Blog

Niewidoczne części muru zdjęcie nr 2
25.06.2021

Kity asfaltowe

W artykule znajdziesz:

Kity asfaltowe

Niewidoczne części muru zdjęcie nr 3
Kity asfaltowe

Kity asfaltowe stosowane na zimno (PN-74/B-30175) mają konsystencję plasteliny, składają się z 50-75% asfaltu i składników uplastyczniających, 20-40% wypełniaczy mineralnych, 3-6% rozpuszczalników lotnych i 2-4% środków zwiększających przyczepność. Zastosowanie kitów produkcji krajowej jest następujące: Abizol KF i Bitizol KF (tzw. kity fugowe) służą do wypełniania szczelin dylatacyjnych i do uszczelniania połączeń konstrukcji budowlanych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zachowują plastyczność w temperaturze od -30 do +60°C, dzięki czemu mogą być stosowane w budowlach narażonych na zmiany temperatur (tunele, zbiorniki naziemne, zapory). Należący do lej grupy kit Bitizol SB służy do uszczelniania szkła i betonu, a kit Azbctol do wypełniania pęknięć i szczelin jako warstwa izolacyjna oraz do klejenia tkaniny jutowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Emulsje asfaltowe są to zawiesiny drobnych cząstek asfaltu (do 10 jxm) w wodzie, otrzymane przez mechaniczne mieszanie asfaltu z wodą przy jednoczesnym wprowadzeniu emulgatorów (mydła sodowe lub potasowe kwasów tłuszczowych) i stabilizatorów. Do produkcji emulsji stosuje się asfalty drogowe lub przemysłowe. Zależnie od temperatury mięknienia tworzywa bitumicznego wydzielonego z emulsji rozróżnia się emulsje NT, tworzące niskotopliwe powłoki (temperatura mięknienia powłoki powyżej 50°C) oraz emulsje WT, tworzące powłoki wysokotopliwe (temperatura mięknienia powyżej 70°C). Zależnie od użytych emulgatorów rozróżnia się: anionową, kationową lub niejonową (uprawnienia budowlane).

Emulsje kationowe (szybko wiążące) stosuje się do izolacji podłoża wilgotnego oraz w niskich temperaturach otoczenia, emulsje anionowe (średnio wiążące) - przede wszystkim przy sprzyjającej pogodzie, głównie w okresie letnim, a emulsje niejonowe (wolno wiążące) - do izolacji podłoża porowatego, gdy pożądane jest wnikanie emulsji w głąb porów i szczelin i ich wypełnienie. Emulsje służą do wykonywania samodzielnych powłok izolacyjnych oraz gruntowania betonu pod izolacje bitumiczne na gorąco lub pokrycia
papowe. Emulsje NT stosuje się w warunkach, gdy temperatura otoczenia nie przekracza 30°C, a emulsje WT do 60°C (program egzamin ustny).

Asfaltowe pasty emulsyjne

Asfaltowe pasty emulsyjne do celów budowlanych (BN-76/6753-03) są trójfazowymi układami koloidalnymi, składającymi się z wody, asfaltu i glin bentonitowych. Zależnie od konsystencji rozróżnia się asfaltowe pasty emulsyjne: R - rzadkie, P - półgęste i G - gęste. Pasty te zawierają do 50% wody i do 10% bentonitu w rodzaju R, do 15% w rodzaju P i do 20% w rodzaju G. Pastę R stosuje się do gruntowania podłoża betonowego, P - do wykonania powłok, a G - do uszczelnień i jako lepiszcze bitumiczne (opinie o programie).
Do celów izolacyjnych w budownictwie oprócz asfaltów stosuje się również tworzywa sztuczne w postaci ciekłych preparatów rozpuszczalnikowych lub lateksów, plastycznych mas mineralno-żywicznych oraz folii.

Lateks kauczukowy, produkowany na bazie syntetycznych kauczuków butadienowo-styrenowych, o nazwie fabrycznej LBS-3060 (BN-75/6032-01) stanowi jednorodną ciecz koloru mlecznobiałego i konsystencji rzadkiej śmietany. Lateks LBS-3060 stosowany jest obok emulsji kationowej jako składnik powłok izolacyjnych, wykonywanych metodą natryskową (segregator aktów prawnych).
Kity kauczukowe produkowane na bazie syntetycznych kauczuków butadienowo-styrenowych są gęstymi, jednorodnymi masami o kolorze jasnoszarym lub szarozielonym, zachowującymi w sposób trwały swoje plastyczno-sprężyste cechy. Nie spływają z pionowych szczelin, odznaczają się dobrą przyczepnością do betonu, metali i tworzyw sztucznych. Mogą być stosowane do uszczelniania styków zmieniających swą szerokość w granicach ± 10%. Są odporne na zmiany temperatury w zakresie od -30 do +60°C.

Polkit S produkowany na bazie polistyrenu, plastyfikatorów, wypełniaczy i dodatków powodujących samogaśnięcie po odjęciu płomienia jest gęstoplastyczną masą koloru szarego. Odznacza się dobrą przyczepnością do betonu, stali, azbestocementu i drewna (promocja 3 w 1). Jest plastyczny w zakresie temperatur od -20 do +80°C. Służy do uszczelniania przejść kablowych w grodziach wodoszczelnych oraz gdy wymagana jest zwiększona odporność ogniowa (ścianki ogniowe, kominy, zakłady płyt dachowych).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Niewidoczne części muru zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Niewidoczne części muru zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Niewidoczne części muru zdjęcie nr 8 Niewidoczne części muru zdjęcie nr 9 Niewidoczne części muru zdjęcie nr 10
Niewidoczne części muru zdjęcie nr 11
Niewidoczne części muru zdjęcie nr 12 Niewidoczne części muru zdjęcie nr 13 Niewidoczne części muru zdjęcie nr 14
Niewidoczne części muru zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Niewidoczne części muru zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Niewidoczne części muru zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami