Data publikacji: 30.05.2018
Kierunki odpowiednie dla poszczególnych specjalności
Jakie kierunki są odpowiednie dla poszczególnych uprawnień budowlanych
Wybierając studia z zakresu inżynierii lądowej, warto zwrócić uwagę na to, jakie uprawnienia budowlane można uzyskać studiując odpowiedni kierunek.
W zależności od konkretnej specjalizacji, kierunki studiów można podzielić na odpowiednie oraz pokrewne. W przypadku kierunków odpowiednich, aby uzyskać uprawnienia budowlane, zazwyczaj praktyka zawodowa może być krótsza niż w przypadku kierunków pokrewnych.
W przypadku uprawnień w specjalności architektonicznej bez ograniczeń, odpowiednim kierunkiem jest architektura lub architektura i urbanistyka. W przypadku większości uprawnień budowlanych, kierunkiem odpowiednim jest budownictwo. Kierunek ten jest jedynym odpowiednim kierunkiem dla specjalizacji konstrukcyjno-budowlanej, inżynieryjnej drogowej oraz inżynieryjnej mostowej.
W specjalizacji inżynieryjnej kolejowej w zakresie obiektów budowlanych, odpowiednie kierunki to budownictwo oraz transport. Transport jest również kierunkiem odpowiednim dla specjalizacji kolejowej w zakresie sterowania ruchem. Drugim kierunkiem dla tej specjalizacji jest elektrotechnika.
Inne specjalizacje - jak hydrotechniczna czy wyburzeniowa jako kierunki odpowiednie mają budownictwo oraz np. górnictwo, melioracje czy też budownictwo hydrotechniczne.
Inna sytuacja jest ze specjalizacjami związanymi z instalacjami. Odpowiednie kierunki dla specjalizacji w zakresie sieci, instalacji i urządzeń telekomunikacyjnych to telekomunikacja, elektronika, elektrotechnika oraz miernictwo elektryczne. W przypadku specjalizacji instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych, odpowiednie kierunki studiów to inżynieria środowiska, energetyka, inżynieria naftowa lub gazowa oraz wiertnictwo nafty i gazu.
Ostatnią specjalizacją jest specjalizacja
instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych bez ograniczeń. W tym przypadku odpowiednimi kierunkami są elektronika, inżynieria elektryczna oraz elektroenergetyka.







45 565

97%

COVID-19
Powiązane artykuły

Większość stwierdzonych szkód parkietów wynikała ze szkodliwego oddziaływania podłoża. Można tu wymienić zabarwienia, paczenie lub pęknięcia w miejscach narażonych na…

Klej należy mocno naciągnąć na podłoże i rozprowadzić szpachlą grzebieniową aż do wytworzenia równomiernej warstwy o grubości co najmniej 3…

Przyczepność płytek i ich przyleganie do podłoża całą powierzchnią musi zapewnić warstwa zaprawy lub kleju. Osiągnięcie tego zależy od jakości…

Niebezpieczeństwo odłamywania się krawędzi płytek jest niewielkie, gdy spoiny są wypełnione zaprawą o dużej wytrzymałości i dobrze zagęszczoną, związaną z…