Blog
Klin smarowy
W artykule znajdziesz:
Klin smarowy
Klin smarowy - warstwa cieczy smarnej zdolna na skutek siły unoszącej do rozdzielenia dwóch współpracujących powierzchni obciążonych zewnętrznie, przemieszczających się względem siebie ciał (program uprawnienia budowlane na komputer).
Klin szary - filtr szary, którego współczynnik przepuszczania zmienia się w sposób ciągły lub skokowy wzdłuż jego długości; k.sz. są stosowane głównie w fotometrii fotograficznej.
Klin wysokiego ciśnienia - wydłużona strefa wysokiego ciśnienia o izobarach nie zamkniętych, zalegająca między dwoma układami niskiego ciśnienia.
Klin wzdłużny - masz. klin służący do łączenia wałów z osadzonymi na ich czopach piastami kół zębatych, ciernych, pasowych, łańcuchowych, tarcz sprzęgieł, hamulców itp.; k.w. służy do przenoszenia momentu obrotowego z walu na piastę lub odwrotnie.
Kliniec 1 - element w sklepieniu wykonany z kamienia naturalnego lub sztucznego, mający kształt zbliżony do wycinka pierścienia, o bocznych krawędziach zbieżnych w kierunku osi sklepienia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Kliniec - kruszywo kamienne łamane zwykłe, uzyskiwane z kamienia złożowego o wymiarach ziaren 5 - 25 mm.
Klinkier - tworzywa ceramiczne o czerepie spieczonym, ale bez zeszkliwienia powierzchni; otrzymywane przez wypalanie glin wapienno-żelazistych, wapienno-magnezjowych lub żelazistych (w temp. ok. 1300 *C); własności k. zależą w dużym stopniu od zawartości tlenku wapniowego w glinie; k. jest cennym materiałem budowlanym i drogowym (uprawnienia budowlane).
Klinkier budowlany - klinkier, z którego wyrabia się cegły (klinkierowe i półklinkierowe) używane jako materiał wykładzinowy oraz konstrukcyjny do wykonywania murów o dużej wytrzymałości (w budownictwie lądowym i wodnym).
Klinkier cementowy - produkt w postaci grudek otrzymany przez wypalenie w temperaturze spiekania zmielonych i dokładnie wymieszanych surowców, dobranych w określonej proporcji; k.c. barowy uzyskuje się z surowców, zawierających węglany wapniowy i barowy oraz glino- krzemiany; k.c. glinowy - z boksytów i wapnia lub z boksytów i wapienia z surowców zawierających głównie węglan wapniowy i glinokrzemiany (program egzamin ustny).
Klinkier drogowy - klinkier używany na nawierzchnie dróg, na posadzki hal fabrycznych itp., charakteryzujący się możliwie najwyższą wytrzymałością na ściskanie i dużą odpornością na ścieranie
Klinkier magnezytowy - magnezyt spieczony.
Klinowanie 1 - unieruchamianie za pomocą klina.
Klinowanie 2 (kamieni) - dzielenie klinami i młotami brył kamieni na części o żądanych wymiarach wzdłuż, płaszczyzn najmniejszej spoistości (opinie o programie).
Klinowanie formy
Klinowanie formy - ściśnięcie poszczególnych elementów lub segmentów płaskiej formy typograficznej przez zastosowanie klinów formowych.
Klinowanie się świdra - wcinanie się świdra w zbyt ciasny otwór wiertniczy, spowodowane nadmiernym zużyciem poprzedniego świdra.
Klinowanie wrębu - wbijanie w odpowiednich odstępach klocków do wrębu (za posuwającym się wrębnikiem), by zapobiec jego zaciśnięciu się.
Klinowatość soczewki - wada soczewki polegająca na tym, że szerokość jej obrzeża nie jest równa na całym obwodzie.
Kliny do rur - zespół klinów do chwytania i trzymania rur (płuczkowych, okładzinowych, wydobywczych) (segregator aktów prawnych).
Kliny pomiarowe - przybory pomocnicze umożliwiające pomiar wymiarów wewnętrznych sprzętem pomiarowym przeznaczonym do mierzenia wymiarów zewnętrznych; parę k.p. wkłada się w mierzony otwór, nasuwając je na siebie tak, by ich łączny wymiar poprzeczny odpowiadał wymiarowi otworu, po czym mierzy się ten wymiar na zewnątrz otworu, np. mikrometrem.
Kliny uchwytowe - kliny do rur.
Klipfisz - rozpłatana solona ryba dorszowata wysuszona (w słońcu lub w suszarni); w temperaturze pokojowej produkt ma trwałość ok. pół roku.
Klistron - lampa mikrofalowa z modulacją prędkości elektronów służąca do wzmacniania lub generacji przebiegów elektrycznych o częstotliwości od ułamka do ok. 100 GHz.
Klistron dwuobwodowy - klistron przelotowy zawierający dwa rezonatory - wejściowy i wyjściowy.
Klistron generacyjny - generator klistronowy.
Klistron multirełleksowy - klistron refleksowy, w którym obszar oddziaływania leży między dwoma obszarami odbicia i w którym wskutek tego wiązka elektronowa przebiega wielokrotnie przez obszar oddziaływania.
Klistron powielający, powielacz klistronowy - klistron wieloobwodowy, którego rezonator wyjściowy dostrojony jest do harmonicznej częstotliwości podstawowej rezonatora wejściowego; k.p. jest stosowany do powielania częstotliwości 2 - 5 razy.
Klistron przelotowy - klistron, w którym wiązka elektronowa biegnie w jednym kierunku od wyrzutni elektronów do kolektora (promocja 3 w 1).
Klistron refleksowy - klistron, w który m wiązka o zmodulowanej prędkości elektronów odwraca swój kierunek ruchu pod wpływem ujemnego napięcia na reflektorze; grupowanie elektronów odbywa się w obszarze odbicia, ograniczonym z jednej strony przez reflektor, a z drugiej przez obszar odziaływania rezonatora, spełniającego jednocześnie rolę rezonatora grupującego i czerpiącego.
Klistron wieloobwodowy, klistron wielownękowy - klistron przelotowy zawierający między rezonatorem wejściowym a wyjściowym jeden lub więcej rezonatorów grupujących.
Klisza - płyta metalowa (cynkowa, magnezowa, miedziana, mosiężna) lub z tworzywa sztucznego, zawierająca obraz oryginału odtworzony w postaci wypukłych elementów drukujących kreskowych (k. kreskowa) lub rastrowych (k. rastrowa), wykonanych metodą trawienia, wymywania lub grawerowania; k. może być formą drukową lub jej częścią składową.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32