Kilka słów o schodach


Stairway to heaven - czyli kilka słów o schodach

 

Architekci i konstruktorzy budowlani często nie mają łatwego życia - prawo budowlane jest obszerne i nie pozwala na kompromisy. Dlatego tak ważna jest znajomość przepisów - tylko wtedy jesteśmy w stanie ich ściśle przestrzegać.

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.

 

Stopień za stopniem


Kwestią, która laikowi wydawać mogłaby się banalna, a w rzeczywistości dalekiej jej to takiej - jest projektowanie schodów. Niewielu wie, iż wszystko zostało tutaj bardzo dokładnie określone i nie możemy sobie po prostu zmyślić wymiarów i położenia. Warunki techniczne zaznaczają przede wszystkim, że stałe schody lub pochylnie łączące ze sobą dwa poziomy po prostu być muszą - nawet jeśli w budynku mamy już takie ruchome bądź windę. Również wymiary schodów są dokładnie scharakteryzowane - aby były one na pewno wygodne, musimy użyć wzoru do obliczenia wymiarów stopni. Wiemy też, że w zależności od lokalizacji schodów nie możemy przekroczyć pewnej maksymalnej liczby stopni - aby ułatwić chodzenie stosuje się spoczniki. Również pochylnie nie mogą stać się zbytnio nachylone, co zapewnia bezpieczeństwo użytkowania nie tylko osobom poruszającym się pieszo, ale również autom, rowerom i innym pojazdom kołowym.

 

Bezpieczeństwo najważniejsze


Schody muszą być również odpowiednio zaprojektowane ze względu na bezpieczeństwo pożarowe oraz ewentualną ewakuację. I tutaj prawo jest bezwzględne - w hotelu, galerii handlowej lub w innym budynku użyteczności publicznej, jeżeli znajdujemy się na wyższej kondygnacji, z każdego miejsca musimy mieć zapewnioną możliwość sprawnej ucieczki. Ważna jest zatem lokalizacja klatki schodowej - w zależności od kategorii zagrożenia ludzi w danym obiekcie, niekiedy klatki schodowe muszą być nawet rozmieszczone w odległości około dwudziestu metrów od siebie. Marnotrawstwo przestrzeni i materiałów? Co do tego nie powinniśmy się wahać - zapewnienie ludziom bezpieczeństwa i troska o ich przetrwanie w razie katastrofy staje się tutaj absolutnym priorytetem. Poza tym, sama ucieczka, nawet kiedy już zapewniona, odbywać musi się szybko i sprawnie - dlatego drzwi zawsze otwierają się w takim kierunku, aby nie blokować biegnących ku wyjściu ludzi.

25 478

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

95%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

12

sesji egzaminacyjnych doświadczeń i nauki z nami