Blog

26.07.2018

Drogi technologiczne – nowoczesne rozwiązania

Drogi technologiczne – nowoczesne rozwiązania

Drogi technologiczne są niezbędne w celu sprawnej realizacji różnego rodzaju inwestycji, np. budowlanych (program na komputer). Nawierzchnie tego rodzaju dróg to w naszym kraju najczęściej nieco ulepszony rodzimy grunt. Tymczasem istnieją materiały wytrzymalsze i trwalsze, a przy tym również funkcjonalne. Współcześnie w mostownictwie i drogownictwie coraz częściej korzysta się z doświadczeń z różnych dziedzin techniki, np. z wojskowości (program na telefon). Do powszechnego zastosowania weszły już m.in. wyroby kompozytowe i geosyntetyczne, które wykorzystywane są w budownictwie komunikacyjnym. Największą zaletą takich rozwiązań jest doskonała współpraca warstw wykonanych z nowoczesnych materiałów z rodzimym gruntem. Dzięki temu po wykonaniu inwestycji rekultywacja terenu jest znacznie prostsza (program na egzamin ustny).

Nawierzchnie modułowe o konstrukcji metalowej

Drogi technologiczne – nowoczesne rozwiązania

Nawierzchnie tymczasowe modułowe pozwalają wykorzystać wszystkie zalety prefabrykacji. Cechują się dużą lekkością konstrukcji, dzięki czemu ich transport nie jest problematyczny. Ponadto łatwo je zamontować w terenie (promocja 3 w 1). Nawierzchnie modułowe z tworzyw sztucznych cechują się dobrymi parametrami wytrzymałościowymi. Są też bardzo trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne. To rozwiązania przyjazne dla środowiska naturalnego, ponieważ w procesie ich produkcji korzysta się z materiałów pochodzących z recyclingu (segregator). Ponadto tego rodzaju nawierzchnia może być stosowana powtórnie, a wszelkie uszkodzone lub zniszczone elementy można łatwo wymienić. System ten ma również swoje wady, a jedną z nich jest konieczność przygotowania podłoża gruntowego.
Podobne cechy mają nawierzchnie modułowe o konstrukcji metalowej (opinie). Wykorzystywane są w nich głównie takie materiały jak stal oraz stropy aluminium w formie prętów. Największą zaletą takich rozwiązań jest niewielka masa. Są one stosowane przede wszystkim w przypadku dróg technologicznych użytkowanych przez krótki czas. Nawierzchnię tego typu można układać także w trudnych warunkach gruntowo-wodnych oraz w przypadku dużych obciążeń eksploatacyjnych.

Najnowsze wpisy

10.01.2024
Trwałość konstrukcji

Trwałość konstrukcji jest kluczowym aspektem projektowania i budowy budynków oraz innych struktur. Oznacza to zdolność konstrukcji do zachowania swojej funkcji…

10.01.2024
Prace spawalnicze

Prace spawalnicze to proces łączenia materiałów, takich jak metal, za pomocą ciepła i/lub ciśnienia. Spawanie jest powszechnie stosowane w różnych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami