Blog

Powrót do pracy z wyższymi kwalifikacjami zdjęcie nr 2
16.08.2018

Kiedy trzeba uzyskać pozwolenie na budowę?

W artykule znajdziesz:

Kiedy trzeba uzyskać pozwolenie na budowę?

Przed wybudowaniem domu jednorodzinnego konieczne jest uzyskanie zgody na rozpoczęcie budowy (program na komputer). Można to zrobić na dwa sposoby:
• zgłaszając do urzędu budowę domu – wówczas inwestor otrzymuje tzw. milczącą zgodę. To rozwiązanie znacznie prostsze niż procedura uzyskania pozwolenia na budowę. Dzięki zgłoszeniu można szybciej rozpocząć prace budowlane, jednak nie zawsze można w ten sposób uzyskać zgodę na budowę,
• dostając pozwolenie na budowę – to oficjalna decyzja urzędowa, pozwalająca na uzyskanie pozwolenia na budowę (program na telefon).

Pełna lista inwestycji

Powrót do pracy z wyższymi kwalifikacjami zdjęcie nr 3
Kiedy trzeba uzyskać pozwolenie na budowę?

W niektórych sytuacjach zgłoszenie budowy jest niewystarczające, wówczas konieczne jest staranie się o pozwolenie na budowę (program na egzamin ustny). Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy obszar oddziaływania obiektu wykracza poza teren, na którym dom został zaprojektowany. Każdy budynek ma wokół siebie tzw. obszar oddziaływania (promocja 3 w 1). Jest to teren, na którym nie można budować pewnych obiektów, ponieważ mogłoby to być uciążliwe dla mieszkańców. W przypadku, gdy obszar oddziaływania domu wykracza poza działkę, konieczne jest przejście procedury uzyskania pozwolenia na budowę. Obszar oddziaływania określany jest przez projektanta, który sporządzał projekt budowlany (segregator).
O pozwolenie na budowę należy wystąpić także w sytuacji, gdy konieczne jest przeprowadzenia postępowania środowiskowego. Takie postępowanie przeprowadzane jest wtedy, gdy działka znajduje się na terenie, który objęty jest ochroną przyrody. Wówczas urząd bada, czy planowana budowa nie zaszkodzi środowisku. O tym, czy przeprowadzenie postępowania jest konieczne, decyduje urząd po zapoznaniu się z projektem budowlanym. W przypadku, gdy urząd uzna, iż postępowanie środowiskowe nie jest wymagane, inwestor może złożyć tylko zgłoszenie budowy. Jeśli postępowanie jest konieczne, to inwestor zobowiązany jest do złożenia wniosku o wydanie decyzji środowiskowej, a następnie wniosku o pozwolenie na budowę. Pełna lista inwestycji, mogących oddziaływać na środowisko, znajduje się w rozporządzeniu (opinie).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Powrót do pracy z wyższymi kwalifikacjami zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Powrót do pracy z wyższymi kwalifikacjami zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Powrót do pracy z wyższymi kwalifikacjami zdjęcie nr 8 Powrót do pracy z wyższymi kwalifikacjami zdjęcie nr 9 Powrót do pracy z wyższymi kwalifikacjami zdjęcie nr 10
Powrót do pracy z wyższymi kwalifikacjami zdjęcie nr 11
Powrót do pracy z wyższymi kwalifikacjami zdjęcie nr 12 Powrót do pracy z wyższymi kwalifikacjami zdjęcie nr 13 Powrót do pracy z wyższymi kwalifikacjami zdjęcie nr 14
Powrót do pracy z wyższymi kwalifikacjami zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Powrót do pracy z wyższymi kwalifikacjami zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Powrót do pracy z wyższymi kwalifikacjami zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami