Blog

Utrzymanie załamania skarpy zdjęcie nr 2
19.01.2019

Kiedy konieczne jest fundamentowanie poniżej strefy zamarzania?

W artykule znajdziesz:

Kiedy konieczne jest fundamentowanie poniżej strefy zamarzania?

W budownictwie powszechne jest przekonanie, że posadowienie budynku powinno znajdować się poniżej strefy przemarzania, czyli 1 m pod poziomem terenu (program na komputer). Tymczasem takie fundamentowanie jest niezbędne tylko w przypadku gruntów wysadzinowych, czyli gruntów, których objętość zwiększa się w wyniku zamarzania. Gruntami wysadzinowymi nazywa się grunty, które zawierają duże ilości cząstek drobnych – zwykle są to wszystkie grunty gliniaste oraz te, które zawierają organiczne domieszki, np. torf (program na telefon). W Polsce najbardziej powszechne są grunty niewysadzinowe, do których zalicza się m.in. żwiry i grube piaski. Na tego typu podłożach można posadowić budynek na poziomie 60 cm poniżej poziomu terenu – jest to tzw. posadowienie płytkie.
Posadowienie płytkie nie jest w Polsce popularne, ponieważ wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że taki sposób istnieje. Poza tym, aby wykonać fundamenty płytkie, trzeba wykonać wiele wykopów próbnych, ponieważ grunt może być różny nawet w odległości kilku metrów od siebie, np. między dwoma krańcami budowli mogą wystąpić zarówno grunty niewysadzinowe, jak i wysadzinowe (program na egzamin ustny). Kolejna kwestia to mała różnica między kosztami wykonania fundamentów płytkich i głębokich – w przypadku niewielkich budynków koszt jest znikomy, dlatego zdecydowanie częściej wykonywane są fundamenty głębokie.

Wzrost kosztów budowy

Utrzymanie załamania skarpy zdjęcie nr 3Z tych właśnie względów płytkie fundamentowanie wykonywane jest najczęściej tylko w takich konstrukcjach, w których niewielkie ruchy gruntów nie skutkują szkodami (promocja 3 w 1). Takie rozwiązanie polecane jest również wtedy, gdy posadowienie poniżej strefy zamarzania powodowało by znaczący wzrost kosztów budowy (segregator). Oznacza to, że płytkie posadowienie sprawdza się głównie w przypadku gospodarczych budynków drewnianych oraz tarasów, które są posadawiane na punktowych fundamentach, nazywanych stopami, oddalonych od siebie o 1-2 m. Podobną metodą osadza się w gruncie murowane oraz żelbetowe słupy ogrodzeniowe, który przęsła wykonane są z metalowych paneli lub desek (opinie).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Utrzymanie załamania skarpy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Utrzymanie załamania skarpy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Utrzymanie załamania skarpy zdjęcie nr 8 Utrzymanie załamania skarpy zdjęcie nr 9 Utrzymanie załamania skarpy zdjęcie nr 10
Utrzymanie załamania skarpy zdjęcie nr 11
Utrzymanie załamania skarpy zdjęcie nr 12 Utrzymanie załamania skarpy zdjęcie nr 13 Utrzymanie załamania skarpy zdjęcie nr 14
Utrzymanie załamania skarpy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Utrzymanie załamania skarpy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Utrzymanie załamania skarpy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami