Blog
Metoda częściowej prefabrykacji
W artykule znajdziesz:
Metoda częściowej prefabrykacji
Za stosowaniem metody prefabrykacji przemawia ponadto powszechne dążenie do możliwie najpełniejszego uprzemysłowienia procesów wykonawczych na budowie.
Metoda częściowej prefabrykacji wskazana jest w przypadkach, gdy elementy ciężkie, jak słupy, podciągi i ramownice, korzystniej jest wykonywać sposobem mokrym, pozostałe zaś mniejsze elementy - metodą prefabrykacji (program uprawnienia budowlane na komputer).
W przypadkach, w których okoliczności przemawiające za metodą mokrą oraz za metodą prefabrykacji równoważą się, należy dać pierwszeństwo metodzie prefabrykacji, jako metodzie w wyższym stopniu uprzemysłowionej z tym zastrzeżeniem, że tam, gdzie pełna prefabrykacja ze względów montażowych byłaby zbyt uciążliwa, należy zadowolić się prefabrykacją częściową.
Przy wyborze metody prefabrykacji lub w przypadku prefabrykacji częściowej należy rozważyć możliwość zastosowania prefabrykowanych konstrukcji sprężonych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zaletami tych konstrukcji, poza wyszczególnionymi wyżej korzyściami, w przypadku stosowania metody prefabrykacji są: zaoszczędzenie stali zbrojeniowej o średnio 60% oraz betonu o średnio 30% w porównaniu z analogicznymi konstrukcjami żelbetowymi. Do wykonywania tych konstrukcji używa się wysokogatunkowej stali strunowej o znacznej wytrzymałości. Dzięki zmniejszeniu przekroju betonu osiąga się dodatkową korzyść w postaci zmniejszenia ciężaru elementów prefabrykowanych, co wpływa na zmniejszenie przekroju ustrojów nośnych i wymiarów fundamentów oraz na zmniejszenie kosztów transportu i montażu.
Przy rozważaniu celowości zastosowania innych materiałów konstrukcyjnych (poza żelbetem) należy mieć na uwadze.
W halach produkcyjnych, w których słupy ze względu na przebieg produkcji są niedopuszczalne, najracjonalniejszą konstrukcją przekrycia, zwłaszcza przy większych rozpiętościach, jest konstrukcja łukowa, która może być wykonana jako konstrukcja kratowa lub pełnościenna (uprawnienia budowlane).
Konstrukcja kratowa
Konstrukcja kratowa może być wykonana ze stali lub z drewna. W obecnych warunkach kratowe konstrukcje stalowe mogą być zastosowane jedynie tam, gdzie nie mogą one być zastąpione przez konstrukcje wykonane z innych materiałów, jak np. przy rozpiętościach przekraczających znacznie granice ekonomicznej celowości stosowania żelbetu, lub gdy względy technologiczne wykluczają możliwość zastosowania innych materiałów konstrukcyjnych (program egzamin ustny). Należy tu wziąć pod uwagę i to, że ze względu na konieczność oszczędzania deficytowej stali profilowej nieco wyższy koszt wykonania konstrukcji sklepionej pełnościennej nie jest sprawdzianem celowości zastosowania stalowej konstrukcji kratowej (opinie o programie).
Konstrukcje kratowe drewniane mogą się okazać celowe w wyjątkowych przypadkach. Racjonalniejsze są wiązary pełnościenne proste lub łukowe zbijane lub sklejane, w których mogą być wykorzystane króciaki. Stosowanie wiązarów tego rodzaju przyczynia się do zaoszczędzenia trudniej osiągalnych na rynku dłużyc.
Sklepienia staloceramiczne mają zalety, które kwalifikują je jako konstrukcje wybitnie racjonalne.
Są one oszczędne pod względem zużycia stali i cementu oraz drewna usługowego, którego zastosowanie ogranicza się do minimalnych ilości. Przygotowanie prefabrykowanych elementów staloceramicznych na budowie nie jest skomplikowane i nie wymaga stosowania kosztownych lub trudno osiągalnych urządzeń (segregator aktów prawnych). Montaż gotowych elementów nie nastręcza również poważniejszych trudności. Przejściowy brak na rynku dostatecznej ilości pustaków o odpowiedniej jakości jest obecnie jedynym hamulcem w rozpowszechnieniu oraz dalszym rozwoju i ulepszaniu tej wartościowej konstrukcji.
Sklepienia ceglane o podwójnej krzywiźnie cięższe nieco od sklepień staloceramicznych, coraz szerzej obecnie stosowane, są wybitnie oszczędne w zużyciu materiałów deficytowych, a wykonanie ich jest stosunkowo łatwe i tanie (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32