapiński. Udział w niej wzięło ponad 1000 osób. Byli to strażacy, wojsko, milicja, robotnicy. Po ponad rocznym śledztwie ustalono przyczyny katastrofy. W wyniku pośpiechu i wielu zaniedbań doszło do wykonania wadliwego montażu, powstały błędy w projekcie. Katastrofa budowlana wynikła także ze złej jakości betonu. Podczas budowy panował chaos i bałagan. W tej sprawie zapadły wyroki. Najłagodniejszy miał wymiar 1,5 roku więzienia. Najbardziej dotkliwy - 5 lat więzienia.

 

Awaria na budowie

Awaria budowlana nie jest tak groźna w skutkach jak katastrofa budowlana. Są to zazwyczaj mniejsze lub większe problemy techniczne, które mogą zawsze wyniknąć w trakcie prowadzonych prac i najczęściej kończą się happy endem, bez ofiar. Jak twierdzą eksperci, awarie budowlane pojawiają się zawsze wtedy, gdy jest najwięcej pracy. Wtedy zazwyczaj zaczyna się czarna seria awarii i problemów między innymi z maszynami. Zaczyna się od cieknących olejów, a kończy na zużyciu się podstawowych części. Może też dojść do zalania, wycieku wody, gazu… Dlatego ważna jest bardzo dobra organizacja pracy, przestrzeganie obowiązujących zasad bezpieczeństwa i zapobieganie wypadkom na placu budowy, a także możliwe przewidywanie problemów.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami