Blog
Kleikowanie skrobi
W artykule znajdziesz:
Kleikowanie skrobi
Kleikowanie skrobi - powstawanie kleiku skrobiowego w wyniku wchłaniania wody przez ziarna skrobiowe wskutek solwatacji; k. s. jest reakcją nieodwracalną; poszczególne rodzaje skrobi różnią się między sobą temperaturą kleikowania (program uprawnienia budowlane na komputer).
Klej - substancja (organiczna lub nieorganiczna) zdolna do trwałego łączenia ze sobą powierzchni jednakowych lub różnych ciał; podstawowym składnikiem k. są naturalne lub syntetyczne substancje wielkocząsteczkowe, odznaczające się dużą przyczepnością; większość k. zawiera również rozpuszczalniki, rozcieńczalniki, utwardzacze, zmiękczacze, wypełniacze itp.; klejenie zachodzi wskutek wyparowania rozpuszczalnika, wyparowania połączonego z reakcjami chemicznymi, albo wskutek krzepnięcia stopionej masy wywołanego ochłodzeniem.
Klej albuminowy - klej otrzymywany przez rozpuszczenie albuminy czystej lub produktów bogatych w albuminę, najczęściej krwi, z niewielkim dodatkiem wapna gaszonego; stosowany jest przeważnie przy wyrobie sklejek.
Klej aminowy - niemodyfikowana żywica aminowa o ograniczonej rozpuszczalności w wodzie; k. a. stosowany jest do klejenia drewna i tworzyw celulozowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Klej dekstrynowy - klej roślinny, wodna mieszanina dekstryn białych lub żółtych z różnymi dodatkami rozklejającymi skrobię znajdującą się jeszcze w dekstrynie, zwiększającymi siłę klejącą; k. d. służą głównie do klejenia papieru.
Klej emulsyjny - klej w postaci emulsji lub zawiesiny koloidalnie rozdrobnionego spoiwa w cieczy; rozróżnia się emulsje typu OW (olej w wodzie), w których fazę rozproszoną stanowi spoiwo organiczne lub jego roztwór w rozpuszczalniku organicznym a fazą rozpraszającą jest woda, oraz emulsje typu WO (woda w oleju), w których fazę rozproszoną stanowi woda, a fazą rozpraszającą jest ciekłe spoiwo organiczne lub jego roztwór w rozpuszczalniku organicznym.
Klej epoksydowy - klej oparty na żywicach epoksydowych z dodatkiem plastyfikatorów i rozcieńczalników; k. e. stosowane są do łączenia metali, w elektrotechnice do produkcji lakierów impregnacyjnych, oporników i kondensatorów.
Klej kauczukowy - klej w postaci koloidalnego roztworu kauczuku naturalnego lub syntetycznego w rozpuszczalnikach organicznych; k. k. stosuje się do klejenia gumy w przemyśle obuwniczym, w introligatorstwie, do klejenia tkanin, papieru itp.
Klej kazeinowy - klej w postaci roztworu kazeiny kwasowej z niewielkim dodatkiem substancji alkalicznych jak soda, wapno gaszone, boraks, szkło wodne; szybko wiąże dając żele nieodwracalne; odporny na działanie wilgoci; stosowany jest do klejenia drewna, w przemyśle farbiarskim i papierniczym.
Klej kostny, klej glutynowy - substancja białkowa zwana glutyną, powstała w wyniku częściowej hydrolizy kolagenu kostnego; k. k. jest stosowany głównie do klejenia drewna (uprawnienia budowlane).
Klej melaminowo-formaldehydowy
Klej melaminowo-formaldehydowy - klej syntetyczny odporny na wilgoć nawet w podwyższonej temperaturze; mieszanina żywicy melaminowo-formaldehydowej w wodzie z substancjami utwardzającymi, zmiękczającymi oraz wypełniającymi; k. m-f. jest stosowany do klejenia drewna.
Klej mocznikowo-formaldehydowy, klej karbamidowy - klej syntetyczny odporny na wilgoć, zawierający żywicę mocznikowo-formaldehydową rozpuszczalną w wodzie; k. m.-f. stosuje się do klejenia drewna.
Klej naturalny - substancja, najczęściej organiczna, tworząca roztwory koloidalne o charakterze zolu; k. n. mogą być pochodzenia zwierzęcego o charakterze białkowym (klej albuminowy, klej kazeinowy, klej kostny) i roślinne (klej skrobiowy, klej dekstrynowy, klej z gumy arabskiej) (program egzamin ustny).
Klej nitrocelulozowy - klej w postaci roztworu nitrocelulozy w rozpuszczalnikach organicznych z dodatkiem substancji zmiękczających; k. n. stosowany jest głównie w przemyśle obuwniczym, galanterii skórzanej, do klejenia pasów transmisyjnych itp.; daje spoinę odporną na wodę i temperaturę.
Klej poliuretanowy - klej, którego głównym składnikiem jest żywica poliuretanowa; k. p. charakteryzuje się dużą elastycznością, możliwością sieciowania na zimno lub gorąco, zapewniającego doskonałą odporność na działanie rozpuszczalników i przyczepność zarówno do metali, jak i materiałów polarnych (drewno, celuloza, skóra) i niepolamych (tworzywo sztuczne, kauczuki).
Klej poliwinylowy, klej winylowy - klej, którego głównym składnikiem jest polimer winylowy; k. p. stosowane są do naklejania materiału ściernego na tarcze metalowe, wykładzin metalowych w zbiornikach, folii octano-cel u łozowych na szkło i in (opinie o programie).
Klej roślinny - klej sporządzany ze skrobi, mąki, dekstryny lub soków drzew.
Klej rozpuszczalnikowy - klej będący roztworem spoiwa w rozpuszczalniku organicznym.
Klej rybny - klej otrzymywany z kolagenowych surowców ubocznych przemysłu rybnego (pęcherze, łuski, głowy, płetwy itp.); k. r. stosuje się w przemyśle drzewnym i papierniczym.
Klej schnący - klej wiążący przez odparowanie wody lub rozpuszczalnika organicznego (segregator aktów prawnych).
Klej skórny - klej z odpadków skór zwierzęcych; k. s. ma własności zbliżone do kleju kostnego, ale zwykle przewyższa go jakością; stosowany jest głównie do klejenia drewna.
Klej skrobiowy - klej roślinny sporządzony przez hydrolizę skrobi, najczęściej ziemniaczanej w środowisku alkalicznym lub kwaśnym, lub przez działanie środkami utleniającymi albo wywołującymi pęcznienie; k. s. stosowane są do klejenia papieru, sklejki oraz jako plastyfikatory klejów z żywic syntetycznych.
Klej sylikonowy - klej, którego głównym składnikiem jest żywica krzemoorganiczna; k. s. odznaczają się dużą przyczepnością do metali, betonu, drewna, tworzyw sztucznych i in., szybko wysychają, przez czas dłuższy zachowują niezmienione własności.
Klej syntetyczny - substancja otrzymywana syntetycznie, o własnościach podobnych do klejów (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32