Blog

26.10.2020

Komin karbidowni

W artykule znajdziesz:

Komin karbidowni

Komin karbidowni

Komin karbidowni Zakładów Azotowych w Chorzowie, zrealizowany w r. 1959, ma wysokość 140 m. Komin odprowadza w atmosferę gazy z karbidowni tłoczone wentylatorami znad pieców karbidowych do czopuchów. Łączna maksymalna ilość gazów wynosi ok. 375 m3sek; gazy te odprowadzane są siedmioma czopuchami o przekroju kołowym (średnica 2,10 m), dochodzącymi do komina na wysokości 15,95 do +23,75 m przez otwory wlotowe umieszczone z jednej strony (program uprawnienia budowlane na komputer).

W części komina ponad stropami odpopielania wykonano wykładzinę z cegły zwykłej czerwonej grubości 12 cm na zaprawie cementowej. Szczelina pomiędzy wykładziną i trzonem o szerokości 10,25 cm wypełniona jest żużlem granulowanym do wysokości 80 m, powyżej jest pusta. Temperatura gazów wynosi 60-150 °C.
Na poziomie + 11,50 wykonany jest strop żelbetowy oddzielający część dolną komina, w której w trzech kondygnacjach urządzono pomieszczenia administracyjne i socjalne. Wejście do nich prowadzi ze zbudowanej obok klatki schodowej. Grubość ściany trzonu w części dolnej wynosi 65 cm, ponad otworami wlotowymi od 35 cm do 15 cm u góry. Zbieżność trzonu komina jest stała i wynosi 2%; średnica zewnętrzna dolna - 11,82 m, górna - 5,96 m. Zastosowano beton Ru, = 200 kG/cm2 dla trzonu i Rw = 140 kG/cm2 dla fundamentu, wykonanego jako płyta kołowa o średnicy 20,0 m i grubości w środku 2,50 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W obliczeniu uwzględniono wpływ przechyłu podłoża przy eksploatacji górniczej, który może wynosić do 0,006, tj. 0,6%. Z tego względu płytę posadowiono na podsypce piaskowej (80 cm), która spoczywa bezpośrednio na podłożu typu skalistego (wapień triasowy i przerosty z gliny twardoplastycznej). Nap-eńcnia krawędziowe na podsypkę piaskową wynoszą 3,50 kG/cm.
Projekt komina wykonany został w Biurze Prosynchem-Gliwice (J. T omaszek). Realizację prowadziło Bytomskie Przedsiębiorstwo Budowy Pieców Przemysłowych.

Nadzór specjalistyczny

Nadzór specjalistyczny i służbę technologiczną materiałów prowadził zespół Politechniki (uprawnienia budowlane).
Krakowskiej pod kierownictwem R. Ciesielskiego. Realizacja prowadzona w ciężkich warunkach, przy pełnej eksploatacji zakładu, nastręczała wiele trudności. 

Komin Elektrowni Siersza II, o wysokości 150 m, zrealizowany w roku 1960 odprowadza spaliny w ilości ok. 440 m3/sek. Średnica zewnętrzna dolna komina wynosi 11,64 m, górna 6,64 m; grubość ściany trzonu u dołu 40 cm, u góry 15 cm. Zbieżność trzonu 2% i l,5% (program egzamin ustny).

Powyżej otworów wlotowych czopuchów (tj. od poziomu + 6,0) zastosowano wykładzinę z cegły zwykłej o grubości 12 cm i izolację z wełny żużlowej grubości 5 cm. Fundament jest płytowy okrągły o średnicy 27 m i grubości płyty 2,80 m.
Naprężenie maksymalne na grunt wynosi 2,10 kG/cm2. Beton Rw = 200 kG/cm2. zbrojenie ze stali okrągłej, gładkiej. Projekt komina wykonano w Krakowskim Biurze Projektów Budownictwa Przemysłowego; realizacja - Krakowskie Przedsiębiorstwo Budowy Pieców Przemysłowych. Przy budowie wykorzystano głowicę zmechanizowaną (opinie o programie). Komin Zakładów Włókien Sztucznych Celwiskoza w Jeleniej Górze, o wysokości 150 m, zrealizowany w r. 1960, ma część żelbetową do wysokości 130 m i na niej ustawioną część ceglaną o wysokości 20 m.

Konstrukcję tę zastosowano z tego względu, że część górna narażona jest najbardziej na agresję chemiczną. Komin w Jeleniej Górze zalicza się do tzw. kominów zimnych; odprowadzane gazy mają temperaturę 15 do 30 °C i dużą zawartość siarki w związkach CS2 oraz S02. Ze względu na możliwość tworzenia się kondensatu na ścianach komina i korozji chemicznej, trzon komina wymaga szczególnie troskliwej izolacji wewnętrznej (segregator aktów prawnych). Po wielu próbach zdecydowano zastosować izolację z folii oppanolowej przyklejonej na lepiku bitumicznym do wewnętrznej powierzchni trzonu, dodatkowo wyprawionej zaprawą cementową z cementu hutniczego.

Komin ma trzy otwory wlotowe dla czopuchów na poziomie 0,0. Przy galeriach zewnętrznych przewidziano szczelne drzwi obustronne, pozwalające na dokonanie oględzin wnętrza trzonu z pewnej wysokości. Fundament komina jest żelbetowy o średnicy 31 m, typu żebrowego, posadowiony na gruncie piaszczystym (promocja 3 w 1)..

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami