Blog
Kiedy trzeba wystąpić o pozwolenie na użytkowanie?
W artykule znajdziesz:
Kiedy trzeba wystąpić o pozwolenie na użytkowanie?
Wybudowanie domu nie oznacza jeszcze, że można się do niego wprowadzić (program na komputer). Przede wszystkim trzeba najpierw złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy. Jednak czasem takie zawiadomienie nie wystarczy – wówczas należy wystąpić o pozwolenie na użytkowanie (program na telefon). Dokument ten jest wymagany, gdy:
• w czasie trwania budowy pojawiły się jakieś nieprawidłowości, np. niektóre prace zostały wykonane niezgodnie z projektem,
• po zakończeniu prac budowlanych nadzór budowlany uznał, że obiekt powstał niezgodnie z obowiązującymi warunkami zabudowy, np. zajmuje więcej miejsca niż powinien, czy ma inny kąt nachylenia dachu niż wymagany,
• budowa była samowolą, która została zalegalizowana dopiero w trakcie trwania robót budowlanych,
• inwestor chce rozpocząć użytkowanie domu jeszcze zanim zakończą się wszystkie prace (program na egzamin ustny). W takiej sytuacji konieczne jest zachowanie 14-dniowego terminu – jeśli w tym czasie nie pojawi się odwołanie od otrzymanej decyzji, oznacza to, że jest ona ostateczna i zamieszkanie w nowo powstałym domu będzie zgodne z prawem (promocja 3 w 1).
Pytania testowe na uprawnienia budowlane
Wniosek o udzielenie pozwolenia na użytkowanie należy uzupełnić tymi samymi dokumentami, które są wymagane przy zgłoszeniu zakończenia prac budowlanych (segregator).
W przypadku, gdy realizacja projektu wymagała specjalnych uzgodnień pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych lub ochrony przeciwpożarowej, należy przed złożeniem zawiadomienia do instytucji prowadzącej nadzór budowlany zawiadomić o zakończeniu budowy oraz zamiarze użytkowania Państwową Straż Pożarną oraz Państwową Inspekcję Sanitarną.
W przypadku, gdy w ciągu 14 dni od złożenia zawiadomienia, nie zostanie udzielona żadna odpowiedź, przyjmuje się, że zgoda jest wyrażona i nie ma przeciwwskazań co do zamieszkania w budynku. Po przyjęciu wniosku o udzielenia pozwolenia na użytkowanie, należy jeszcze poczekać na kontrolę inspektora nadzoru budowlanego (opinie). Zdaniem tej osoby jest dokładne sprawdzenie, czy obiekt jest wykonany zgodnie z warunkami, znajdującymi się w pozwoleniu na budowę.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32