Blog
Nagrzewanie i obróbka
W artykule znajdziesz:
Nagrzewanie i obróbka cieplno-wilgotnościowa wywierają pobudzające działanie na twardnienie betonu z tworzywami termo- i elastoplastyczny- mi, ale wyroby naparzane ustępują pod względem wytrzymałości wyrobom twardniejącym w warunkach powietrznosuchych; natomiast dla betonu z dodatkiem polichloroprenu celowe jest 2-3-godzinne naparzanie z następnym powietrznosuchym dojrzewaniem. Nagrzewanie betonu z tworzywem termoplastycznym do temperatury 45°C obniża do połowy współczynnik sprężystości i wytrzymałości na zginanie wskutek rozmiękczenia fazy polimerowej i przejścia jej w stan wysokiej elastyczności (program uprawnienia budowlane na komputer).
Należy uwzględnić zwiększoną wrażliwość betonów polimerocementowych na wahania temperatury w konstrukcjach, gdyż w praktyce nagrzewanie ich do temperatury 40-50oC możliwe jest nawet pod działaniem promieni słonecznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Głównym i dotychczas mało zbadanym zagadnieniem przy badaniach betonów polimerocementowych jest ich starzenie się, a w szczególności zdolność długotrwałego zachowania swych zalet w porównaniu z betonami zwykłymi. Według badań A. W. Satałkina, betony z dodatkiem żywicy nr 89 (6% wagowo) są równie długotrwałe, jak betony zwykłe. Widocznie środowisko alkaliczne twardniejącego betonu nie tylko nie przyspiesza starzenia się polimerów, ale nawet utrwala je (uprawnienia budowlane).
Plastobetonami nazywa się twardniejące mieszanki bezcementowe i bezwodne, w których jako spoiwo stosuje się polimery organiczne - mało- ciągliwe żywice termoaktywne (fenoloformaldehydowe, poliestrowe, fura- nowe, epoksydowe), jak również polimery epoksydowo-furanowe. Przy określaniu składu plastobetonu decydujące znaczenie ma wybór spoiwa syntetycznego, stosowanego w zależności od warunków eksploatacji plastobetonu i rodzajów środowiska agresywnego (program egzamin ustny).
Stwardniałe żywcie epoksydowe
Środkami utwardzającymi spoiwo dla żywic fenolowych i furanowych mogą być: chlorek kwasu paratoluenosulfonowego i kwas benzenosulfonowy, dla żywic epoksydowych - aminy i poliamidy, dla poliestrów - nadtlenek wodoru i naftenian kobaltu. Optymalną ilość środka utwardzającego dobiera się w zależności od temperatury środowiska, rodzaju i ilości żywicy w mieszance i in (opinie o programie).
Wypełniaczami plastobetonów mogą być materiały kwasoodporne: piasek kwarcowy, andezyt, diabaz, bazalt, granit i inne skały krzemianowe i glinokrzemianowe, wprowadzane w postaci mielonego proszku o wielkości ziaren piasku 0,01-P0,1 mm oraz tłucznia lub żwiru 0,l-i-5 mm. Do tego celu można też wykorzystać tłuczeń z cegły kwasoodpornej, jak również granit i koks, stłuczkę ceramiczną, keramzyt. Kruszywa węglanowe (wapień, dolomit i cement portlandzki) są dopuszczalne wyłącznie dla żywic epoksydowych w środowiskach niezmiennych. Przy kwaśnych środkach utwardzających zobojętniają się one i mieszanka nie twardnieje (segregator aktów prawnych).
Stwardniałe żywcie epoksydowe w czystej postaci odznaczają się wysoką wytrzymałością mechaniczną, ale mają małą odkształcalność, co utrudnia ich praktyczne wykorzystanie. W celu uplastycznienia żywice te łączy się z różnymi produktami organicznymi. Lepszymi środkami uplastyczniającymi dla żywic epoksydowych są małocząsteczkowe tiokole i poliamidy, które łączą się chemicznie z żywicą. Dla lepszego łączenia się z żywicami epoksydowymi stosuje się również kauczuk dwuwinyloni- trylowy.
Działanie uplastyczniające żywice epoksydowe wykazują poliestry nienasycone, przy czym utwardzacze tych żywic - poliaminy - mogą służyć jako środki przyspieszające twardnienie składników poliestrowych (promocja 3 w 1).
Lepkość żywic epoksydowych można regulować za pomocą specjalnych rozrzedzaczy - estrów glicydylowych (w ilości 15-h20% ciężaru żywicy), które mogą reagować z głównymi składnikami mieszanek epoksydowych i tworzyć strukturę przestrzenną.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32