Blog
Klejenie folii
W artykule znajdziesz:
Folie bitumoodporne należy łączyć na zakłady szerokości 30-50 mm, sklejając je klejami do PCW lub „spawając na zimno”. Przy klejeniu folii z PCW do podłoża lepikami asfaltowymi nie należy łączyć zakładów folii przez spawanie gorącym 110 powietrzem. Klejenie folii tzw. zwykłych. Do klejenia folii izolacyjnych z PCW, tzw. zwykłych, zarówno do podłoża jak i folii, można stosować kleje poliuretanowe dwuskładnikowe lub jednoskładnikowe oraz kleje rozpuszczalnikowe (program uprawnienia budowlane na komputer).
Klej poliuretanowy przygotowuje się bezpośrednio przed użyciem przez staranne wymieszanie obu składników w proporcji (dozowanie wagowe):
- Izokol 104 - 100 części,
- Izocyn PT-100 - 8 do 10 części Oba składniki należy dozować przygotowując niewielkie porcje kleju, tak aby można je było zużyć w ciągu ok. 2 godzin (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jeśli po wymieszaniu obu składników klej jest zbyt gęsty, można go rozrzedzić dodając odpowiednią ilość rozcieńczalnika (nie więcej niż 10%). Jako rozcieńczalnik należy stosować mieszaninę octanu etylu i toluenu w proporcji 1:5 albo mieszaninę octanu etylu i acetonu w proporcji 1:4. Jeśli klej poliuretanowy spolimeryzuje się tworząc ciągliwą masę, nie należy go rozcieńczać, gdyż nie nadaje się on do stosowania(uprawnienia budowlane).
Do klejenia folii z PCW można również stosować klej przygotowany przez wymieszanie (dozowanie wagowe) 100 części Izokolu 734 z 7-10 częściami Izocyn u PT-100. Kleje rozpuszczalnikowe, np. klej PC-3. należy wymieszać przed użyciem. Przed przystąpieniem do klejenia folię należy dopasować do izolowanego podłoża, przycinając ją ostrym nożem lub nożycami na odpowiednie odcinki i układając na podłożu. Zarówno podłoże, jak i folia muszą być czyste i starannie odpylone (program egzamin ustny).
Układanie folii luzem
Klej nanosi się za pomocą pędzli lub wałków malarskich, rozprowadzając go cienką warstwą na podłożu i na spodniej powierzchni folii. Sklejane powierzchnie należy połączyć ze sobą po upływie 10-15 minut. Pozwoli to na częściowe odparowanie rozpuszczalników i zapobiegnie tworzeniu się pęcherzy. Wygodnie jest przyklejać folię najpierw połową szerokości, a następnie kleić drugą połowę arkuszy. Łącząc posmarowane dejem powierzchnie należy uważać, aby na folii nie tworzyły się fałdy. Prosty sposób prawidłowego ułożenia posmarowanej klejem folii na podłożu pokazano schematycznie na rys. 1-11. Polega on na tym, że w złożeniu folii wkłada się drewnianą listwę. Dwóch obotników trzymając listwę za końce przesuwa ją wolno, pociągając folię i łącząc posmarowane klejem powierzchne. Folię dociska się do podłoża ręcznie :a pomocą tamponów z czystych szmat lub wałkuje gładkimi metalowymi walcami, wyciskając spod folii powietrze od środka ku brzegom sklejanych powierzani (opinie o programie).
Należy przy tym pamiętać o uformowaniu zakładów folii szerokości 30-50 mm. Zakłady można łączyć przez spawanie gorącym powietrzem, klejenie klejem poliuretanowym Izokol 104 lub Izokol 734 albo też „spawanie na zimno”. Izolacje z folii PCW układanej luzem należy wykonywać na podłożach równych i czystych. Mogą one być wilgotne. Folię rozwija się z rolek formując zakłady.
Na podłożu poziomym lub o małych spadkach folia układana luzem nie wymaga dodatkowego przytwierdzania. Jedynie w miejscach wywinięcia jej na powierzchnie pionowe folię należy przymocować do podłoża. Jeśli folia wyprowadzona jest na wysokość nie większą niż 50 cm, dostatecznym zamocowaniem jest przyklejenie jej brzegów pasem szerokości ok. 10 cm (segregator aktów prawnych).
Jeśli folia z PCW układana luzem stanowi izolację pionową, górną krawędź folii należy mocować w sposób schematycznie Łączenie zakładów folii. Niezależnie od sposobu łączenia zakładów powierzchnia łączonych folii z PCW powinna być czysta, odpylona, sucha, a w razie potrzeby - odtłuszczona przez wytarcie czystą szmatką zwilżoną rozpuszczalnikiem, np. benzyną lakową (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32