Blog

Przedsiębiorstwa komunalne zdjęcie nr 2
20.02.2023

Kit asfaltowy

W artykule znajdziesz:

Przedsiębiorstwa komunalne zdjęcie nr 3
Kit asfaltowy

Kit asfaltowy uszczelniający powinien być jednorodny, bez grudek i cząstek wypełniacza nie pokrytych asfaltem, mieć czarną, jednolitą barwę; konsystencja kitu w temperaturze 20±2°C powinna umożliwiać formowanie go i wciskanie w szczeliny (program uprawnienia budowlane na komputer).

Kity asfaltowe uszczelniające reprezentowane są przez następujące wyroby:

  1. Bitizol KF i Bitizol SB (przeznaczony głównie do szklenia świetlików w ramiakach żelbetowych lub stalowych) - produkowane przez Pruszkowskie Zakłady Materiałów Izolacyjnych,
  2. Abizol KF - produkowany przez ZZG „Inco” (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W zakresie stosowania podstawową wadą ww. kitów uszczelniających jest ich mocnie produkowane są dla budownic- iwii emulsje asfaltowe anionowe, anionowe modyfikowane dodatkiem lateksu I HS (butadieno-styrenowego) i emulsje mifaltowe kationowe.

Według BN-66/6753-01. Emulsja asfaltowa do izolacji przeciwwilgociowej lekkiego typu. Emulsje powinny 55 + 5% asfaltu i charakteryzować się przyczepnością zarówno do wilgotnego, jak i suchego podłoża. Mogą być stosowane do wykonywania powłok przeciwwilgociowych podłożu z betonu, na murach ceglanych, na drewnie itp. Nadają się również do gruntowania podłoży pod izolacje papowe (uprawnienia budowlane).

Właściwie przechowywana emulsja anionowa powinna wykazywać trwałość w okresie co najmniej 3 miesięcy, zachowując swe podstawowe właściwości. Emulsje asfaltowe kationowe zgodnie wymaganiami BN-68/6753-04 (program egzamin ustny). Asfaltowe emulsje kationowe do izolacji przeciwwilgociowych” produkowane są w dwóch rodzajach, w zależności od przewidywanego zastosowaniu i temperatury mięknienia tworzywa bitumicznego wydzielonego z emulsji. Rozróżnia się więc: emulsje kationowe niskotemperaturowe, oznaczone symbolem NT, tworzą niskotopliwe powłoki przewidziane inko izolacje wykonywane w miejscach me narażonych na działanie temperatur powyżej 30°C (np. fundamenty i inne podziemne części budowli) emulsje kationowe wysokotemperaturowe, oznaczone symbolem WT wysokotopliwe powłoki przewidziane jako izolacje w miejscach nie narażonych na działanie temperatur powyżej 60°C (opinie o programie).

Emulsje kationowe

Emulsje kationowe służą do gruntowani.! podłoża pod izolacje asfaltowe papowe i powłokowe, mogą również stanowić samodzielne powłoki izolacyjne. Praktycznie niemożliwe jest formowanie wałków kitu ręcznie, bez podgrzania go do temperatury 35-40°C (segregator aktów prawnych).

Asfaltowe pasty emulsyjne są to trójfazowe układy koloidalne, składające się z wody, asfaltu i glin bentonitowych. Według BN-76/6753-03 w zależności od temperatury mięknienia powłoki rozróżnia się trzy rodzaje asfaltowych past emulsyjnych, a mianowicie:

  • PN - pasta tworząca po wyschnięciu powłokę o temperaturze mięknienia (wg PiK) co najmniej 70°C,
  • PS - pasta tworząca po wyschnięciu powłokę o temperaturze mięknienia (wg PiK) co najmniej 90°C,

32 - PW - pasta tworząca po wyschnięciu powłokę o temperaturze mięknienia (wg PiK) co najmniej 130°C. Charakterystykę poszczególnych rodzajów past wg wymagań BN-76/6753-03. Zakres stosowania asfaltowych past emulsyjnych jest następujący: do wykonywania powłok izolacyjnych przeciwwilgociowych, jako lepiszcze bitumiczne, i do zacierania rys, pęknięć i ubytków w podłożach, a po rozrzedzeniu - do gruntowania podłoży (promocja 3 w 1).

Asfaltowe pasty emulsyjne są wyroby stosunkowo nowym, produkcja jest ni ustabilizowana, prowadzone są pra< doświadczalne nad możliwością modyfikowania ich dodatkami lateksów. Obecnie dostępne są na rynku następujące pasty asfaltowe emulsyjne: Adhezyt, produkowany przez ZZG Ineo”, stanowiący dobre lepiszcze do przyklejania do betonu, styropianu, ii ./czelek z gąbki poliuretanowej bitumowanej, dopuszczony do stosowania Mn podstawie świadectwa ITB nr 206/ Mo/74; pasty PN, PS oraz PW (dawna nazwa i ubocza Abel), produkowane są przez Przedsiębiorstwo Materiałów Izolacji Wodoszczelnej w Zduńskiej Woli, a dystrybutorem jest Biuro Zbytu Materiałów Izolacji Budowlanej w Katowicach.

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Przedsiębiorstwa komunalne zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Przedsiębiorstwa komunalne zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Przedsiębiorstwa komunalne zdjęcie nr 8 Przedsiębiorstwa komunalne zdjęcie nr 9 Przedsiębiorstwa komunalne zdjęcie nr 10
Przedsiębiorstwa komunalne zdjęcie nr 11
Przedsiębiorstwa komunalne zdjęcie nr 12 Przedsiębiorstwa komunalne zdjęcie nr 13 Przedsiębiorstwa komunalne zdjęcie nr 14
Przedsiębiorstwa komunalne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Przedsiębiorstwa komunalne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Przedsiębiorstwa komunalne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami