Blog
Kierownik budowy - odpowiedzialność zawodowa
W artykule znajdziesz:
Kierownik budowy a odpowiedzialność zawodowa
Kierownik budowy pełni samodzielne funkcje techniczne w budownictwie – oznacza to, że musi posiadać uprawnienia budowlane (https://uprawnienia-budowlane.pl). Ponosi on pełną odpowiedzialność związaną z wykonywaną funkcją. Kierownik budowy może być ukarany grzywną związaną ze sprawowaniem samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, a do tego podlega odpowiedzialności zawodowej, która została określona w ustawie Prawo budowlane.
Inwestor jest uprawniony do żądania od kierownika budowy naprawienia szkód, w przypadku, gdy wynikły one z niedopełnienia obowiązków wynikających z kierowania budową (program na komputer). Warto jednak pamiętać, że kierownik budowy często musi brać odpowiedzialność za decyzje inwestora, stanowiące odstępstwo od projektu budowlanego i wprowadzane są bez zachowania odpowiedniej procedury.
W przypadku, gdy odstępstwa są bardzo duże, może być konieczna zmiana zakresu pozwolenia na budowę (program na telefon). Jeśli kierownik zgodzi się na proponowane rozwiązanie bez zachowania procedur, to właśnie on ponosi pełną odpowiedzialność odszkodowawczą w stosunku do inwestora. Odpowiedzialność istnieje nawet w sytuacji, gdy kierownik zgodził się na konkretne rozwiązanie tylko na żądanie inwestora (opinie o programie). Stąd też, w przypadku gdy inwestora zaproponuje rozwiązania, które są niezgodne ze sztuką budowlaną lub w sposób znaczący odbiegają od projektu, to kierownik budowy jest zobowiązany do wyrażenia sprzeciwu poprzez wpis w dzienniku budowy, a w razie konieczności powinien on wstrzymać budowę (segregator aktów prawnych).
Ubezpieczenie kierownika budowy
Każdy kierownik budowy musi posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Wynika to nie tylko z pełnionych funkcji, ale jest także wymagane przez Polską Izbę Inżynierów Budownictwa (promocja 3 w 1). Wszystkie osoby, która chcą pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, muszą być zrzeszone w tej właśnie izbie. Jeśli kierownik budowy ma ubezpieczenie OC w wysokości, jaką wskazuje rozporządzenie ministra finansów w tej sprawie, to w razie szkody związanej z wykonywaniem samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie w ramach posiadanych uprawnień, ubezpieczyciel może wypłacić odszkodowanie nie wyższe niż 50 tysięcy euro (program egzamin ustny).
Najnowsze wpisy
Tymczasowy obiekt budowlany do pojęcia z zakresu polskiego prawa budowlanego, udostępniony obiekt przeznaczony do użytku przez czas lub moment wykonania…
Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…
53 465
98%
32