Blog
Kiedy wykonuje się fundamenty pośrednie
W artykule znajdziesz:
Kiedy wykonuje się fundamenty pośrednie
Kiedy wykonuje się fundamenty pośrednie
Budowa domu jednorodzinnego na działce o bardzo trudnych warunkach gruntowych jest jak najbardziej możliwa. Konieczna jest jednak adaptacja projektu. W adaptacji projektu zmianie ulega przede wszystkim sposób posadowienia domu czyli budowy fundamentów.
Kiedy wykonuje się fundamenty pośrednie
Zbyt wysoki poziom wód gruntowych, głęboka strefa przemarzania gruntu- istnieje wiele powodów, dla których to fundamenty wymagają adaptacji. Na trudnych warunkach glebowych dom można posadowić na palach. Wtedy mówimy o fundamentach pośrednich. Fundamenty muszą być wykonane solidnie. Jeśli do ich wykonania zostanie zastosowany nieodpowiedni materiał lub zła technologia na domu mogą pojawić się pęknięcia i mało estetyczne rysy (program na telefon).
Jak wykonuje się fundamenty pośrednie
Najczęściej fundamenty pośrednie wykonuje się na tych działkach, na których grunt jest odkształcony. Dzieje się tak również wtedy gdy grunt nie jest dostatecznie nośny. Fundamenty pośrednie można również wykonać przy istniejących już budynkach. Wykonuje się je jednak tylko w wyjątkowych okolicznościach. Na przykład wtedy gdy tradycyjny grunt został podmyty. Przy wykonywaniu fundamentów pośrednich szczególną uwagę należy przyłożyć do wyboru materiałów. Beton powinien mieć odpowiednią klasę wytrzymałości. Alternatywą dla słupów betonowych mogą być słupy żelbetowe. Umieszcza się je na głębokości nawet 18 m. Średnica betonowych lub żelbetowych pali powinna wynosić około 30 cm. Pale pod fundamentami montować należy w odległości od 50 do 100 cm. Fundamenty pośrednie wykonuje się pod stopami fundamentowymi lub ławami fundamentowymi. Pale betonowe można również wykonać pod płytą fundamentową. Jednym z mitów dotyczących fundamentów pośrednich jest to, że nie można ich stosować przy budynkach podpiwniczonych. Nic bardziej mylnego.
Do wykonania fundamentów pośrednich może okazać się konieczne zastosować sprzętu ciężkiego jak na przykład dźwigi budowlane. Kolejność prac jest dość jasna. Najpierw wykonywane są badania geotechniczne, następnie próbne wiercenia. Na koniec dopiero umieszcza się pale i wykonuje odpowiednie zbrojenie.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32