Blog

Wadliwe wykonanie izolacji zdjęcie nr 2
15.12.2021

Kolejność wykonywania robót

W artykule znajdziesz:

Kolejność wykonywania robót

Wadliwe wykonanie izolacji zdjęcie nr 3
Kolejność wykonywania robót

Najlepszym materiałem do praktycznego zestawiania kolejności wykonywania robót (w szczególności przy stanie wykończeniowym budynku) byłyby harmonogramy robót podobnych, całkowicie zrealizowanych, z uwagami o powodach takich czy innych zmian, jakie miały miejsce w czasie ich wykonania.
Systematycznie prowadzone badania na podstawie wykonanych obiektów mogą dać wskazówki:
- w jakich warunkach i kiedy najwcześniej można rozpoczynać następną robotę w zależności od zaawansowania roboty poprzedniej,
- jakie zmiany należałoby wprowadzić w kolejności robót, aby skrócić ich czas wykonania,
- jakie roboty mogą być prowadzone równocześnie, aby sobie wzajemnie nie przeszkadzały, a przyczyniły się do przyspieszenia ogólnego czasu trwania robót (program uprawnienia budowlane na komputer).

Prawidłowa kolejność robót, która by uwzględniała w największej mierze równoczesność robót, a przez to szybkość ich wykonania, nie jest zadaniem łatwym. Wśród wykonawców istnieją niejednolite poglądy na kolejność robót. Częściowo tłumaczy się to stosowaniem przez różnych fachowców różnych metod pracy, częściowo jednak niedostatecznie jeszcze wyjaśnioną strukturą procesów budowlanych, a w szczególności procesów robót wykończeniowych, nasuwających najwięcej wątpliwości i największą liczbę możliwych kombinacji rozwiązań (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ustalając kolejność poszczególnych robót i termin rozpoczęcia następnej roboty, przed zakończeniem poprzedniej, liczyć się należy z praktyczną stroną tych ustaleń.

Przy dążeniu do skrócenia czasu trwania robót czyni się najczęściej błędy polegające na wyodrębnieniu badanej w tym momencie części budowy (elementu budowy), czy też kategorii roboty, tymczasem w praktyce żadna część roboty nie jest wyodrębniona, lecz każda na początku i na końcu łączy się z innymi. Również w trakcie wykonywania danej roboty styka się ona z innymi, które przez to wywierają na nią wpływ i to wpływ najczęściej hamujący (uprawnienia budowlane).

Rozwojowy układ robót

Przy określaniu kolejności wykonania robót przestrzegać należy zasad omówionych poniżej (program egzamin ustny).
Pierwszym warunkiem przy określaniu kolejności robót jest przestrzeganie technologicznego porządku robót, tj. kolejności robót wynikających z samej istoty procesów technologicznych (opinie o programie).

Stąd pochodzi, że podstawowym warunkiem ustalenia właściwej kolejności robót jest oparcie się na szczegółowej znajomości technologii materiałów i składowych części procesów budowlanych takich, jak czas wiązania i twardnienia betonu o różnym składzie mieszanki, czas wysychania murów w różnych okresach roku, wysychanie tynków, wytrzymałość betonów o różnych składach i po upływie różnych okresów czasu, dopuszczalne terminy rozdeskowania różnych elementów konstrukcji żelbetowych w zależności od rodzaju i rozpiętości tych elementów itd. Potrzebna jest również umiejętność obliczenia, kiedy rozdeskowany strop żelbetowy może być obciążony świeżym betonem stropu leżącego bezpośrednio nad nim itd.
Wiadomości te muszą stanowić podstawę wyboru kolejności robót tak, by nie znalazła się ona w rozbieżności z zasadami wiedzy budowlanej i inżynierskiej.

Kolejność robót na harmonogramie należy wypisywać genetycznie, tj. zgodnie z postępowym przebiegiem robót (łącząc pionowymi kreskami przechodzenie identycznych grup roboczych wykonujących te same lub podobne czynności na różne odcinki budowy) (segregator aktów prawnych).
Genetyczny, tj. rozwojowy układ robót, ma tę przewagę nad układem, w którym roboty znajdują się w różnym stosunku czasu do siebie (np. wstecznym), że powoduje on znaczną przejrzystość ogólnego harmonogramu budowy. Układ ten wyróżnia się tym, że przebieg kresek jest przekątny licząc od górnego lewego rogu graficznej części harmonogramu do dolnego prawego rogu (promocja 3 w 1).

Następnym podstawowym warunkiem, którego należy przestrzegać przy ustalaniu kolejności robót, jest równoczesność wykonywania jak największej ilości robót. Jest to najlepszy sposób skrócenia ogólnego czasu trwania robót. Należy przy tym ściśle przestrzegać zasady wzajemnego nieprzeszkadzania sobie w wykonywaniu robót oraz zasady bezpieczeństwa zatrudnionych przy nich pracowników, np. przy równoczesnej budowie stropu i położonego pod nim podłoża betonowego.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wadliwe wykonanie izolacji zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wadliwe wykonanie izolacji zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wadliwe wykonanie izolacji zdjęcie nr 8 Wadliwe wykonanie izolacji zdjęcie nr 9 Wadliwe wykonanie izolacji zdjęcie nr 10
Wadliwe wykonanie izolacji zdjęcie nr 11
Wadliwe wykonanie izolacji zdjęcie nr 12 Wadliwe wykonanie izolacji zdjęcie nr 13 Wadliwe wykonanie izolacji zdjęcie nr 14
Wadliwe wykonanie izolacji zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wadliwe wykonanie izolacji zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wadliwe wykonanie izolacji zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami