Blog

Fundamenty wykonywane w wodzie zdjęcie nr 2
29.09.2022

Specjalne karteczki

W artykule znajdziesz:

Fundamenty wykonywane w wodzie zdjęcie nr 3
Specjalne karteczki

Niestety, informacja o przemysłowej produkcji zakładów wytwarzających materiały budowlane jest organizowana niezadowalająco. Architekci i budowniczowie dotychczas nie rozporządzają pełną, powszechnie dostępną i stale odnawianą informacją (program uprawnienia budowlane na komputer).

W Związku Radzieckim dojrzała konieczność utworzenia stale działającego międzyresortowego systemu informacji o materiałach i wyrobach budowlanych, pracującego dokładnie i operatywnie. Pod tym względem zasługuje na uwagę doświadczenie niektórych zagranicznych służb informacyjnych; np. w Stanach Zjednoczonych Ameryki informacja o stosowanych w budownictwie materiałach, wyrobach, elementach i sprzęcie jest zamieszczana w periodycznie wznawianym wielotomowym katalogu ogólnym; we Francji wszystkie dane o materiałach budowlanych wydaje systematycznie wyżej wymieniony Ośrodek Naukowo-Techniczny CSTB; w stolicach Szwecji i Danii czynne są stałe wystawy materiałów i wyrobów budowlanych, które mają własne ośrodki informacyjne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy wizytacji ekspozycji odwiedzający wystawę wypełniają specjalne karteczki na temat interesujących ich materiałów i wyrobów. Na podstawie tych karteczek informatorzy w ciągu kilku minut wybierają i wydają prospekty i katalogi, w których pośród innych danych zawarte są: charakterystyka techniczna, koszt, zakres i sposób stosowania (uprawnienia budowlane). Przy przestrzeganiu dwóch ostatnich punktów firmy gwarantują pewną i długotrwałą eksploatację materiału czy wyrobu w budynku.

Parametry masowej produkcji przemysłowej

Kilka lat temu współpracownik czasopisma angielskiego Building L. Meddon pisał o tym, że w najbliższej przyszłości Anglia będzie rozporządzać elektronicznym katalogiem materiałów i wyrobów budowlanych. Zebrano już szczegółową informację, dotyczącą poszczególnych grup wyrobów (np. o cegle i wyrobach sanitarno-technicznych) ze wszystkimi niezbędnymi dla użytkownika charakterystykami i danymi informacyjnymi o pełnym asortymencie produkcji i jej dostawcach (program egzamin ustny). Całkowita i w odpowiedni sposób przerobiona oraz zakodowana informacja przechowywana jest w pamięci elektronicznej maszyny cyfrowej. System pozwala wśród wielkiej liczby wariantów znaleźć właśnie te materiały, które ściśle odpowiadają zapotrzebowaniu zleceniodawcy do konkretnego zastosowania. Autor nie rozporządza danymi o tym, na ile udało się wdrożyć ten katalog, ale pomysł stworzenia elektronicznego informatora o przemysłowej produkcji materiałów budowlanych jest bezwarunkowo kuszący (opinie o programie).

Nowoczesne metody wznoszenia budynków z gotowych wyrobów i konstrukcji fabrycznej produkcji o wysokiej jakości pozwalają zapewnić wysoką jakość obiektów budownictwa bez zatrudniania kwalifikowanej siły roboczej. I to na swój sposób wykorzystują przedsiębiorcy dużych firm budowlanych. Raymond Camus, były inżynier w fabryce samochodów „Citroen”, który założył w 1949 r. jedną z pierwszych firm budowy domów we Francji, będącą obecnie głównym producentem wyrobów i konstrukcji dla prefabrykowanego budownictwa mieszkaniowego, mówił: „Jestem przekonany o tym, że w fabryce »Citroen« nie znajdzie się dostatecznie wykwalifikowanych robotników do wykonania sposobem chałupniczym chociażby dwóch samochodów dziennie; ci, którzy montują tysiące samochodów dziennie, nie umieją ich produkować (segregator aktów prawnych).

Również budownictwo mieszkaniowe, jeśli tylko zdecydować się na to, można realizować bez zwerbowania robotników kwalifikowanych. A przecież wykonanie domu mieszkalnego jest pod względem technicznym znacznie prostsze niż samochodu”. Właśnie dlatego firmy budowlane przechodząc na przemysłowe metody wznoszenia budynków są coraz bardziej zainteresowane w uzyskiwaniu materiałów i wyrobów wysokiej jakości i o maksymalnym wykończeniu fabrycznym. Wytwórców i dostawców tej produkcji zobowiązuje to do wzmożenia uwagi na sprawy atestacji i kontroli jakości materiałów budowlanych, odpowiadających wymaganiom użytkowników (promocja 3 w 1).

Mówiąc o roli normalizacji w polepszaniu jakości materiałów i wyrobów budowlanych, nie można pominąć jeszcze jednej dziedziny, w której udział architektów jest szczególnie konieczny. Chodzi o opracowanie wzorców reglamentujących estetyczne parametry masowej produkcji przemysłowej.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Fundamenty wykonywane w wodzie zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Fundamenty wykonywane w wodzie zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Fundamenty wykonywane w wodzie zdjęcie nr 8 Fundamenty wykonywane w wodzie zdjęcie nr 9 Fundamenty wykonywane w wodzie zdjęcie nr 10
Fundamenty wykonywane w wodzie zdjęcie nr 11
Fundamenty wykonywane w wodzie zdjęcie nr 12 Fundamenty wykonywane w wodzie zdjęcie nr 13 Fundamenty wykonywane w wodzie zdjęcie nr 14
Fundamenty wykonywane w wodzie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Fundamenty wykonywane w wodzie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Fundamenty wykonywane w wodzie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami