Blog

19.10.2019

Kierownik budowy ważna szycha

Kierownik budowy ważna szycha

Kierownik budowy ważna szycha

Nie da się ukryć, że oprócz szeregowych pracowników, potrzebna jest osoba, która koordynuje wszystkie działania na placu budowy (program na komputer). Najczęściej tego typu upoważnioną osobą jest kierownik budowy, który musi obowiązkowo mieć uprawnienia budowlane w danym zakresie. Wszystko zależy od rodzaju stawianych konstrukcji, dlatego tego typu uprawnienia, mogą być różne.

Prawdziwy kierownik jest osobą decyzyjną posiadającą pełne uprawnienia pozwalające na wykonywanie funkcji technicznych w sposób samodzielny (program na telefon). Oczywiście przywileje z posiadania tego typu uprawnień to nie wszystko, osoba nadzorująca budowę, jest za nią w pełny i świadomy sposób odpowiedzialna. Jak to wszystko przekłada się na pensję dla takiej osoby, czy ryzyko związane z pełnioną funkcją, jest na pewno opłacalne?. Warto zwrócić uwagę, że w obecnych czasie jest bardzo duże zapotrzebowanie na takich ludzi. To właśnie dlatego większość poprzednich norm i kryteriów została w znaczący sposób złagodzona, aby większa liczba osób zdających, mogła spełniać taką funkcję na placu budowy. Pomimo obniżenia wymagań nie wpłynęło to wcale tak mocno na zwiększenie zainteresowania, ale mało kto chce mieć na sobie aż tak dużą odpowiedzialność.

Kierownik nie tylko nadzoruje wszystkich pracowników, ale musi również zadbać o przestrzeganie wszystkich przepisów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, a także ochrony zdrowia, podczas wykonywania prac niebezpiecznych (program egzamin ustny). Kierownik musi podejmować szybkie decyzje i liczyć się z ich konsekwencjami. Jeśli pojawia się zagrożenie, to kierownik musi przerwać wszystkie działania budowlane i zabezpieczyć teren. Jeśli mówimy o zarobkach, to z pewnością kwota 7000 tysięcy złotych brutto nie zawsze jest w stanie zrekompensować potencjalne zagrożenia, jakie wynikają z tego typu działań (opinie o programie).

Inna opcja

Warto zwrócić uwagę, że kierownikiem budowy może zostać także kobieta, nie jest to więc tylko i wyłącznie praca dla mężczyzn (segregator aktów prawnych). Istnieje odejście od reguły i osoba może stać się kierownikiem kontaktowym. Różnica jest taka, że osoba pełniąca taką funkcję nie musi posiadać uprawnień budowlanych. Zarobki są jednak mniejsze niż w przypadku właściwego kierownika budowy (promocja 3  w 1).

Najnowsze wpisy

10.01.2024
Trwałość konstrukcji

Trwałość konstrukcji jest kluczowym aspektem projektowania i budowy budynków oraz innych struktur. Oznacza to zdolność konstrukcji do zachowania swojej funkcji…

10.01.2024
Prace spawalnicze

Prace spawalnicze to proces łączenia materiałów, takich jak metal, za pomocą ciepła i/lub ciśnienia. Spawanie jest powszechnie stosowane w różnych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami