Blog
Kleje kazeinowe
W artykule znajdziesz:
Kleje kazeinowe
Do grupy lepiszcz bitumicznych zaliczamy lepiszcza asfaltowe i smołowe, będące do niedawna głównymi przedstawicielami lepiszcz organicznych. Kleje pochodzenia organicznego, jak klej kostny, skórny, rybi, kleje kazeinowe itp., nie będą tu omawiane. Lepiszcza asfaltowe lub asfalty stanowią samodzielną i odrębną grupę różniącą się od grupy smół zasadniczo pochodzeniem, składem i własnościami (program uprawnienia budowlane na komputer).
Asfalty są produktami naturalnego bądź sztucznego zagęszczania ropy naftowej przez wydzielenie z niej składników lżejszych drogą ich odparowania lub oddestylowania.
Stąd też wyodrębnia się dwie główne grupy asfaltów: naturalnych i podestylacyjnych.
Grupa lepiszcz smołowych jest oparta na suchej destylacji węgla i innych surowców organicznych.
Ropa naftowa, produkt naturalny występujący w przyrodzie, oraz smoła surowa, otrzymywana z suchej destylacji węgla kamiennego i innych surowców, jak węgiel brunatny, torf, drewno itp., stanowią dwa płynne produkty wyjściowe do przerobu; jeden na lepiszcza asfaltowe, drugi na lepiszcza smołowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Pod względem składu chemicznego obydwa surowce wykazują poważne różnice. Ropa naftowa i jej produkty destylacji, a więc i otrzymywane z niej asfalty, należą do związków organicznych przeważnie łańcuchowych (alifatycznych) oraz do specjalnej grupy związków naftenowych z niewielką stosunkowo domieszką związków o budowie pierścieniowej (związków aromatycznych) (uprawnienia budowlane).
Smoła surowa natomiast i produkty jej destylacji składają się w przeważnej swej części ze związków pierścieniowych (aromatycznych), których podstawowym przedstawicielem jest benzen (CeHe) i jego homologi.
Następną, bardzo istotną różnicą między obu grupami lepiszcz jest ich zachowanie się i odporność na działanie czynników atmosferycznych i chemicznych. Asfalty i różne rodzaje lepiszcz na nich opartych (asfalty upłynnione, lepiki, masy, kity, emulsje asfaltowe, materiały izolacyjne asfaltowe) są odporniejsze na działanie wszelkich czynników i w zasadzie uważane są za niezmienialne co do swych własności w czasie (program egzamin ustny).
Smoły i lepiszcza smołowe
Smoły i lepiszcza smołowe oraz wyroby (smoły drogowe, dachowe, smoły upłynnione, lepiki, masy smołowe, materiały izolacyjne rolowe papy) ulegają szybciej niż asfalty z upływem czasu procesom utleniania, odparowaniu lotniejszych składników oraz procesom polimeryzacji i kondensacji, co zmienia ich początkowe własności na niekorzyść.
Rezultatem zachodzących samorzutnie reakcji pod wpływem światła, powietrza i działania czynników atmosferycznych jest ich utwardzenie, kruchość oraz utrata zdolności plastycznych i elastycznych, tak ważnych dla lepiszcz organicznych (opinie o programie).
Tworzywa syntetyczne oraz lepiszcza w postaci klejów i kitów, oparte na przerobie i wykorzystaniu żywic syntetycznych jako produktów wyjściowych, ulegają szybkiemu rozwojowi i w przyszłości mogą mieć duże znaczenie. Ograniczona jednak produkcja ich oraz stosunkowo wysoki koszt jest bardzo poważnym hamulcem szerokiego ich rozpowszechnienia w naszym kraju. Tym niemniej żywice syntetyczne i produkty ich przerobu wkraczają zdecydowanie w dziedzinę techniki budowlanej, dając lepsze efekty techniczne i możliwości nowych rozwiązań (segregator aktów prawnych).
Coraz większe zastosowanie w budownictwie znajdują kleje, kity, izolacje przeciwwilgociowe cieplne, akustyczne i elektryczne, materiały okładzinowe, powłokowe i antykorozyjne, przewody, rury, płyty podłogowe, pasty i masy uszczelniające, wyroby ozdobne oraz wykończeniowe, wreszcie sklejki, forniry i elementy drewniane klejone oraz drewno utwardzone (promocja 3 w 1).
Rozwój tej dziedziny materiałów w zastosowaniu do techniki budowlanej wiąże się ściśle z możliwością zużytkowania odpadów przemysłowych i fabrycznych. Ze względu na znaczenie tworzyw syntetycznych poświęcony im został osobny rozdział, w którym uwzględniono ich ehemizm, własności, sposoby przerobu oraz zakres i możliwości zastosowania w budownictwie w chwili obecnej.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32