Blog
Kleje na dyspersjach polioctanu winylu uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Kleje na dyspersjach polioctanu winylu uprawnienia budowlane
Z pewnych gatunków dyspersji POW (np. Mowilith DS5) wyrabiane są doskonałe kleje nadające się do przyklejania płyt, folii i arkuszy z PCW z polistyrenu oraz laminatów dekoracyjnych, mocznikowych i melaminowych. Kleje te są przeważnie obciążone wypełniaczami i posiadają kor • systencję szpachlówek (program uprawnienia budowlane na komputer).
Kleje na dyspersjach polioctanu winylu znajdują również zastosowani do klejenia drewna w stolarniach i fabrykach mebli.
W kraju produkuje się kleje polioctanowinylowe zarówno rozpuszczai- nikowe, jak i dyspersyjne.
Zakłady Chemiczne „Boryszew” produkują kleje dyspersyjne „POW 112”, stosowane w kombinacji z cementem, do przyklejania płytek podłogowych PCW do podkładów cementowych oraz „Winilep W” przewidziany do mocowTania płytek ściennych z polistyrenu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zakłady Chemiczne w Bydgoszczy produkują klej „Polacet” nadający się do przyklejania wykładzin podłogowych z PCW i gumy oraz ściennych płytek z polistyrenu, do przyklejania laminatów melaminowych itp.
Zakłady Chemiczne „Pronit” produkują rozpuszczalnikowy klej „Mc- zalep oparty na kompozycji polioctanu winylu i żywicy kumaronowej, służący do przyklejania parkietu mozaikowego do podkładu betonowego.
Kleje polichlorowinylowe. Polichlorek winylu twardy i miękki ma w budownictwie największe zastosowanie ze wszystkich tworzyw sztucznych jako materiał na wykładziny podłogowe, rury, a przede wszystkim jako tworzywo do wyrobu okładzin i armatury chemoodpornej (uprawnienia budowlane).
W przypadkach, gdy łączenie PCW przez zgrzewanie lub spawanie nie jest możliwe, pozostaje jedynie metoda sklejania. Problem klejenia PCW jest jednak trudny do rozwiązania. Dotyczy to zwłaszcza miękkiego PCW, gdyż zawarte w nim zmiękczacze przechodzą do błonki klejowej zmieniając jej strukturę i obniżając wytrzymałość spoiny. Do sklejania rur z twardego PCW (tzw. winiduru), licowania zbiorników metalowych, betonowych i drewnianych arkuszami z twardego PCW lub folią z miękkiego PCW, wykładania wewnętrznej powierzchni rur stalowych, łączenia rynien i rur spustowych z PCW itp. stosuje się przeważnie kleje na chlorowanym polichlorku winylu (superchlorku winylu). Roztwory tej żywicy w dwuchloroetanie, chlorku metylu lub acetonie noszą nazwę „klejów PC” (program egzamin ustny).
Zmniejszenie wpływu plastyfikatorów na wytrzymałość spoiny klejowej uzyskuje się przez dodatek stearynianu ołowiu, żywic nowolakowych lub dwuchromianu amonowego. Stosuje się także wypełniacze, jak tlenek magnezowy lub biel cynkową. Przed nałożeniem kleju powierzchnie sklejane dokładnie oczyszcza się papierem ściernym, przemywa rozpuszczalnikiem i smaruje klejem jedno- lub dwukrotnie, po czym zostawia na co najmniej 2 godziny do wyschnięcia. Wyschnięte warstwy kleju aktywuje się rozpuszczalnikiem, np. acetonem, i elementy sklejane łączy się ze sobą na docisk, a jeżeli można - sprasowuje w prasie (opinie o programie).
Klej winylowy
Do klejenia miękkiego PCW stosuje się również kleje na kopolimerach winylowych znane pod nazwami Vinylit (USA), Vinnol H (Niemcy) itp. Najodpowiedniejszy okazał się kopolimer chlorku i octanu winylu.
Daje on spoiny o podobnej wytrzymałości, co w przypadku chlorowanego PCW. Kopolimery te dodawane są zresztą również do klejów na chlorowanym PCW jako składnik zmniejszający ujemny wpływ zmiękczaczy. Jako rozpuszczalniki występują w tych klejach przeważnie aceton lub metyloety- loketon.
Z klejów polichlorowinylowych produkcji krajowej stanowiących roztwory acetonowe superpolichlorku winylu wymienić można:
klej winylowy nr 1 - stosowany głównie do klejenia stali z winidurem i winiduru z winidurem,
klej winylowy nr 2 - przewidziany do klejenia miękkiego PCW (igelitu),
klej winylowy nr 3 - przeznaczony do klejenia winiduru z betonem i z drewnem.
Kleje te należy przechowywać w pomieszczeniach chłodnych i ciemnych, w hermetycznie zamkniętych naczyniach (np. balonach szklanych) (segregator aktów prawnych).
Do podobnych celów można stosować również kleje PCW (CH) i PCW (AT) produkcji Zakł. Chem. ,,Boryszew” oraz kleje Butawin S i Buta- win A produkcji Zakł. Chem. „Pronit” w Pionkach.
Kleje kauczukowe. Z kauczuku naturalnego wyrabiane są również kleje rozpuszczalnikowe i dyspersyjne, zwane lateksowymi. Spośród klejów tego typu produkcji krajowej w budownictwie znajdują zastosowanie:
Klej lateksowy produkcji Zakł. Chem. „Boryszew” używany w kombinacji z cementem do przytwierdzania płytek podłogowych PCW do podkładów cementowych. Zawiera on jako substancję podstawową kauczuk regenerowany stabilizowany kazeiną (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32