Blog

20.02.2023

Kit asfaltowy

W artykule znajdziesz:

Kit asfaltowy

Kit asfaltowy uszczelniający powinien być jednorodny, bez grudek i cząstek wypełniacza nie pokrytych asfaltem, mieć czarną, jednolitą barwę; konsystencja kitu w temperaturze 20±2°C powinna umożliwiać formowanie go i wciskanie w szczeliny (program uprawnienia budowlane na komputer).

Kity asfaltowe uszczelniające reprezentowane są przez następujące wyroby:

  1. Bitizol KF i Bitizol SB (przeznaczony głównie do szklenia świetlików w ramiakach żelbetowych lub stalowych) - produkowane przez Pruszkowskie Zakłady Materiałów Izolacyjnych,
  2. Abizol KF - produkowany przez ZZG „Inco” (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W zakresie stosowania podstawową wadą ww. kitów uszczelniających jest ich mocnie produkowane są dla budownic- iwii emulsje asfaltowe anionowe, anionowe modyfikowane dodatkiem lateksu I HS (butadieno-styrenowego) i emulsje mifaltowe kationowe.

Według BN-66/6753-01. Emulsja asfaltowa do izolacji przeciwwilgociowej lekkiego typu. Emulsje powinny 55 + 5% asfaltu i charakteryzować się przyczepnością zarówno do wilgotnego, jak i suchego podłoża. Mogą być stosowane do wykonywania powłok przeciwwilgociowych podłożu z betonu, na murach ceglanych, na drewnie itp. Nadają się również do gruntowania podłoży pod izolacje papowe (uprawnienia budowlane).

Właściwie przechowywana emulsja anionowa powinna wykazywać trwałość w okresie co najmniej 3 miesięcy, zachowując swe podstawowe właściwości. Emulsje asfaltowe kationowe zgodnie wymaganiami BN-68/6753-04 (program egzamin ustny). Asfaltowe emulsje kationowe do izolacji przeciwwilgociowych” produkowane są w dwóch rodzajach, w zależności od przewidywanego zastosowaniu i temperatury mięknienia tworzywa bitumicznego wydzielonego z emulsji. Rozróżnia się więc: emulsje kationowe niskotemperaturowe, oznaczone symbolem NT, tworzą niskotopliwe powłoki przewidziane inko izolacje wykonywane w miejscach me narażonych na działanie temperatur powyżej 30°C (np. fundamenty i inne podziemne części budowli) emulsje kationowe wysokotemperaturowe, oznaczone symbolem WT wysokotopliwe powłoki przewidziane jako izolacje w miejscach nie narażonych na działanie temperatur powyżej 60°C (opinie o programie).

Emulsje kationowe

Emulsje kationowe służą do gruntowani.! podłoża pod izolacje asfaltowe papowe i powłokowe, mogą również stanowić samodzielne powłoki izolacyjne. Praktycznie niemożliwe jest formowanie wałków kitu ręcznie, bez podgrzania go do temperatury 35-40°C (segregator aktów prawnych).

Asfaltowe pasty emulsyjne są to trójfazowe układy koloidalne, składające się z wody, asfaltu i glin bentonitowych. Według BN-76/6753-03 w zależności od temperatury mięknienia powłoki rozróżnia się trzy rodzaje asfaltowych past emulsyjnych, a mianowicie:

  • PN - pasta tworząca po wyschnięciu powłokę o temperaturze mięknienia (wg PiK) co najmniej 70°C,
  • PS - pasta tworząca po wyschnięciu powłokę o temperaturze mięknienia (wg PiK) co najmniej 90°C,

32 - PW - pasta tworząca po wyschnięciu powłokę o temperaturze mięknienia (wg PiK) co najmniej 130°C. Charakterystykę poszczególnych rodzajów past wg wymagań BN-76/6753-03. Zakres stosowania asfaltowych past emulsyjnych jest następujący: do wykonywania powłok izolacyjnych przeciwwilgociowych, jako lepiszcze bitumiczne, i do zacierania rys, pęknięć i ubytków w podłożach, a po rozrzedzeniu - do gruntowania podłoży (promocja 3 w 1).

Asfaltowe pasty emulsyjne są wyroby stosunkowo nowym, produkcja jest ni ustabilizowana, prowadzone są pra< doświadczalne nad możliwością modyfikowania ich dodatkami lateksów. Obecnie dostępne są na rynku następujące pasty asfaltowe emulsyjne: Adhezyt, produkowany przez ZZG Ineo”, stanowiący dobre lepiszcze do przyklejania do betonu, styropianu, ii ./czelek z gąbki poliuretanowej bitumowanej, dopuszczony do stosowania Mn podstawie świadectwa ITB nr 206/ Mo/74; pasty PN, PS oraz PW (dawna nazwa i ubocza Abel), produkowane są przez Przedsiębiorstwo Materiałów Izolacji Wodoszczelnej w Zduńskiej Woli, a dystrybutorem jest Biuro Zbytu Materiałów Izolacji Budowlanej w Katowicach.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami