Blog

15.02.2019

Stan surowy zamknięty

W artykule znajdziesz:

Stan surowy zamknięty

Stan surowy zamknięty to kolejny po stanie surowym otwartym etap budowy domu jednorodzinnego. W takim obiekcie zamontowane są okna oraz drzwi zewnętrzne, natomiast garaż zamknięty jest za pomocą bramy garażowej. Stan surowy zamknięty oznacza, iż cały obiekt jest skutecznie zabezpieczony przed działaniem niekorzystnych zjawisk pogodowych. Taki budynek można bez obaw pozostawić na sezon zimowy (program na komputer). Chociaż wewnątrz będą temperatury ujemne, to nie będzie to miało negatywnego wpływu na trwałość i jakość nośnej konstrukcji budynku (program na telefon). Prace wykończeniowe można wznowić po ustąpieniu wiosennych przymrozków.

Ściany działowe oraz nośne

Stan surowy zamknięty

Koszt doprowadzenia obiektu do stanu surowego zamkniętego wiąże się z koniecznością zakupu i montażu drzwi zewnętrznych, okien, bramy garażowej oraz pokrycia dachowego (program na egzamin ustny). We wnętrzach nie ma jeszcze przyłączy instalacyjnych oraz wykończenia. Nieruchomość jest wówczas doprowadzona do stanu, w którym można dokonać pierwszych prac wykończeniowych oraz zakończyć następny etap budowy. W związku z tym, że osadzone są zarówno okna, jak i drzwi, nieruchomość jest w pełni zabezpieczona przed warunkami atmosferycznymi (promocja 3 w 1). Można więc rozpocząć prace związane z rozciąganiem instalacji oraz wykończeniem obiektu. Ściany działowe oraz nośne są już gotowe montażu instalacji oraz nałożenia zapraw tynkarskich. Jednak, aby nieruchomość nadawała się do użytku, konieczne jest jeszcze doprowadzenie jej do stanu używalności, poprzez montaż instalacji wodnokanalizacyjnej, urządzeń grzewczych, wykończenie podłóg, ścian i schodów, pomalowanie sufitów czy zakup mebli i podstawowych elementów wyposażenia (segregator).
W stanie surowym zamkniętym wykonywane są prace, które mają doprowadzić nieruchomość do stanu gotowego do zamieszkania, czyli pod klucz. Są to prace zdecydowanie najbardziej kosztowne, a cena inwestycji uzależniona jest od metrażu budynku oraz standardu wykończenia. Warto przed ich rozpoczęciem wykonać kosztorys inwestorski, dzięki któremu można znacznie lepiej przygotować się do niezbędnych prac wykończeniowych (opinie).

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami