Blog

Wybór okna aluminiowego zdjęcie nr 2
25.05.2022

Klinkier

W artykule znajdziesz:

Wybór okna aluminiowego zdjęcie nr 3
Klinkier

W fazie końcowej uzyskanie wymaganego składu chemicznego może nastąpić przez mieszanie roztworów z różnych zbiorników magazynujących, czasem przy użyciu skomplikowanego układu zbiorników pośrednich. W końcu roztwór o pożądanej zawartości wapna przechodzi do pieca obrotowego. Jest to duży stalowy cylinder z ognioodporną wykładziną, o średnicy do 5 m i długości do 150 m (program uprawnienia budowlane na komputer).

Cylinder obraca się powoli wokół swojej osi, nachylonej z lekka do poziomu. Roztwór wprowadzany jest w górnym końcu pieca, podczas gdy na przeciwnym krańcu dmuchawy powietrzne podają sproszkowany węgiel; w efekcie temperatura sięga tam 1400-1500oC. Węgiel, który nie powinien zawierać zbyt dużo popiołu, zasługuje na specjalną wzmiankę, ponieważ do wyprodukowania 11 cementu zużywa się do 350 kg węgla. Warto o tym pamiętać rozważając cenę cementu. Zamiast węgla możliwe jest stosowanie ropy lub gazu ziemnego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Roztwór poruszający się w dół pieca napotyka stopniowo coraz wyższą temperaturę. Z początku zostaje usunięta woda i wyzwolony C02. Później w suchym materiale następuje wiele reakcji chemicznych, aż wreszcie, w najgorętszej części pieca, 20-30% materiału przechodzi w stan płynny, przy czym powstają związki wapna, krzemionki i tlenki glinu. Masa stapia się wówczas w kulki o średnicach 3-25 mm, tzw. klinkier. Klinkier spada do różnego typu ochładzaczy, w których często umożliwia się wymianę ciepła z tym samym powietrzem, którego używa się następnie do spalania sproszkowanego węgla. Duży piec może wyprodukować ponad 700 t cementu na dzień (uprawnienia budowlane).

Zimny klinkier

Zimny klinkier o charakterystycznym czarnym kolorze, błyszczący i twardy zostaje zmielony wraz z gipsem, w celu zapobieżenia tzw. wiązaniu błyskawicznemu cementu. Przemiał odbywa się w młynie kulowym składającym się z kilku komór, o stopniowo coraz mniejszych kulach stalowych. W niektórych wytwórniach stosowany jest zamknięty system przemiału; wychodzący z młyna cement przechodzi przez separator, drobne cząstki zostają przez prąd powietrza porwane i odprowadzone do silosa, większe cząstki wracają ponownie do młyna (program egzamin ustny).

Zamknięty system przemiału pozwala uniknąć wykonywania nadmiernych ilości zbyt drobno lub niewielkich ilości zbyt grubo zmielonego produktu; wady takie występują często przy przemiale w układzie otwartym. Gdy cement został zmielony zadowalająco, tzn. gdy ma nie mniej niż 1,1 • 10 cząstek (ziaren) na kilogram, można pakować go w normowe worki papierowe, w beczki lub też przesyłać go luzem (opinie o programie).

Przy produkcji metodą suchą lub półsuchą surowce zostają pokruszone i dostarczone we właściwej proporcji do młyna mielącego, gdzie ulegają wysuszeniu i starciu na drobny proszek. Ten suchy proszek (tzw. surowa mączka) zostaje przepompowany do specjalnego mieszalnika, gdzie następuje końcowe ustalenie proporcji materiałów niezbędnych do produkcji cementu (segregator aktów prawnych). Aby otrzymać skład jednorodny i bliski zamierzonemu, surowa mączka zostaje wymieszana, zazwyczaj za pomocą sprężonego powietrza, powodującego ruch proszku w górę i zmniejszającego jego pozorną gęstość.

Powietrze jest pompowane w jednej ćwiartce silosa naraz, co umożliwia pozornie cięższemu materiałowi w ćwiartkach nie napowietrzonych boczne przemieszczanie się w kierunku ćwiartki działania dmuchawy. Później wymieszana mączka zostaje przesiana i doprowadzona do obracającej się misy, tzw. granulatora, przy czym jednocześnie zostaje dodana woda, w wynosi ok. 12% masy mączki. Z mączki powstają twarde kuleczki o średnicy ok. 15 mm (promocja 3 w 1). Jest to etap niezbędny z uwagi na to, że gdyby proszek wprowadzić bezpośrednio do pieca, zostałby uniemożliwiony przepływ powietrza i wymiana ciepła, konieczna dla przebiegu reakcji chemicznych powstawania klinkieru cementowego.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wybór okna aluminiowego zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wybór okna aluminiowego zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wybór okna aluminiowego zdjęcie nr 8 Wybór okna aluminiowego zdjęcie nr 9 Wybór okna aluminiowego zdjęcie nr 10
Wybór okna aluminiowego zdjęcie nr 11
Wybór okna aluminiowego zdjęcie nr 12 Wybór okna aluminiowego zdjęcie nr 13 Wybór okna aluminiowego zdjęcie nr 14
Wybór okna aluminiowego zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wybór okna aluminiowego zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wybór okna aluminiowego zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami