Blog

Układanie dźwigiem samochodowym zdjęcie nr 2
24.05.2021

Zawór regulatora

W artykule znajdziesz:

Zawór regulatora

Układanie dźwigiem samochodowym zdjęcie nr 3
Zawór regulatora

Obecnie schemat ten ma znaczenie wyłącznie historyczne, od takich bowiem instalacji rozpoczęło się stosowanie bezpośredniego poboru c. w. u. z sieci cieplnych. Schemat typowego przyłącza; gorąca woda z zasilającego przewodu sieci cieplnej zasila poprzez zawór regulatora instalację wewnętrzną z rozdziałem górnym i górnym zbiornikiem retencyjnym (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wymaganą temperaturę wody w przewodzie zasilającym wewnętrznej instalacji c. w. u. uzyskuje się w wyniku mieszania wody sieciowej dostarczanej z przewodu zasilającego i powrotnego (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Znajdujący się na przewodzie powrotnym zawór zwrotny uniemożliwia bezpośredni przepływ wody sieciowej z rurociągu zasilającego do powrotnego. Napełnianie górnego zasobnika ciepłej wody odbywa się pod ciśnieniem wody sieciowej, rozładowanie natomiast pod wpływem ciśnienia hydrostatycznego. Poziom wody w zbiorniku regulowany jest dwupołożeniowym zaworem elektromagnetycznym sterowanym zaworem pływakowym.

Ideowe schematy przyłączy stosowanych w domach mieszkalnych wyposażonych w instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. W rozwiązaniu regulacja instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej odbywa się w sposób niezależny (uprawnienia budowlane). Węzeł centralnego ogrzewania wyposażony jest w regulator stałej różnicy ciśnień utrzymujący w instalacji wewnętrznej (niezależnie od stanu pracy instalacji c. w. u.) stałe natężenie przepływu. Strumień masy wody sieciowej pobieranej z przewodu zasilającego bądź powrotnego uzależniony jest od temperatury wody sieciowej w przewodzie zasilającym.

Schemat instalacji, w której zastosowano regulację sumarycznego natężenia przepływu wody sieciowej podawanej z przewodu zasilającego do węzła centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej (program egzamin ustny).

Regulacja obu instalacji

Regulacja obu instalacji prowadzona jest za pomocą regulatora natężenia przepływu RNP oraz regulatora temperatury RT. W tego typu instalacjach największe zapotrzebowanie na wodę sieciową (odpowiadające warunkom obliczeniowym) występuje w czasie maksymalnego obciążenia instalacji c. w. u. i przy minimalnej temperaturze w zasilającym przewodzie wody sieciowej, to znaczy wtedy, gdy całe zapotrzebowanie na c. w. u. pokrywane jest przez wodę sieciową dostarczaną przewodem zasilającym (opinie o programie).

Natężenie przepływu wody sieciowej w przewodzie powrotnym za węzłem cieplnym równe jest różnicy pomiędzy zapotrzebowaniem na wodę sieciową dla instalacji centralnego ogrzewania i ilością wody kierowanej z przewodu powrotnego do instalacji c. w. u. Maksymalne natężenie przepływu wody sieciowej w przewodzie powrotnym określa więc zapotrzebowanie na wodę przez węzeł centralnego ogrzewania; stan ten występuje wtedy, gdy zanika rozbiór c. w. u. (okres nocny) bądź w okresie minimalnej temperatury wody w przewodzie zasilającym, gdy nie istnieje potrzeba obniżania jej temperatury (segregator aktów prawnych).

Zapotrzebowanie na wodę sieciową w węźle cieplnym wykonanym jest mniejsze niż przy zastosowaniu. Wynika to z faktu, że w czasie maksymalnych, szczytowych rozbiorów ciepłej wody użytkowej ograniczany jest strumień masy wody dla instalacji centralnego ogrzewania. Podobnie, jak w przypadku stosowania węzłów szeregowych, do ogrzewanego budynku należy dostarczyć w okresie doby obliczeniową ilość energii cieplnej, a wahania temperatury wewnętrznej nie mogą przekraczać pewnych dopuszczalnych wartości (Atw <1,0 K). W tym przypadku akumulatorem energii cieplnej wyrównującej zapotrzebowanie na wodę sieciową jest konstrukcja budynku i jego wyposażenie. Według Sokołowa  w celu niedopuszczenia do hydraulicznego rozregulowania układu hydroelewatora wskazane jest aby w przewodzie podsysającym zamontować pompę obiegową (promocja 3 w 1).

Jeżeli w sieci cieplnej stosowana jest regulacja centralna przy podwyższonym wykresie temperatury, w której obniżenie strumienia masy wody sieciowej dla instalacji centralnego ogrzewania kompensowane jest podwyższeniem temperatury wody sieciowej, to obliczeniowe zapotrzebowanie na wodę sieciową w przewodzie zasilającym równe jest zapotrzebowaniu na wodę dla instalacji centralnego ogrzewania.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Układanie dźwigiem samochodowym zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Układanie dźwigiem samochodowym zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Układanie dźwigiem samochodowym zdjęcie nr 8 Układanie dźwigiem samochodowym zdjęcie nr 9 Układanie dźwigiem samochodowym zdjęcie nr 10
Układanie dźwigiem samochodowym zdjęcie nr 11
Układanie dźwigiem samochodowym zdjęcie nr 12 Układanie dźwigiem samochodowym zdjęcie nr 13 Układanie dźwigiem samochodowym zdjęcie nr 14
Układanie dźwigiem samochodowym zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Układanie dźwigiem samochodowym zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Układanie dźwigiem samochodowym zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami