Blog

Otoczenie budynków zdjęcie nr 2
17.04.2020

Kolektor dolotowy

W artykule znajdziesz:

Kolektor dolotowy

 

Otoczenie budynków zdjęcie nr 3
Kolektor dolotowy

Kolektor dolotowy, kolektor ssący - zespól przewodów doprowadzających do silnika powietrze (w silnikach o zapłonie samoczynnym) lub mieszankę w silnikach gaźnikowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Kolektor flotacyjny - odczynnik flotacyjny.
Kolektor frakcji - urządzenie do automatycznego zbierania frakcji wycieku z kolumny.
Kolektor kanalizacyjny -  rurociąg podziemny do przyjmowania i odprowadzania wód ściekowych, wpływających do niego z sieci rur kanalizacyjnych.
Kolektor spalin - kolektor wylotowy.

Kolektor ssący - kolektor dolotowy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Kolektor wylotowy, kolektor wydechowy, kolektor spalin - zespól przewodów odprowadzających spaliny od silnika do rury wydechowej.
Kolektor złożowy - zbiornik złożowy.
Kolektyw - soczewka umieszczana w przyrządach optycznych w pobliżu pośredniego obrazu rzeczywistego, zmieniająca kierunek biegu wiązek promieni tworzących obraz (w zasadzie nie wpływająca na położenie i rozmiary obrazu); k. stosuje się w okularach, w układach odwracających lunet, w układach kondensorowych i in. w celu usunięcia winietowania oraz do korekcji krzywizny powierzchni odwzorowania i dystorsji.
Koleśnica, przodek pługa - część składowa pługa kole
śnego zapewniająca pracę pługa na ustalonej głębokości; k. składa się z dwukołowego wózka, kabląka pionowego z poprzeczką i przymocowanym do niego siodełkiem, kabląka poziomego i dyszla z hakiem (uprawnienia budowlane).
Kolidar {z ang. coherent light detection and ranging), dalmierz laserowy, lokator laserowy - radar świetlny, w którym źródłem promieniowania jest laser impulsowy; k. może służyć do śledzenia z Ziemi i namierzania statków kosmicznych, do pomiarów odległości między dwoma obiektami kosmicznymi itp.

Kolimacja - przetworzenie rozbieżnej wiązki promieniowania (elektromagnetycznego lub korpu- skulamego) na wiązkę równoległą.
Kolimator - urządzenie umożliwiające uzyskanie wiązki promieniowania o określonej charakterystyce (program egzamin ustny).
Kolmatacja, namulanie - osadzanie namulów niesionych przez wodę, w wyniku czego następuje uszczelnienie przepuszczalnego gruntu oraz podnoszenie się poziomu gruntu; k. może być naturalna i sztuczna, przeprowadzana w celu uszczelnienia dna zbiorników, tworzenia warstwy gleby na jałowych gruntach itp.

Kolodium

Kolodium - alkoholowo-eterowy roztwór nitrocelulozy o średniej zawartości grup nitrowych, tworzący po wyschnięciu (wyparowaniu rozpuszczalnika) bezbarwną blonkę; stosowany do wyrobu błon fotograficznych, sztucznej skóry, sztucznych pereł, do impregnacji papieru i tkanin, do uszczelniania złączy w aparaturze laboratoryjnej oraz w lecznictwie.
Kologarytm - liczba przeciwna do logarytmu danej liczby x, oznaczana przez clg x.
Koloid, układ koloidalny - układ dyspersyjny o dużym stopniu dyspersji i rozwiniętej powierzchni rozdziału faz, w którym fazą rozproszoną są cząstki koloidalne (k. f a z o w y) lub układ fizycznie jednorodny zawierający makrocząsteczki jako jeden ze składników (k. cząsteczkowy) (opinie o programie).

Koloid hydrofilowy - koloid liofilowy w przypadku, gdy ośrodkiem rozpraszającym jest woda.
Koloid hydrofobowy - koloid liofobowy w przypadku, gdy ośrodkiem rozpraszającym jest woda.
Koloid liofilowy - koloid, którego cząstki fazy rozproszonej są solwatowane przez fazę rozpraszającą, np. zol żelatyny w wodzie, kauczuku w benzenie.
Koloid liofobowy - koloid, którego cząstki fazy rozproszonej nie są solwatowane przez fazę rozpraszającą, np. zole metali szlachetnych w wodzie.
Koloid nieodwracalny - układ koloidalny, z którego po usunięciu przez ostrożne odparowanie fazy rozpraszającej i ponownym jej dodaniu nie tworzy się z powrotem układ pierwotny.
Koloid ochronny - koloid liofilowy, który dodany w niewielkich ilościach do koloidu liofobowego, zwiększa jego trwałość, np. żelatyna, protalbinian sodowy.
Koloid odwracalny - układ koloidalny, z którego po usunięciu przez ostrożne odparowanie fazy rozpraszającej i ponownym jej dodaniu tworzy się z powrotem układ pierwotny.
Koloid promieniotwórczy, radiokoloid - koloid złożony z cząstek substancji promieniotwórczej o rozdrobnieniu koloidalnym lub pscudoradiokoloid, będący produktem adsorpcji substancji promieniotwórczej na obcych cząstkach koloidalnych (segregator aktów prawnych).

Koloidalność płuczki wiertniczej - stosunek ilościowy materiału koloidowego do wody w płuczce iłowej.
Kolonel - stopień pisma drukarskiego o wielkości 7 punktów typograficznych (= 2,632 mm).
Kolorymetr 1. tintometr -  przyrząd optyczny do pomiarów kolorymetrycznych; w k. wizualnym trójbarwnym badaną barwę porównuje się za pomocą oka z barwą mieszaną uzyskaną przez nałożenie np. na białym ekranie trzech barw podstawowych o odpowiednich natężeniach; k. obiektywny działa na zasadzie analizy światła dającego dane wrażenie barwne.
Kolorymetr 2 - przyrząd do wykonywania analiz kolorymetrycznych na podstawie pomiaru absorpcji lub porównywania absorpcji roztworów (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Otoczenie budynków zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Otoczenie budynków zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Otoczenie budynków zdjęcie nr 8 Otoczenie budynków zdjęcie nr 9 Otoczenie budynków zdjęcie nr 10
Otoczenie budynków zdjęcie nr 11
Otoczenie budynków zdjęcie nr 12 Otoczenie budynków zdjęcie nr 13 Otoczenie budynków zdjęcie nr 14
Otoczenie budynków zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Otoczenie budynków zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Otoczenie budynków zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami