Blog
Klasyfikację metod
W artykule znajdziesz:
Klasyfikację metod
Klasyfikację metod tego drugiego kierunku budownictwa uprzemysłowionego można przeprowadzić kierując się różnymi kryteriami.
Pod względem wymiarów prefabrykatów rozróżniamy:
— prefabrykaty drobno- lub średniowymiarowe o powierzchni gabarytowej poniżej 2 m2,
— prefabrykaty wielkowymiarowe o powierzchni gabarytowej powyżej 2 m2 (program na komputer).
Różnice wymiarowe prefabrykatów wpływają na ich ciężar, stad drugie kryterium ciężaru wprowadza podział na:
— prefabrykaty lekkie (portatywne) o ciężarze do 25-i-30 kG.
— prefabrykaty średnie o ciężarze do 500-^600 kG,
— prefabrykaty ciężkie o ciężarze ponad 600 kG.
Podział ten związany jest z kategorią sprzętu transportowego i montażowego, którego wymaga produkcja i montaż poszczególnych grup prefabrykatów, przy czym prefabrykaty lekkie przeznaczone są do montażu ręcznego (np. stypizowane pustaki wielocegłowe lub bloczki gazobetonowe) i wchodzą w zakres „budownictwa tradycyjnego udoskonalonego, które można określić jako wstępną formę budownictwa uprzemysłowionego (program na telefon).
Elementy konstrukcji
Klasyfikację metod budownictwa uprzemysłowionego z prefabrykatów można przeprowadzić również na podstawie określenia kształtów głównych elementów konstrukcji nośnej budynku. Podział ten obejmuje dwie zasadnicze grupy:
— prefabrykaty płaskie stanowiące elementy konstrukcji leżące w jednej płaszczyźnie,
— prefabrykaty przestrzenne stanowiące elementy konstrukcyjne o układzie przestrzennym (program egzamin ustny).
W grupie prefabrykatów płaskich rozróżniamy:
— prefabrykaty prętowe, których wymiary poprzeczne są małe w stosunku do długości,
— prefabrykaty szkieletowe lub ramowe, które są zespołem prefabrykatów prętowych,
— prefabrykaty blokowe, których proporcje wymiarowe zapewniają sa- mostateczność montażową,
— prefabrykaty płytowe, w których jeden z wymiarów wielokrotnie mniejszy od dwóch pozostałych i które wymagają usztywnić montażowych dla utrzymania ich stateczności przed połączeniem w sztywne zespoły (opinie o programie).
Terminologia powyższa posiada jeszcze pewne rozgałęzienie, a mianowicie, oprócz terminu blok używa się terminu wielki blok dla określenia prefabrykatów blokowych o wysokości równej wysokości kondygnacji. Podobnie terminem wielka płyta (budownictwo wielkopłytowe) bywa określana płyta o wymiarach nie mniejszych niż wymiary ścian pomieszczenia, które obudowuje (segregator aktów prawnych). Należy jednak wspomnieć, że terminologia międzynarodowa przyjmuje termin ścian płytowych dla określenia wszystkich rodzajów prefabrykatów o wysokości kondygnacji, a termin ścian blokowych (ang. block walls) dla ścian i elementów o wysokości mniejszej niż wysokość kondygnacji. Stosowane jest również określenie prefabrykat dylowy (ściany z dyli, stropy dylowe), które charakteryzuje prefabrykat płytowy o małym wymiarze szerokości w stosunku do wysokości. Prefabrykaty przestrzenne charakteryzuje wielopłaszczyznowy, monolityczny zestaw elementów płaskich. Metody produkcji tych prefabrykatów są o wiele bardziej złożone niż prefabrykatów płaskich i wymagają do montażu użycia specjalnie ciężkiego sprzętu. Zastosowanie ich zmniejsza ogólną liczbę prefabrykatów składowych dla danego budynku (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32