Blog

18.10.2022

Kierownik budowy

W artykule znajdziesz:

Kierownik budowy

Kierownik budowy analizuje możliwości zastosowania poszczególnych przedsięwzięć postępu technicznego do konkretnych zadań produkcyjnych (obiektów, asortymentów robót) i, opracowując plan, ustala osoby odpowiedzialne za realizację poszczególnych tematów oraz terminy wykonania (program uprawnienia budowlane na komputer).

Plan rozwoju techniki na budowie obejmuje:

  1. wyszczególnienie przedsięwzięć postępu technicznego w odniesieniu do podstawowych asortymentów robót,
  2. zakres ilościowy robót przewidzianych do wykonania metodą postępową lub zadania docelowe (skrócenie cyklu produkcyjnego itp.),
  3. efekty techniczno-ekonomiczne uzyskane w wyniku realizacji przedsięwzięć postępu technicznego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Kierownik budowy odpowiedzialny jest za realizację planu rozwoju techniki na budowie i powinien systematycznie kontrolować i sprawdzać przebieg wykonania planu i uzyskanych efektów techniczno-ekonomicznych. Wielkość efektów oblicza się w stosunku do założeń ujętych w kosztorysie (uprawnienia budowlane).

Poważne efekty techniczno-ekonomiczne uzyskuje się przez przenoszenie czynności rzemieślniczych z budowy na zaplecze. Odnosi się to przede wszystkim do takich robót, jak przygotowanie betonu i zapraw, dostarczanie na budowę prefabrykowanych szkieletów zbrojenia, gotowych obróbek blacharskich, oszklonej i pomalowanej stolarki itp. Uzyskuje się przez to poważne obniżenie pracochłonności nie tylko na budowie, ale i ogółem (na zapleczu i na budowie), oszczędności w nakładach materiałowych i obniżenie kosztów. Przykładowy plan uprzemysłowienia procesów produkcyjnych przez przenoszenie czynności rzemieślniczych z budowy na zaplecze (program egzamin ustny).

Nagrody za postęp techniczny przyznawane są za prace nowatorskie i konkretne osiągnięcia techniczne i ekonomiczne związane z opracowaniem, wprowadzeniem do produkcji i umasowieniem nowych, udoskonalonych rozwiązań konstrukcyjnych, metod wykonawczych, procesów technologicznych, materiałów i wyrobów, maszyn i urządzeń, z jednoczesnym zapewnieniem należytej jakości robót.

W społeczeństwie socjalistycznym troska o człowieka pracy, o jego zdrowie i bezpieczeństwo jest jednym z podstawowych elementów prawidłowej organizacji robót (opinie o programie).

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Zagadnieniu bezpieczeństwa i higieny pracy powinien kierownik budowy poświęcić szczególną uwagę. Obowiązkiem jego oraz majstra i brygadzisty jest stało czuwanie nad przestrzeganiem przepisów o ochronie pracy i zapewnienie pracownikom zatrudnionym na budowie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy (segregator aktów prawnych).

Niezależnie od obowiązku przeprowadzania badań lekarskich każdego nowo przyjętego robotnika należy, przed dopuszczeniem do roboty, wstępnie przeszkolić w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Wskazane jest przy tym przeprowadzić szkolenie najpierw w gabinecie bezpieczeństwa i higieny pracy, a następnie na stanowisku roboczym. Szkolenie należy prowadzić systematycznie, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów dotyczących rodzaju pracy, przy której szkolony jest zatrudniony. Instruowanemu pracownikowi powinna być doręczona instrukcja techniczno-ruchowa lub wskazówki bezpieczeństwa pracy obowiązujące na danym stanowisku roboczym.

Szczególną uwagę należy zwracać na znajomość przepisów bhp przy robotach montażowych. Przed rozpoczęciem montażu kierownik budowy obowiązany jest szczegółowo zaznajomić majstra, brygadzistę, montażystów i operatora żurawia z konstrukcją budynku, technologią jego montażu i instrukcją montażową oraz przepisami bezpieczeństwa pracy. Ponadto konieczne jest dokładne pouczenie zatrudnionych przy montażu o ustalonym sposobie sygnalizacji w czasie montażu (promocja 3 w 1).

Przy przesunięciu pracownika do innej pracy lub zmianie warunków oraz charakteru robót albo przy wystawianiu zlecenia na wykonanie szczególnie niebezpiecznych robót, przeprowadza się uzupełniający instruktaż, połączony z pokazem bezpiecznych metod pracy.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami