Blog

Pas drogi zdjęcie nr 2
14.02.2022

Kity z tworzyw sztucznych

W artykule znajdziesz:

Pas drogi zdjęcie nr 3
Kity z tworzyw sztucznych

Kity z tworzyw sztucznych zawierają część żywicy i część wypełniacza w postaci mączki mineralnej. Oba składniki miesza się dokładnie w ustalonych przez producenta proporcjach, a następnie stosuje się jak zaprawę murarską przy użyciu szpachli (program uprawnienia budowlane na komputer).

Proporcje składników kitów krajowych, produkowanych obecnie, są następujące:

  • kity fenolowo-formaldehydowe,
  • kwasooodporny kit KDB-110: żywicy ok. 0,4 1, wypełniacza 1,00 kg kwaso- i ługoodporny kit KWL: żywicy ok. 0,32 1, wypełniacza 1,00 kg,
  • Kit epoksydowy Epidian 430: żywicy z wypełniaczem 1 kg, utwardzacza T 0,05 kg (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Produkcja kitów poliestrowych (Poliestrity) jest dopiero w kraju rozpoczęta, a furanowych jeszcze dotychczas brak. Odporność poszczególnych kitów na czynniki agresywne, a sposoby wykonania izolacji chemoodpornych z płytek.

Składniki kitów zmieszane ze sobą dają masę o konsystencji gęstego syropu, który można nakładać na podkład i spód płytek w sposób analogiczny jak zaprawę murarską. Kity rozrabia się w niewielkich naczyniach po kilka kilogramów, aby móc je wyrobić w ciągu 30-60 minut, gdyż po upływie tego czasu rozpoczyna się ich wiązanie (uprawnienia budowlane). Kity twardnieją po upływie 4-8 godzin. Właściwości techniczne kitów chemoodpornych z tworzyw sztucznych.

Uzyskanie ciągłości

Ze względu na znaczny koszt kitów należy używać je tylko w niezbędnej ilości. Orientacyjnie można przyjąć, że pod płytkami warstwa kitu z tworzyw sztucznych nie powinna wynosić więcej niż 3-5 mm (program egzamin ustny). Izolacje antykorozyjne z folii z tworzyw sztucznych są stosowane jako tzw. międzywarstwy lub warstwy pośrednie układane pod posadzką w celu stworzenia ochrony rezerwowej, mającej zabezpieczać dodatkowo elementy przed agresją chemiczną w przypadku przeniknięcia substancji agresywnej przez warstwę płytek lub gładzi. Podstawową zasadą obowiązującą przy stosowaniu izolacji z folii jest uzyskanie ciągłości i szczelności zabezpieczenia. Sposoby układania takich izolacji.

Izolacje, przyklejane do powierzchni pionowych nie powinny być dodatkowo obciążone siłami równoległymi (występują one na przykład przy zastosowaniu warstw ochronnych z betonu, zaprawy lub cegieł), gdyż może to spowodować usuwanie się folii. Niezmiernie ważne jest, aby były stosowane właściwe folie we właściwych środowiskach, temperaturach i przy użyciu dobrych klejów oraz aby była zapewniona ich ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi (opinie o programie).

Do wykonywania powłok chemoodpornych o grubości 1-3 mm stosuje się żywice poliestrowe z dodatkiem włókien azbestowych lub szklanych oraz żywice epoksydowe z dodatkiem wypełniacza mineralnego. Mogą być również stosowane powłoki smołowe modyfikowane żywicą epoksydową oraz powłoki z żywic natryskiwanych płomieniowo.

Do nanoszenia pierwszych służą specjalne pistolety, do których doprowadza się żywicę, azbest lub włókno szklane cięte oraz sprężone powietrze i odpowiedni utwardzacz. Powłoki tego rodzaju są odporne głównie na czynniki kwaśne i mogą być natryskiwane na znaczne powierzchnie (segregator aktów prawnych). Powłoki epoksydowe o grubości 1-2 mm są na ogół nanoszone za pomocą szpachli w sposób analogiczny jak sztablatury gipsowe. Zwykle wykonuje się je w dwu lub trzech warstwach. Pierwsza warstwa gruntująca składa się z 1 kg żywicy epoksydowej Epidian 5, 0,5 kg mączki np. kwarcytowej, 0,1 kg utwardzacza TĘCZA (trójetylenoczteroamina).

Druga i ewentualnie trzecia warstwa powłoki właściwej składa się z tych samych składników ze zwiększoną ilością mączki do 2 kg (pozostałe składniki bez zmiany). Powłoka ta ma tendencję do spływania, dlatego powinna być nakładana jak najcieńszymi warstwami (promocja 3 w 1). Czas tężenia powłoki wynosi ok. 1 godziny, a może być oddana do użytku już na drugi dzień.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Pas drogi zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Pas drogi zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Pas drogi zdjęcie nr 8 Pas drogi zdjęcie nr 9 Pas drogi zdjęcie nr 10
Pas drogi zdjęcie nr 11
Pas drogi zdjęcie nr 12 Pas drogi zdjęcie nr 13 Pas drogi zdjęcie nr 14
Pas drogi zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pas drogi zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pas drogi zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami