Blog
Typizacja
W artykule znajdziesz:
Typizacja
O ile budownictwo mieszkaniowe w planie pięcioletnim zamyka się liczbą 1200 tys, wybudowanych izb, to w latach 1961-1965 przewiduje się wybudowanie co najmniej 2000 tys. izb mieszkalnych.
W budownictwie przemysłowym, obok kontynuowania inwestycji rozpoczętych w planie pięcioletnim, przedsiębiorstwa podejmą szereg nowych wielkich inwestycji przemysłowych, energetycznych i inżynierskich (program uprawnienia budowlane na komputer).
Realizacja tych zwiększonych zadań jest możliwa przy zastosowaniu postępu technicznego w budownictwie i dalszego rozwijania form tego postępu.
Z najważniejszych elementów postępu technicznego należy wymienić:
- typizację,
- prefabrykację,
- mechanizację procesów,
- eliminację sezonowości pracy.
Jednym z warunków zezwalających na stworzenie przemysłowych metod realizacji w produkcji budowlanej jest normalizacja i typizacja w budownictwie. Jedynie stosowanie typowych
elementów budowlanych stwarza możliwości przemysłowego ich wytwarzania.
Typizacja jest ujednoliceniem i uproszczeniem formy konstrukcji, polegającym na tworzeniu obiektów przemysłowych mieszkalnych i innych z wielokrotnie powtarzalnych elementów prefabrykowanych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Typizacja w zasadzie może iść w dwóch kierunkach:
- projektowanie i realizacja budynków typowych, stanowiących powtórzenie prototypu;
- produkcja znormalizowanych elementów, z których mogą powstać budynki o różnorodnych układach.
Podsumowując powyższe możemy stwierdzić, że warunki seryjnej produkcji elementów oraz konieczność oszczędnego budowania wysuwają potrzebę typizacji elementów budynków i całych obiektów przez podporządkowanie ich jednolitemu systemowi modułów budowlanych oraz szerokie stosowanie projektów typowych.
Prefabrykacja jest to metoda w budownictwie, polegająca na wykonywaniu gotowych elementów budowli, zwanych prefabrykatami, poza miejscem ich wbudowania w konstrukcję, tj. w specjalnych zakładach prefabrykacji, przy czym montaż prefabrykatów, to znaczy wbudowanie w konstrukcję, odbywa się metodą suchą z minimalną ilością procesów mokrych i to bez stosowania rusztowań i deskowań lub z użyciem ich w nieznacznym stopniu.
Oszczędności na stali zbrojeniowej
Metody produkcji prefabrykatów zależą w decydującym stopniu od tego, w jakim miejscu prefabrykaty zostały wykonane (uprawnienia budowlane).
Odróżniamy trzy miejsca wykonywania prefabrykatów, a mianowicie:
1) zakłady stałe,
2) zakłady poligonowe (półstałe),
3) wytwórnie na placach budowy.
Sposoby wykonywania elementów prefabrykowanych nie będą tu omawiane, ponieważ jest to zagadnienie technologii robót budowlanych. Zajmiemy się jedynie krótkim omówieniem korzyści, które uzyskujemy poprzez prefabrykację (program egzamin ustny).
Do najważniejszych zalet prefabrykowanych konstrukcji zaliczamy:
- oszczędności na betonie,
- oszczędności na drewnie,
- oszczędności na stali zbrojeniowej,
- skrócenie czasu trwania budowy,
- oszczędności na robociźnie.
Oszczędności na betonie uzyskiwane są głównie dzięki temu, że w wytwórniach wytwarza się beton o wyższej wytrzymałości. Stosowanie wyższych marek betonu pozwala na zmniejszenie przekrojów elementów, co wpływa bezpośrednio na zmniejszenie ilości betonu (opinie o programie).
Oszczędności na drewnie wynikają z dwóch przyczyn:
- montaż konstrukcji prefabrykowanych odbywa się całkowicie bez użycia drewna (lub z zastosowaniem minimalnych jego ilości);
- formy drewniane stosowane do wykonywania prefabrykatów można używać wielokrotnie; ponadto formy drewniane można zastąpić wielokrotnie trwalszymi formami stalowymi lub betonowymi (segregator aktów prawnych).
Oszczędności na stali zbrojeniowej wynikają z tego, że w konstrukcjach prefabrykowanych, dzięki stosowaniu betonów wysokich marek, ilość stali zbrojeniowej znacznie się zmniejsza.
Stosowanie elementów prefabrykowanych wydatnie skraca cykl produkcyjny (promocja 3 w 1).
Czas trwania budowy z elementów prefabrykowanych jest kilkakrotnie krótszy niż czas trwania budowy metodami tradycyjnymi.
Prefabrykaty mogą być wykonywane niezależnie od warunków atmosferycznych, a więc również w okresie zimowym.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32