Blog

21.11.2022

Kolejność czynności obliczeniowych

W artykule znajdziesz:

Kolejność czynności obliczeniowych

Kolejność czynności obliczeniowych przy praktycznym sposobie obliczania przyrostów wilgotności materiałów przegrody jest następująca.

  1. Do obliczeń przyjmuje się warunki ustalone, tj. temperaturę powietrza zewnętrznego te = - 5°C oraz wilgotność względną powietrza zewnętrznego <pe = = 85%. W pomieszczeniu przyjmuje się temperaturę obliczeniową t( na podstawie PN-82/ B-02402 oraz wilgotność względną powietrza -w pomieszczeniu cpt (program uprawnienia budowlane na komputer).
  2. Dla przyjętych temperatur i tc określa się odpowiadające im ciśnienie pary wodnej nasyconej w pomieszczeniu psi oraz w powietrzu zewnętrznym pse, a następnie, uwzględniając ustalone wilgotności względne powietrza rpi i <pe, oblicza się ciśnienia rzeczywiste pt oraz pe według wzoru (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
  3. Oblicza się rozkład temperatur w przegrodzie na granicy poszczególnych warstw. W celu uzyskania większej dokładności obliczeń zaleca się grube warstwy materiału podzielić dodatkowo na warstwy grubości ^ 10 cm.
  4. Dla wyznaczonych temperatur na granicy poszczególnych warstw określa się rozkład maksymalnych ciśnień pary wodnej nasyconej ps w przegrodzie.
  5. Oblicza się opory dyfuzyjne r, poszczególnych warstw przegrody według wzoru i zasad.
  6. Sporządza się wykres ciśnienia pary wodnej nasyconej pa, w przekroju przegrody, rysując przekrój pionowy tej przegrody w skali oporów dyfuzyjnych. Wykres ciśnień maksymalnych jest linią krzywą, której wartości w punktach charakterystycznych (na granicy warstw) zostały określone według punktu 4 (uprawnienia budowlane).
  7. Łącząc prostą pk, punkty oznaczające ciśnienia pi i pe po obu stronach przegrody, obliczone według p. 2, otrzymuje się wykres rzeczywistych ciśnień w przegrodzie.

Jeżeli linie ciśnień pary wodnej nasyconej i rzeczywistych ciśnień nie przecinają się, to w przegrodzie nie występuje kondensacja, wobec czego przegrodę uznaje się za prawidłową i nie wykonuje się dalszych obliczeń (program egzamin ustny).

Wyniki dotychczasowych badań

Jeżeli maksymalna kondensacja występuje w przegrodzie na granicy dwóch warstw wykonanych z materiałów wyszczególnionych lub z których żadna nie jest wodoszczelna albo nie stanowi paroizolacji, to należy przyjąć, że obliczona ilość kondensatu zgromadzi się po 50% w obu warstwach. W przypadku maksymalnej kondensacji na granicy warstwy wodoszczelnej lub paroizolacji, np. w stropodachach pełnych, należy przyjąć, że cala ilość kondensatu zgromadzi się w warstwie wewnętrznej od tej granicy. Jeżeli w przegrodzie znajdują się warstwy betonowe, to przyrost wilgotności tego materiału nie jest w postanowieniach normy ograniczony (opinie o programie).

W obliczeniach przyrostu wilgotności w przegrodzie z warstwą powietrzną wentylowaną nie uwzględnia się oporu cieplnego i dyfuzyjnego zewnętrznego przykrycia warstwy powietrznej, a po stronie zewnętrznej przyjmuje się obliczeniowe parametry powietrza na zewnątrz budynku. Na przykład, w stropodachach wentylowanych nie uwzględnia się warstwy powietrznej i warstwy materiału nad tą warstwą.

Wyniki dotychczasowych badań i doświadczeń wykazują, że obliczanie stanu wilgotnościowego opisaną metodą daje wyniki w przybliżeniu zgodnie ze stanem rzeczywistym, jeżeli początkowa wilgotność materiałów w przegrodach jest zbliżona do stanu ustabilizowanego (segregator aktów prawnych).

Jak już wspomniano, kondensacja pary wodnej zwykle powstaje przy występowaniu dużych ciśnień cząstkowych pary wodnej w pomieszczeniu. Stąd sprawdzenie przyrostu wilgotności należy wykonywać dla następujących przegród zewnętrznych i ciśnienia cząstkowego w pomieszczeniach:

  1. ściany ocieplone od wewnątrz, jeżeli 1100 Pa,
  2. ściany z warstwą termoizolacyjną w środku, jeżeli pt 1400 Pa,
  3. stropodachy, jeżeli pt 1100 Pa.

Nie wymaga się sprawdzania przyrostu wilgotności w przegrodach, niezależnie od ciśnienia pary wodnej w pomieszczeniu, dla:

  • ścian docieplonych od zewnątrz,
  • ścian trój warstwowych, w których warstwa wewnętrzna ma opór dyfuzyjny co najmniej dwukrotnie większy niż warstwa zewnętrzna,
  • przegród trójwarstwowych z ciągłymi okładzinami metalowymi,
  • przegród, które w dotychczasowym zastosowaniu wykazały zadowalającą odporność na zawilgocenie; przy innych warunkach zewnętrznych niż dotychczas, dla przegród tych należy wykonać obliczenia sprawdzające (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami