Blog

14.01.2019

Kiedy rozpocząć układanie instalacji na budowie?

W artykule znajdziesz:

Kiedy rozpocząć układanie instalacji na budowie?

Generalnie układanie wszelkich instalacji wewnątrz budynku rozpoczyna się, gdy znajduje się on już w stanie zamkniętym. To właśnie po wstawieniu okien i drzwi do pracy przystępują hydraulicy, elektrycy, instalatorzy systemów grzewczych i alarmowych czy centralnego odkurzacza (program na komputer). W podłogach i murach rozprowadzane są przewody i rury, które następnie zostaną pokryte przez posadzki lub tynk. Tymczasem według producentów okien, prace związane z instalacjami, powinny być przeprowadzone przed założeniem okien. Oczywiście jest to możliwe do zrobienia, ale wyłącznie latem i przy odpowiednim zabezpieczeniu budowy przed kradzieżami (program na telefon). Za prawidłowe ułożenie kolejności prac oraz koordynację wykonawców odpowiada inwestor lub inspektor nadzoru inwestorskiego – na pewno jest to spore wyzwanie, zwłaszcza że trzeba też pilnować, aby podczas prac nie uległo zniszczenia to, co wykonała poprzednia ekipa.

Nie trzeba się martwic o plany

Zdecydowanie najłatwiejszym wyjściem jest nabycie projektu gotowego, ponieważ wówczas nie trzeba się martwic o plany instalacji wodnokanalizacyjnej i elektrycznej (promocja 3 w 1). Najczęściej rozkład tych instalacji znajduje się już w projekcie, w którym dokładnie opisano również sposób wentylacji i ogrzewania budynku, łącznie ze źródłem ciepła i metodami jego dystrybucji. Jeśli chodzi o systemy dodatkowe, typu alarm czy centralny odkurzacz, to za ich rozplanowanie odpowiadają wykonawcy (program na egzamin ustny).
Jednak nie zawsze jest tak, że zastosowany w projekcie sposób wykonania instalacji eklektycznej odpowiada rzeczywistym potrzebom inwestora (segregator). Wówczas konieczne jest przerobienie projektu lub stworzenie zupełnie nowego – zadanie to trzeba zlecić osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia budowlane. Zdecydowanie kiepskim pomysłem jest układanie rur i przewodów bez planu, ponieważ może okazać się, że przyłącza czy gniazda są w zupełnie nieodpowiednich miejscach i konieczne będą przeróbki, a to oczywiście kolejne koszty. W przypadku projektu budynku tworzonego indywidualnie, należy zamówić także projekt branżowy, czyli plany instalacji, dzięki czemu od początku będzie wiadomo, jak poprowadzić instalacje (opinie).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami