Blog

04.03.2020

Kierownik zespołu

W artykule znajdziesz:

Kierownik zespołu

Kierownik zespołu

Kierownikiem zespołu jest murarz posiadający doświadczenie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przy pracy w zespołach należy uwzględniać, co następuje:
a) Podział pracy między członkami zespołu powinien być taki, aby bardziej wykwalifikowani robotnicy wykonywali czynności wymagające umiejętności, a mniej wykwalifikowani - czynności bardziej proste.
b) Wszystkie czynności wykonywane przez członków zespołu powinny być należycie ułożone w czasie i w kolejności, aby nie było przestojów poszczególnych robotników.
c) Wszyscy robotnicy powinni wykonywać swe prace równomiernie i całkowicie.
d) Należy umożliwiać mało kwalifikowanym robotnikom nauczenie się czynności trudniejszych.

Kilka (a nawet do 10) zespołów murarskich tworzą grupę (brygadę) murarską. Grupa otrzymuje działkę budynku zwykle o takiej objętości murów, żeby mogła ukończyć murowanie jednego pasa (1-1,2 m wysokości) w ciągu jednej zmiany roboczej.
Na czele grupy murarskiej stoi starszy murarz - grupowy, który odpowiada za całość roboty. Grupowy powinien wcześniej od innych robotników przyjść na działkę, sprawdzić ustawienie rusztowań, zaznajomić się ze stanem dostarczania materiałów i w razie pewnych braków - zażądać od kierownictwa budowy poprawek lub uzupełnień. Grupowy rozstawia poszczególne zespoły na miejscach pracy, daje im wytyczne wykonania robót, a następnie sam pracuje w jednym z zespołów.

Grupowy powinien śledzić za pracą całej grupy i stosować odpowiednie środki w celu usunięcia braków i niedomagań (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Jeżeli używa się zaprawy cementowej lub cementowowapiennej, grupowy przerywa swą pracę na 10-M5 minut przed czasem obiadowym i końcem zmiany i obchodzi zespoły, sprawdzając, czy w skrzyniach nie pozostała zaprawa.

Jeżeli następują nieprzewidziane przestoje, na przykład z powodu braku materiałów, to w celu wykończenia przewidzianej na zmianę roboty, grupowy organizuje pracę dodatkową (na drugą zmianę), wyznaczając do tego dyżurne zespoły.
Pracę grupy na działce można zorganizować metodą podziału jej na odcinki powierzane poszczególnym zespołom lub też metodą łańcuszkową, przy której robotnicy, uszeregowani według określonej kolejności w zespołach, posuwają się jeden za drugim ruchem postępowym poprzez całą działkę.

Metoda murowania dwójką na odcinku

Zespół składa się z wykwalifikowanego murarza i pomocnika (uprawnienia budowlane).
Rusztowanie ma szerokość 2,5 m lub też jest zrobione na całej szerokości każdego traktu budynku. Pas do poruszania się murarzy i pomocników ma szerokość ok. 0,6 m, pas z materiałami ok. 0,7 m, a pas komunikacyjny z torem dla taczek 1,2 m (program egzamin ustny).
Skrzynie z zaprawą rozmieszczane są w odległości 3,5-4 m. Pomiędzy nimi ustawiane są cegły w ramkach lub na podstawkach pojemników i kubły z wodą w miarę zapotrzebowania.
Długość odcinka wyznaczanego do wykonania przez zespół na wysokość jednego pasa w ciągu zmiany roboczej zależy od grubości muru i od tego, czy mur jest pełny, czy też z otworami i czy ma dodatkowe szczegóły (np. bonie, paski, pilastry itp.) jak również od tego, czy ma być wykonany na puste bądź pełne spoiny (opinie o programie).

Przyjmując wydajność zespołu dwójkowego według wspomnianego wyżej Katalogu norm i cen jednostkowych Ministerstwa Budownictwa Miast i Osiedli z 1950 r. jak dla muru gładkiego najprostszego z otworami nie przekraczającymi 15% otrzymujemy dla pasa o wysokości 1,1 m przy 15% otworów.

Przy pracy zespołem dwójkowym można stosować wiązanie pospolite, krzyżykowe lub wielorzędowe (segregator aktów prawnych). Praca zespołu przedstawia się przykładowo, jak następuje. Murarz i pomocnik ustawiają warstwomierze, następnie murarz układa blok kierunkowy np. z lewej strony odcinka i przekłada oraz naciąga z pomocnikiem sznur między tym blokiem a blokiem ułożonym przez sąsiedni zespół. Z kolei pomocnik podaje cegły na ścianę pod rękę murarzowi i rozściela zaprawę pod licowy rząd zewnętrzny, a murarz układa te cegły, wyrównywając zaprawę, po czym powtarza się to samo z licowym rzędem wewnętrznym.

Następnie murarz łącznie z pomocnikiem przestawiają sznur, pomocnik rozściela zaprawę w foli i układa w niej większą część cegieł, podczas gdy murarz układa pozostałą część cegieł w foli w miarę wolnego czasu. Oprócz tego murarz podcina zaprawę kielnią, jeżeli mur wykonuje się na puste spoiny, i sprawdza prawidłowość wznoszonego muru (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami